Proces rejestracji pojazdu w 2022 roku

Proces rejestracji pojazdu w 2022 roku

Zakup nowego auta to wcale nie jest koniec problemów – to początek “papierologii”, która wiąże się przede wszystkim z przerejestrowaniem samochodu, czyli wizytą w Wydziale Komunikacji. To dla wielu nabywców aut ogromny stres, przez który część z nich odkłada przeprowadzenie formalności na bliżej nieokreśloną przyszłość.
To niestety spory i często wykrywany przez urzędników błąd, który w skrajnych przypadkach może bardzo dużo kosztować. Na szczęście wymogów prawno-formalnych jest stosunkowo niewiele, a załatwienie ich wszystkich zajmuje z reguły nie dłużej niż kilka dni roboczych. Oczywiście przerejestrowanie auta wiąże się także z pewnymi wydatkami. W naszym poradniku uzyskasz wszystkie najważniejsze informacje na ten temat, dlatego przeczytaj go w całości.

Czy proces rejestracji jest trudny?

Proces rejestracji auta dopuszcza go do ruchu na drogach publicznych, dlatego jego przeprowadzenie jest w większości przypadków niezbędne. Nie wymaga się rejestracji np. w przypadku aut, które nie będą używane na drogach publicznych, np. aut sportowych, specjalistycznych, pojazdów budowlanych czy terenowych. Pierwszą rejestrację z reguły przeprowadza w naszym imieniu salon, w którym kupiliśmy fabrycznie nowy pojazd, dlatego też bardzo często jesteśmy świadkami oczekiwania zakupionego przez nas samochodu na dealerskim parkingu. Wyruszenie nim w drogę bez uzyskania tablic rejestracyjnych to wykroczenie, które zawsze oznacza duże kłopoty w razie jego wykrycia przez uprawnionego służby. To duże ułatwienie dla klientów, którzy są niezorientowani w kwestii załatwień i wolą je przekazać doświadczonym pracownikom salonu dealerskiego.

Najważniejsze informacje na temat procesu rejestracji samochodu

Podstawowym elementem zewnętrznym świadczącym o tym, że auto zostało zarejestrowane zgodnie z prawem, jest tablica rejestracyjna. W naszym kraju zgodnie z przepisami na pojeździe powinny znajdować się dwie tablice – jedna na przodzie samochodu, a druga z tyłu, i być widoczne, nie zasłonięte przez jakikolwiek element konstrukcyjny danego auta. Obecnie tablice są całkowicie białe, po lewej stronie znajduje się niebieski pasek z flagą UE oraz nalepka legalizacyjna.

Tablice rejestracyjne to nie wszystko. Auto musi być także bezwzględnie wyposażone w dodatkowe elementy, które świadczą o prawidłowo przeprowadzonej rejestracji, wśród których warto wymienić przede wszystkim nalepki legalizacyjne. Mają formę prostokąta z zaokrąglonymi narożnikami, które umieszcza się na szybie czołowej od strony wewnętrznej pojazdu. Pamiętaj – nalepka nie może być zasłonięta wycieraczkami, gdyż zmniejsza to ich widoczność i może być podstawą do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Nalepki są wyposażone w szereg różnych zabezpieczeń, które zapewniają o ich oryginalności.

Nie można także zapomnieć o dowodzie rejestracyjnym. To dowód, który, podobnie jak w przypadku obywateli naszego kraju, jest zbiorem najważniejszych informacji na temat danego egzemplarza lub modelu samochodu. Dokument jest wydawany przez odpowiedni organ administracji publicznej i dotyczy zarówno aut osobowych, jak i ciągników czy pojazdów wolnobieżnych w sytuacji, gdy będą używane na drogach publicznych. Dowód ma formę trzyskrzedłkowej książki i zawiera kilkanaście bardzo istotnych danych. Warto wyróżnić wśród nich właściciela pojazdu, datę pierwszej rejestracji w kraju czy też jego typ, markę i wersję silnikową. Danych jest bardzo wiele, wszystkie jednak mają ogromne znaczenie, tym samym warto podczas odbioru dowodu rejestracyjnego sprawdzić zgodność wszystkich danych ze stanem faktycznym.

Przygotuj dokumenty niezbędne do rejestracji samochodu

Rejestrację samochodu nowego zawsze warto powierzyć specjalistom pracującym w konkretnym salonie dealerskim, jeśli jednak chcesz zrobić to samodzielnie, nic prostszego. Proces rejestracji jest w zasadzie samą formalnością – wszystkie niezbędne dokumenty otrzymasz od dealera.

Wśród dokumentów należy wyróżnić przede wszystkim wniosek o rejestrację auta, który musi być wypełniony prawidłowo i zgodnie z prawdą oraz stanem faktycznym. Wniosek ten z pewnością pomoże Ci wypełnić pracownik salonu dealerskiego. Znajdzie się w nim numer VIN, czyli unikatowy numer identyfikacyjny każdego pojazdu, model auta oraz jego marka i ewentualnie wersja, a także rok produkcji, masę dopuszczalną i wiele innych danych. Wszystkie te informacje i parametry są niezbędne w celu wydania dowodu rejestracyjnego, dlatego warto szczególnie zwrócić uwagę na ich poprawność.

