Co zrobić z uszkodzonym autem

Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód.

Utylizacja samochodu a prawo

W przypadku gdy posiadasz stary samochód, a jego stan techniczny powoduje, że nie nadaje się on do poruszania po drogach, to w takim przypadku istnieje kilka możliwości rozwiązania problemu. Najpierw warto wiedzieć, że zgodnie z prawem obowiązującym w naszym kraju, samochód, który jest zarejestrowany w Wydziale Komunikacji, czyli generalnie posiadający dowód rejestracyjny, jest objęty ubezpieczeniem OC. Dlatego też obowiązkiem jest upewnienie się, że jest on ubezpieczony, a niedopełnienie tego obowiązku będzie skutkowało surowymi karami.

Jak działa skup samochodów uszkodzonych?

Skup samochodów uszkodzonych zarabia przede wszystkim na tym, że skupują one samochody i sprzedają je na części. Najczęściej jest to połączone ze złomowaniem pojazdu. Dealerzy samochodowi natomiast zarabiają na różnicy cenowej między sprzedażą a kupnem, którą uzyskują za pomocą odpowiedniej reklamy, a także prowizji za pośrednictwo w sprzedaży.

W kwestii oddania samochodu do skupu aut nie trzeba się martwić o prowizje. Bowiem kupujący przekazuje danemu właścicielowi samochodu wcześniej ustaloną gotówkę. W związku z tym jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które nie chcą ryzykować przy sprzedaży samochodu. Warto podkreślić, że firmy skupujące pojazdy często kontaktują się za pomocą internetu, ale w wielu przypadkach także telefonicznie.

Uszkodzony samochód- Co w takim wypadku zrobić?

Posiadanie, utrzymanie, a także użytkowanie samochodu jest  kosztowne. Trzeba myśleć o ubezpieczeniu samochodu, awariach, regularnych przeglądach, a także o tankowaniu pojazdu na stacji benzynowej. Niestety, z wiekiem auta się po prostu psują i powstawiają różne usterki. Każdy kierowca, któremu kiedykolwiek uszkodził się samochód i w takim przypadku musiał on go wysłać do naprawy, zapewne nie raz myślał o tym, jaki będzie koszt usunięcia usterek przez mechanika i czy kiedykolwiek jeszcze się zepsuje.

Jeśli auto ciągle się psuje, to nie warto w nie inwestować. W związku z tym najlepiej jest pomyśleć o wymianie takiego samochodu, bo stanie się on skarbonką bez dna. Dobrym rozwiązaniem będzie pozostawienie starego pojazdu w miejscu, które skupuje samochody uszkodzone lub powypadkowe takie jak skup samochodów Toruń. To także dobry pomysł, jeśli pojazd jest znacznie uszkodzony, a związane z tym koszty jego naprawy przewyższają wartość samego pojazdu.

Jedynym legalnym sposobem na pozbycie się pojazdu osobowego jest przede wszystkim jego zezłomowanie w stacji demontażu pojazdów. Unikanie tej procedury może grozić karami finansowymi czy też konsekwencjami prawnymi. Sprzedaż starego samochodu jest między innymi możliwa, ale wiąże się z ryzykiem. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie odpowiednich procedur.

Oddanie auta na złom

W przypadku gdy auto nie jest już nic warte lub chcesz się go jak najszybciej pozbyć, najprostszym rozwiązaniem jest po prostu oddanie go do punktu, które zajmuje się skupem złomu w tym przypadku również aut. Zwykle stawka wynosi 30-40 groszy za kilogram dla pojazdów osobowych. Jeśli chodzi o autokary czy też ciężarówki, to stawka wynosi około 40-60 groszy.

Stacje demontażowe muszą posiadać zezwolenie wojewody na wydanie zaświadczenia o demontażu danego pojazdu. Warto zaznaczyć, że dokument ten jest konieczny przede wszystkim do wyrejestrowania pojazdu. Właściciel auta czy też osoba upoważniona przez właściciela musi przedstawić dowód tożsamości, dowód rejestracyjny pojazdu, tablice rejestracyjne, a także kartę pojazdu. Pojazdy przejęte przez demontażystę nie mogą być ponownie zarejestrowane.

kasacja pojazdu

Co to jest złomowanie pojazdów? Złomowanie pojazdów jest również znane jako kasacja. Celem tej procedury jest między innymi wycofanie auta z eksploatacji i jego utylizacja. Warto nadmienić, że tych operacji nie można odwrócić. Zezłomowanego pojazdu nie można również odkupić, nawet jeśli jest on jeszcze sprawny.

Złomowanie samochodu jest więc oficjalnym zakończeniem jego „życia”. Kiedy auto jest złomowane, jego rejestracja może zostać anulowana w Urzędzie Transportu. Aby to zrobić, należy przedstawić zaświadczenie o złomowaniu. Dokument tego typu będzie także potrzebny od firmy ubezpieczeniowej w celu anulowania ubezpieczenia OC.

Co zrobić z uszkodzonym samochodem- Podsumowanie

Jeśli będziesz w sytuacji, w której koszt utrzymania auta jest taki sam lub większy niż jego wymiana, to w tym przypadku najlepszą decyzją będzie zakup nowego samochodu. Co jednak zrobić ze swoim starym samochodem? Możesz go wystawić na sprzedaż. Problemem jest jednak znalezieniem nabywców. W związku z tym nie każda osoba będzie chciała inwestować w wymianę lub naprawę części. Im gorszy będzie stan techniczny, tym mniejsze szanse na sprzedaż samochodu. Rozwiązaniem jest sprzedaż samochodu firmie, która przyjmuje samochody, niezależnie od stopnia ich sprawności. Jest to usługa oferowana przez przedsiębiorstwa, które zajmują się również skupowaniem samochodów używanych.

Oddanie swojego pojazdu do skupu aut to dobry wybór. Pieniądze uzyskane ze złomowania samochodu można na przykład zainwestować w nowe auto.

Najprostszym rozwiązaniem jest zezłomowanie samochodu. Oczywiście nie wystarczy po prostu go zezłomować. W takim przypadku trzeba zachować pewne procedury z tym związane. Wymaga to odpowiedniej dokumentacji jak: dowód pojazdu czy też karta pojazdu (jeśli została wydana). Należy również przedstawić dowód własności pojazdu, który jest przeznaczony do złomowania lub też specjalne zezwolenie na złomowanie od faktycznego właściciela.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)