Złomowanie auta niekompletnego lub zdekompletowanego – jak to wygląda w praktyce

Złomowanie auta niekompletnego lub zdekompletowanego – jak to wygląda w praktyce

Przemysł samochodowy ma się świetnie i nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach auto przestało być towarem luksusowym, na który pozwolić mogą sobie najbogatsi. Dzięki wciąż rosnącej popularności tego środka transportu i wciąż malejącym cenom, szczególnie starszych aut, każdy może pozwolić sobie na posiadanie własnego samochodu oraz wymienianie go na nowszy model co kilka lat. Co w sytuacji, kiedy auto, które planujemy wymienić na nowszy model, to pojazd niekompletny? Przyjrzyjmy się zasadom złomowania pojazdów niekompletnych i zdekompletowanych.

Złomowanie niekompletnego auta a koszty

Jak powszechnie wiadomo każdemu, kto chociaż trochę interesował się tematem złomowania pojazdu, auto oddane na tzw. szrot powinno być kompletne, jednak stacja demontażu pojazdów ma obowiązek przyjąć każde auto, które wyłączone zostało z eksploatacji. Należy pamiętać, że złomowanie samochodu niekompletnego nieco różni się od zwykłego złomowania i może generować niewielkie koszty, ponieważ jeśli nasz pojazd ma masę mniejszą niż 90% deklarowanej masy całkowitej samochodu zapisanej w dowodzie rejestracyjnym, stacja demontażu nalicza opłatę w wysokości około 10 zł za każdy brakujący kilogram. Faktem jest jednak, że w niektórych stacjach demontażu pojazdów opłaty naliczane są indywidualnie, warto więc przed wyborem miejsca wykonać kilka telefonów do okolicznych stacji i wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Przed wykonaniem takiego telefonu radzimy spisać, jakich elementów brakuje naszemu pojazdowi, to znacznie ułatwi i przyspieszy wycenę.

Co zabrać ze sobą do stacji demontażu pojazdów?

Odwiedzając stację demontażu, powinniśmy pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach. Podstawą jest zabranie ze sobą na miejsce dowodu rejestracyjnego auta, które chcemy zezłomować, oraz dokumentów potwierdzających naszą tożsamość, ponadto należy mieć przy sobie kartę pojazdu, jeśli się ją posiada, lub inny dokument potwierdzający informacje, które znajdują się w dowodzie rejestracyjnym. Złomowanie zdekompletowanego samochodu, tak jak w przypadku aut kompletnych, wymaga, aby pojazd posiadał numer VIN bądź numer ramy, podwozia lub nadwozia. Wiele osób wpada na nierozsądny pomysł, aby pojazd niekompletny porzucić lub zezłomować na własną rękę, jednak to nie tylko nierozsądne, to również sprzeczne z obowiązującym prawem. Nielegalne jest również złomowanie niekompletnego auta poza stacjami posiadającymi prawa do prowadzenia takiego punktu. To na nas spoczywa odpowiedzialność za sprawdzenie, czy stacja, którą wybierzemy, posiada odpowiednie zezwolenia. Kary za złomowanie na własną rękę oraz w punktach bez zezwoleń są naprawdę wysokie, warto więc postarać się o wybranie odpowiedniej, legalnie prowadzonej stacji demontażu pojazdów.

Co należy zrobić po zezłomowaniu auta?

Co należy zrobić po zakończeniu złomowania niekompletnego samochodu? Stacja demontażu pojazdów najpierw unieważni dowód rejestracyjny auta, jego tablice rejestracyjne oraz kartę pojazdu, a potem wyda nam stosowne dokumenty potwierdzające unieważnienie. Otrzymamy także w trzech egzemplarzach zaświadczenie, które potwierdzi zezłomowanie samochodu; po jednym dla: właściciela pojazdu, osoby reprezentującej stację demontażu oraz jeden wydziału komunikacji. Należy pamiętać, że właściciel auta poddanego złomowaniu musi się udać do wydziału komunikacji, aby dopełnić formalności i wyrejestrować pojazd, składając w tym celu odpowiedni wniosek, sprawę tę należy załatwić w ciągu 30 dni. Rozsądnym posunięciem jest zgłoszenie się do naszej ubezpieczalni niezwłocznie po wyrejestrowaniu auta, aby uniknąć nieprzyjemności takich jak płacenie składki za auto, które poddane zostało zezłomowaniu.

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)