Zgubiony dowód rejestracyjny – co robić?

Zgubiony dowód rejestracyjny – co robić?

Zgubienie dowodu rejestracyjnego zawsze wiąże się z kilkoma problemami natury prawnej, które zdecydowanie utrudniają korzystanie z danego auta w legalny sposób. Z reguły, dowód rejestracyjny to dokument pełniący podobną funkcję, co dowód tożsamości, a z jego zgubieniem wiążą się równie duże kłopoty, na które ciężko się przygotować zawczasu. W niniejszym poradniku dowiesz się, jakie kroki podjąć po zgubieniu dowodu rejestracyjnego i co zrobić, aby móc w dalszym ciągu korzystać ze swojego auta w nieograniczony sposób.

Dowód rejestracyjny – dowód tożsamości pojazdu

Dowód rejestracyjny jest dokumentem, w którym znajdują się szeregi najważniejszych informacji na temat danego pojazdu, w tym także szczegóły techniczne oraz prywatne dane właściciela lub właścicieli. Znajdziemy na nim między innymi takie informacje jak numer rejestracyjny pojazdu oraz datę jego pierwszej rejestracji, jak i datę wydania dokumentu i czas kolejnego badania technicznego czy data ostatniego badania. Wśród informacji znajdziemy także dane osobowe właściciela, takie jak jego imię i nazwisko oraz PESEL, NIP lub REGON (jeśli auto zostało zarejestrowane na firmę), a także adres zameldowania. 

W dowodzie rejestracyjnym znajdują się także rubryki z wszelkimi najbardziej szczegółowymi danymi na temat auta, w tym jego marka, typ oraz model i numer VIN, a także maksymalna oraz dopuszczalna masa całkowita i masa własna. Nie można także zapomnieć o liczbie miejsc siedzących i stojących, a także maksymalnej mocy i pojemności silnika czy liczbie osi.

Dlaczego zgubienie dowodu rejestracyjnego jest tak kłopotliwe?

Dla wielu osób ceniących swoją prywatność największym kłopotem będzie uzyskanie danych osobowych przez osoby postronne, które znalazły zagubiony przez nas dowód rejestracyjny. To dość duży problem, który może ciągnąć się przez wiele lat, szczególnie, gdy uzyskane w ten sposób dane posłużą do nielegalnych celów.

To jednak tylko wierzchołek góry lodowej kłopotów czyhających na właściciela danego auta. Jednym z nich jest brak możliwości wykonania przeglądu technicznego, gdyż diagnostycy wymagają przedstawienia tego dokumentu jeszcze przed podjęciem ostatecznych działań. Zazwyczaj utrata dowodu rejestracyjnego wiąże się także z brakiem możliwości wyjazdu za granicę. Możliwość jazdy bez dowodu rejestracyjnego istnieje bowiem wyłącznie w Polsce, prawo to nie obowiązuje jednak w innych krajach oraz obcokrajowców, wskutek czego zaplanowana wizyta w innym kraju może nie dojść do skutku. Równie istotny jest kłopot z zakupem nowego ubezpieczenia OC – większość firm ubezpieczeniowych wymaga podczas podpisania umowy dowodu rejestracyjnego, a także brak opcji sprzedaży danego auta. Wedle prawa sprzedający ma bezwzględny obowiązek przekazania tego dokumentu kupującemu.

Zgubiłeś dowód rejestracyjny? W urzędzie wyrobisz wtórnik

Na szczęście istnieje możliwość wyrobienia wtórnika, czyli duplikatu zagubionego dowodu rejestracyjnego. Aby go wykonać, należy odwiedzić wydział komunikacji właściwy dla danego miejsca zamieszkania i wypełnić odpowiedni wniosek o wydanie wtórnika, w którym należy zawrzeć wszelkie informacje na temat pojazdu, a także dołączyć do wniosku kilka istotnych dokumentów.

Warto wśród nich wyróżnić oświadczenie o utracie dowodu składane pod odpowiedzialnością karną, a także kartę pojazdu (jeśli została wydana) oraz ostatnie badanie techniczne. Niezbędna okaże się także ważna i obowiązująca polisa OC oraz dowód osobisty właściciela, będzie także trzeba dostarczyć własne tablice rejestracyjne, na których należy umieścić nową legalizację.

FAQ

Czy sprzedaż samochodu w skupie aut to dobry wybór?

Obecnie prawo nie nakłada na właściciela auta obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego, dlatego też użytkowanie pojazdu dopuszczonego do ruchu, lecz bez dowodu rejestracyjnego, jest dopuszczalne. Należy jednak wiedzieć, że problem będzie z wyjazdem poza granicę naszego kraju, gdzie przewiduje się obowiązek posiadania tego dokumentu. Ponadto z pewnością nastąpi także kłopot z kolejnym badaniem technicznym i ze sprzedażą pojazdu.

Gdzie zgłosić zgubienie dowodu rejestracyjnego?

Utratę dowodu rejestracyjnego warto zgłosić do wydziału komunikacji i wyrobić nowy dokument, a w przypadku kradzieży – koniecznie odwiedź także najbliższy komisariat policji. Warto to zrobić także w przypadkach spornych, kiedy nie mamy przekonania o jego zagubieniu.

Czy można wyrejestrować auto bez dowodu rejestracyjnego?

Polskie prawo zakłada taką możliwość. Należy wówczas złożyć dokument w postaci oświadczenia, w którym warto poinformować urząd o przyczynie zagubienia dowodu rejestracyjnego oraz datę zdarzenia i kilka innych dokumentów niezbędnych podczas wyrejestrowania auta.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)