Niemieckie tablice w używanym aucie. Sprawdź, bo możesz dostać mandat!

Niemieckie tablice w używanym aucie. Sprawdź, bo możesz dostać mandat!

Zakup samochodu z zagranicy bardzo często wydaje się z pozoru najlepszym wyborem, a zdecydowanie największą popularnością cieszą się egzemplarze sprowadzone z Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi są doskonale znani w naszym kraju za ich podejście do motoryzacji, dlatego auto pochodzące od prywatnego właściciela z tego kraju jest na rynku wtórnym oceniane jako najbardziej godne zaufania i warte zakupu. Ich zakup nie zawsze przebiega jednak zgodnie z planem. (więcej…)

Sprzedaż samochodu przez współwłaściciela – czy współwłaściciel może sam sprzedać auto?
Posiadanie własnego auta to nie tylko przyjemności, to także szereg różnych wymogów, które w większości przypadków wiążą się z dużymi wydatkami. Współwłasność pojazdu jest jedną z instytucji, która cieszy się szczególnie dużą popularnością w Polsce ze względu na możliwość obniżenia kosztów OC, tak naprawdę jednak ma także wiele innych zastosowań. Instytucja współwłasności nie jest jednak pozbawiona wad, lecz niewiele osób ma tego świadomość. Część z nich przekonuje się o pewnych kłopotach na polu prawnym dopiero po mniejszej lub większej kłótni z innymi współwłaścicielami. (więcej…)
Weryfikacja podwozia auta – jak i gdzie sprawdzić samochód na podnośniku?
Zakup samochodu to bardzo stresujący proces. Setki nieuczciwych sprzedawców i ukrywanie wad nawet przez prywatnych sprzedających sprawia, że kupowanie własnego auta bywa niebezpieczne. Niestety bardzo wiele osób pada w pewnym momencie ofiarą oszustwa, gdyż chce wreszcie stać się właścicielem swojego wymarzonego auta i przestaje zwracać uwagę na ewidentne ślady tuszowania rzeczywistości. (więcej…)

Jakie informacje zawiera tabliczka znamionowa samochodu?

Jakie informacje zawiera tabliczka znamionowa samochodu?

Kupujący rzadko zwracają uwagę na bardzo istotne detale, które świadczą o legalności danego pojazdu lub o dopuszczeniu go do ruchu. Tylko niewielka część zmotoryzowanych ma świadomość istnienia elementu znanego w motoryzacji jako tabliczka znamionowa, a jeszcze mniejsza część potrafi wymienić jej lokalizację w swoim pojeździe. Element ten jest jednym z ważniejszych w całym pojeździe, a jego uszkodzenie lub próba modyfikacji przez nieupoważnione osoby, np. nieuczciwych sprzedawców, może grozić wieloma sankcjami ze strony prawa. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak rozpoznać takie auto przed kupnem?

Auto powypadkowe – jak rozpoznać takie auto przed kupnem?

Wielu kupujących o zakupie auta powypadkowego dowiaduje się dopiero w trakcie pierwszych napraw bądź podczas wizyty w wybranej stacji diagnostycznej. Niestety, coraz lepsze sposoby ukrywania przeprowadzonych napraw czy powypadkowej przeszłości sprawia, że wykrycie pewnych nieścisłości wymaga ogromnej wiedzy w zakresie mechaniki pojazdowej. Na szczęście istnieją pewne sposoby poznania wypadkowej przeszłości przy użyciu wyłącznie podstawowych narzędzi. (więcej…)

Pomiar grubości lakieru samochodowego – jak interpretować wyniki?

Pomiar grubości lakieru samochodowego – jak interpretować wyniki?

Z zakupem auta zawsze wiążą się pewne obawy związane między innymi z wypadkową przeszłością, która przez wielu nieuczciwych sprzedawców jest zatajana. Niestety wykrycie usterek nie zawsze jest proste. Mechanicy używają do napraw wyłącznie najwyższej klasy urządzeń, sprawdzonych i precyzyjnie dopasowanych lakierów oraz elementów blacharskich, co utrudnia proces sprawdzania przed zakupem, lecz daje pewność wzorowo wykonanej naprawy. Czy jednak zatem jesteśmy skazani na porażkę? (więcej…)

Koszty auta sprowadzanego z Niemiec – wszystko co musisz wiedzieć

Koszty auta sprowadzanego z Niemiec – wszystko co musisz wiedzieć

Sprowadzanie auta z zagranicy jest dla wielu osób nie lada wyzwaniem, które wymaga wielu miesięcy przygotowań oraz dużych zasobów finansowych. Tak naprawdę jednak sprowadzenie pojazdu z kraju graniczącego z Polską wcale nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Wiąże się jednak z pewnymi wydatkami, które mogą zupełnie zniweczyć wszelkie oszczędności wynikające z zakupu samochodu poza granicami naszego kraju. (więcej…)

Kody w dowodzie rejestracyjnym. Co oznaczają, jak je czytać?

Kody w dowodzie rejestracyjnym. Co oznaczają, jak je czytać?

Dowód rejestracyjny to najważniejszy dokument w motoryzacji, który ma podobne znaczenie jak dowód osobisty w przypadku ludzi. Zawiera wszelkie najważniejsze i szczegółowe informacje dotyczące samego pojazdu, w tym jego masę czy dopuszczalne obciążenie, jak i na temat jego właściciela, w tym dane adresowe oraz numer PESEL. (więcej…)

Gdzie i jak sprawdzić historię samochodu?

Gdzie i jak sprawdzić historię samochodu?

Podczas zakupu auta większość klientów ocenia jego obecny stan, np. elementy blacharskie oraz mechaniczne. Niewielu jednak zwraca uwagę na historię danego pojazdu, gdy nie widać na nim ewidentnych śladów dużych lub mniejszych uszkodzeń. Tak naprawdę to właśnie historia powinna powie nam najwięcej na temat wybranego przez nas egzemplarza. (więcej…)

Jak dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego?

Jak dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego?

Dopisanie współwłaściciela do pojazdu to stosunkowo prosty proces, z którym większość z nas rzadko się spotyka na co dzień, dlatego rzadko mamy na ten temat odpowiednio dużą wiedzę. Proces sprowadza się jedynie do kilku podstawowych kroków, których wykonanie zajmie nie dłużej niż jeden dzień roboczy, zazwyczaj jest także w pełni darmowy. (więcej…)

Dlaczego pogoda może mieć znaczenie przy sprawdzaniu auta?

Dlaczego pogoda może mieć znaczenie przy sprawdzaniu auta?

Nie bez powodu sprzedaż aut spada w okresie zimowym, kiedy to ocena danego egzemplarza jest nie tyle utrudniona, co często nawet zupełnie niemożliwa. Czasami jednak warto podjąć próbę, gdyż z reguły podczas niesprzyjających okresów ceny używanych samochodów osobowych są niższe niż w standardowym sezonie. Problemy z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi mogą się jednak zdarzyć nie tylko zimą, także latem, gdy mimo pięknej (więcej…)

Co warto sprawdzić gdy rozważamy kupić auto powypadkowe?

Co warto sprawdzić gdy rozważamy kupić auto powypadkowe?

W obecnych czasach każdy stara się szukać pewnych oszczędności. Kupujący przeszukują sieć oraz prasę motoryzacyjną w celu znalezienia ciekawego auta w jak najniższej możliwej cenie, a sprzedający naprawiają samochody, które uległy groźnym i rozległym wypadkom. Ich drogi z pewnością się kiedyś ze sobą spotkają i na którymś z etapów kupujący natknie się na piękne auto (więcej…)