Złomowanie auta niekompletnego lub zdekompletowanego – jak to wygląda w praktyce

Złomowanie auta niekompletnego lub zdekompletowanego – jak to wygląda w praktyce

Przemysł samochodowy ma się świetnie i nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach auto przestało być towarem luksusowym, na który pozwolić mogą sobie najbogatsi. Dzięki wciąż rosnącej popularności tego środka transportu i wciąż malejącym cenom, szczególnie starszych aut, każdy może pozwolić sobie na posiadanie własnego samochodu oraz wymienianie go na nowszy model co kilka lat. Co w sytuacji, kiedy auto, które planujemy wymienić na nowszy model, to pojazd niekompletny? Przyjrzyjmy się zasadom złomowania pojazdów niekompletnych i zdekompletowanych.

Złomowanie niekompletnego auta a koszty

Jak powszechnie wiadomo każdemu, kto chociaż trochę interesował się tematem złomowania pojazdu, auto oddane na tzw. szrot powinno być kompletne, jednak stacja demontażu pojazdów ma obowiązek przyjąć każde auto, które wyłączone zostało z eksploatacji. Należy pamiętać, że złomowanie samochodu niekompletnego nieco różni się od zwykłego złomowania i może generować niewielkie koszty, ponieważ jeśli nasz pojazd ma masę mniejszą niż 90% deklarowanej masy całkowitej samochodu zapisanej w dowodzie rejestracyjnym, stacja demontażu nalicza opłatę w wysokości około 10 zł za każdy brakujący kilogram. Faktem jest jednak, że w niektórych stacjach demontażu pojazdów opłaty naliczane są indywidualnie, warto więc przed wyborem miejsca wykonać kilka telefonów do okolicznych stacji i wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Przed wykonaniem takiego telefonu radzimy spisać, jakich elementów brakuje naszemu pojazdowi, to znacznie ułatwi i przyspieszy wycenę.

Co zabrać ze sobą do stacji demontażu pojazdów?

Odwiedzając stację demontażu, powinniśmy pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach. Podstawą jest zabranie ze sobą na miejsce dowodu rejestracyjnego auta, które chcemy zezłomować, oraz dokumentów potwierdzających naszą tożsamość, ponadto należy mieć przy sobie kartę pojazdu, jeśli się ją posiada, lub inny dokument potwierdzający informacje, które znajdują się w dowodzie rejestracyjnym. Złomowanie zdekompletowanego samochodu, tak jak w przypadku aut kompletnych, wymaga, aby pojazd posiadał numer VIN bądź numer ramy, podwozia lub nadwozia. Wiele osób wpada na nierozsądny pomysł, aby pojazd niekompletny porzucić lub zezłomować na własną rękę, jednak to nie tylko nierozsądne, to również sprzeczne z obowiązującym prawem. Nielegalne jest również złomowanie niekompletnego auta poza stacjami posiadającymi prawa do prowadzenia takiego punktu. To na nas spoczywa odpowiedzialność za sprawdzenie, czy stacja, którą wybierzemy, posiada odpowiednie zezwolenia. Kary za złomowanie na własną rękę oraz w punktach bez zezwoleń są naprawdę wysokie, warto więc postarać się o wybranie odpowiedniej, legalnie prowadzonej stacji demontażu pojazdów.

Co należy zrobić po zezłomowaniu auta?

Co należy zrobić po zakończeniu złomowania niekompletnego samochodu? Stacja demontażu pojazdów najpierw unieważni dowód rejestracyjny auta, jego tablice rejestracyjne oraz kartę pojazdu, a potem wyda nam stosowne dokumenty potwierdzające unieważnienie. Otrzymamy także w trzech egzemplarzach zaświadczenie, które potwierdzi zezłomowanie samochodu; po jednym dla: właściciela pojazdu, osoby reprezentującej stację demontażu oraz jeden wydziału komunikacji. Należy pamiętać, że właściciel auta poddanego złomowaniu musi się udać do wydziału komunikacji, aby dopełnić formalności i wyrejestrować pojazd, składając w tym celu odpowiedni wniosek, sprawę tę należy załatwić w ciągu 30 dni. Rozsądnym posunięciem jest zgłoszenie się do naszej ubezpieczalni niezwłocznie po wyrejestrowaniu auta, aby uniknąć nieprzyjemności takich jak płacenie składki za auto, które poddane zostało zezłomowaniu.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)