Wymiana opon na zimowe – kiedy warto to robić

Wymiana opon na zimowe – kiedy warto to robić

Odpowiednio dobrane opony gwarantują lepszą przyczepność, która zapewnia bezpieczeństwo pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Moment wymiany opon jest bardzo ważny – nie warto zwlekać, ale i nie ma potrzeby na przedwczesny montaż nowego ogumienia. Kiedy najlepiej wymienić opony?

Kiedy dokładnie wymienić opony z letnich na zimowe

Nie ma w kalendarzu dnia, który oznaczałby ostateczny termin na zmianę opon. Jest to kwestia indywidualna dla danego regionu, jednak wulkanizatorzy twierdzą, iż najczęściej opony wymienia się, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni w okolicach listopada. Takie warunki pogodowe sprawiają, że letnie ogumienie traci swoje właściwości, a lepiej sprawują się opony zimowe, które w tym przypadku zapewniają maksymalne bezpieczeństwo. Warto jednak przypomnieć, iż przedwczesna zmiana wcale nie musi być pozytywna. Jeśli dni są ciepłe, a na zewnątrz nie rejestrujemy spadków temperatury, mgieł ani obfitych opadów, zdecydowanie lepiej jeszcze się wstrzymać i korzystać z opon letnich. Niestety, ale ogumienie zimowe zużywa się szybciej niż letnie, a koszt jednej opony zwykle jest wyższy niż w przypadku modeli dopasowanych do jazdy w lecie – warto więc je oszczędzać. Pamiętaj, że dobrze jest pomyśleć o nowych zimowych oponach wcześniej, aby zaoszczędzić trochę gotówki na zakupie. W czasie lata modele te spadają z cen ze względu na mały popyt.

Dlaczego powinno się zmieniać opony i czy jest to obowiązkowe?

Co roku media przypominają, że najważniejszą różnicą między oponami letnimi a zimowymi jest skład gumy. Wersje przystosowane do zimowych warunków dużo lepiej radzą sobie z mokrą i śliską nawierzchnią, redukując szansę na utratę panowania nad samochodem. Przy niższych temperaturach guma opony zimowej nie traci swojej elastyczności. Aktualnie wymiana opon w Polsce jest nieobowiązkowa, co może być nie lada zaskoczeniem. Wielu kierowców nie zdaje sobie z tego sprawy, twierdząc, iż zmiana ogumienia jest regulowana prawem. To od kierowcy zależy, jakiego rodzaju ogumienie będzie miał w swoim pojeździe. Warto jednak zauważyć, iż zimowe opony mają o wiele lepsze właściwości, dzięki którym sterowanie pojazdem jest prostsze, a ewentualny poślizg na śniegu łatwiej wymanewrować. Również droga hamowania ulega skróceniu, co w niektórych przypadkach ma ogromne znaczenie. Jeżeli sezon zimowy się kończy, a temperatury stale wzrastają, możesz zmienić swoje ogumienie na letnie. W tym przypadku również nie wyznaczono konkretnej daty – wszystko zależy od preferencji kierowcy.

opona samochodowa

Czy istnieją opony, na których można jeździć bezpiecznie przez cały rok?

Jeżeli szukasz rozwiązania, które zapewni Ci bezpieczeństwo przez 365 dni w roku bez konieczności wymiany opon, możesz wybrać modele całoroczne (czyli wielosezonowe). Ich popularność stale rośnie, ponieważ producenci dokładają wszelkich starań, aby właściwości tych opon dawały maksymalne bezpieczeństwo w dni słonecznie, deszczowe oraz śnieżne. Warto zauważyć, iż stworzenie ogumienia, które jednakowo dobrze będzie sprawować się na przykład na śniegu przy bardzo niskich temperaturach i na suchej drodze w ponad 30-stopniowym upale nie jest łatwe. Jest to rozwiązanie polecane kierowcom, którzy jeżdżą spokojnie i mają doświadczenie. Czy warto kupić opony wielosezonowe? Z pewnością tak – aktualnie oferta przygotowana przez producentów jest bardzo szeroka, więc łatwo dopasować specyfikację ogumienia do własnych potrzeb. Według ekspertów zakup opon całorocznych poleca się kierowcom, którzy jeżdżą głównie po mieście, gdzie drogi bardzo rzadko pokryte są grubą warstwą śniegu. W przypadku dłuższych tras, które mogą być zaśnieżone, zdecydowanie bezpieczniejsze okażą się opony zimowe zapewniające przyczepność. Elastyczność mieszanki opon wielosezonowych jest nieco większa od opon letnich, ale mniejsza od zimowych. To kompromis pomiędzy latem a zimą zapewniający wystarczające bezpieczeństwo w atrakcyjnej cenie. Należy jednak pamiętać, iż opony całoroczne nie nadają się do samochodów o sportowym charakterze. Duża moc pojazdu powinna iść w parze z ogumieniem najwyższej jakości dopasowanym do nawierzchni. W takim przypadku w grę wchodzą tylko opony letnie lub zimowe (zależnie od sezonu), dodatkowo wysokiej klasy, wytwarzane przez renomowanych producentów.

Wymiana opon na zimowe – podsumowanie

Reasumując, wymiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa, ale zalecana przez szerokie grono kierowców, mechaników, wulkanizatorów i ekspertów. To zwiększone bezpieczeństwo w czasie sezonu zimowego. Możesz także wybrać modele całoroczne, jeżeli ich specyfikacja odpowiada Twoim wymaganiom. Warto zapoznać się z ofertą przygotowaną przez producentów, aby ostatecznie zamówić model dostosowany do danego pojazdu. Nie zwlekaj z zakupem na ostatnią chwilę – podczas lata opony zimowe tanieją, więc możesz znaleźć ciekawą opcję w korzystnej cenie. Wymiana ogumienia powinna odbyć się w momencie, gdy średnia temperatura na zewnątrz spadnie do około 7 stopni Celsjusza. W Polsce jest to okres między końcem października a początkiem listopada.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)