Niezbędny okaże się dowód własności, czyli w tym przypadku faktura VAT, a także świadectwo zgodności WE, potwierdzenie uiszczenia opłaty akcyzowej, ewentualnie oświadczenie o posiadaniu dokumentu potwierdzającego jej zapłacenie z salonu dealerskiego. Do Wydziału Komunikacji musisz także dostarczyć dokument, który służy jako potwierdzenie przeprowadzenia odprawy celnej, a także kartę pojazdu oraz dowód osobisty nabywcy (tylko do wglądu). Jak się okazuje, lista jest dość długa, jednak na szczęście większość z wymaganych dokumentów znajduje się u dealera bądź pomoże nam w ich wypełnieniu. Jedyne, o czym warto pamiętać, to o wypełnieniu ich zgodnie z prawdą oraz ze szczególnie dużą precyzją. Błędy mogą znacznie spowolnić proces prawidłowego przeprowadzenia rejestracji.

dowód osobisty

A jak wygląda rejestracja auta używanego?

Kupując samochód używany spotkasz się z nieco innymi wymaganiami w kwestii dokumentów niezbędnych w procesie przerejestrowania samochodu zakupionego z rynku wtórnego. Jeśli samochód był już zarejestrowany w kraju, wystarczy go tylko przerejestrować, czyli poinformować urząd o zmianie właściciela. Proces ten jest również bardzo prosty, wymaga jednak nieco zaangażowania. Każdy z tych dokumentów można wypełnić samodzielnie, korzystając z pomocy sprzedającego bądź pracownika odpowiedniego Wydziału Komunikacji. Nie ma czego się obawiać – pracownicy są chętni do pomocy, mają bowiem do czynienia z osobami bez dużej wiedzy na ten temat codziennie i są przygotowani na tego typu ewentualności.

Należy przygotować między innymi wypełniony wniosek o rejestrację, który stanowi podstawowe źródło informacji dla urzędu na temat obecnego stanu pojazdu, a także oryginał dokumentu zaświadczające o własności auta. Może to być faktura VAT imienna, umowa darowizny czy też umowa kupna-sprzedaży. Każdy z tych dokumentów musi jednak wskazywać jednoznacznie na konkretny pojazd, dlatego powinny się w nim znaleźć dane identyfikacyjnego tego jednego, konkretnego egzemplarza.

Należy mieć przy sobie także dowód osobisty do wglądu przez pracownika urzędu, a także kartę pojazdu, jeśli ta została wydana oraz dotychczasowy dowód rejestracyjny wraz z odpowiednimi dla niego tablicami rejestracyjnymi. Do przerejestrowania auta należy przedstawić także potwierdzenie uiszczania opłaty oraz dokument potwierdzający obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej) jest w Polsce obowiązkowe i dotyczy większości pojazdów mechanicznych poruszających się po drogach publicznych. W przeciwieństwie do standardowych ubezpieczeń, OC ma zabezpieczać finansowo pojazd uszkodzony przez ubezpieczony samochód, a nie auto objęte umową. Oznacza to, iż OC ma chronić ofiarę, a nie potencjalnego sprawcę, z tego też tytułu jest niezwykle istotne w kwestii bezpieczeństwa osób poszkodowanych w wypadku. Brak OC ma wiele skutków, łącznie z finansowymi. Przerwanie ciągłości jest karane dużą grzywną, a spowodowanie wypadku z uszczerbkiem na zdrowiu czy z uszkodzeniem mienia zawsze łączy się z regresem. Co prawda poszkodowany otrzyma odpowiednie wynagrodzenie z UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego), jednak będzie on żądał zwrotu całości wypłaconych środków od właściciela pojazdu, który nie był objęty ubezpieczeniem na czas wypadku. Często tego typu sytuacje skutkują bankructwem.

Należy zawrzeć umowę z ubezpieczycielem jeszcze przed udaniem się do Wydziału Komunikacji, gdyż wśród wymaganych dokumentów znajduje się także dowód jej zawarcia lub przedłużenia. Pamiętaj – jeśli samochód jest objęty w dalszym ciągu umową OC poprzedniego właściciela, możesz wykorzystać obecną umowę i zgłosić chęć jej przedłużenia w towarzystwie ubezpieczeniowym już na swoje nazwisko.

Koszty związane z rejestracją pojazdu

Koszty rejestracji pojazdu w Polsce nie są zbyt wysokie, jednak warto się na nie przygotować zawczasu. Opłata za wydanie dowodu rejestracyjnego wynosi 54 zł, za tablice rejestracyjne 80 zł, za nalepkę 18,50 zł, a za nalepkę legalizacyjną 12,50 zł. Niezbędne będzie także uiszczenie płatności za pozwolenie czasowe – 13,50 zł, a także opłatę ewidencyjną w wysokości 2 zł. Chcesz skorzystać z tablic indywidualnych? Przygotuj się na całościową cenę wyższą o około 920 złotych. W przypadku pojazdu zarejestrowanego w powiecie przyszłego nabywcy cena ulega obniżeniu do 81 złotych w przypadku, gdy nie zdecydujemy się na wymianę tablic rejestracyjnych (nie jest to wymagane, jeśli sprzedający i kupujący są w tym samym powiecie).

W lutym 2022 roku nadejdą pewne długo wyczekiwane zmiany, które zupełnie zmienią proces przerejestrowania auta. Po pierwsze, nie będzie wymagana zmiana tablic rejestracyjnych nawet w przypadku, jeśli sprzedający zarejestrował auto w zupełnie innym powiecie. Dotychczas zrezygnowanie z wydania nowych tablic było możliwe jedynie w przypadku przerejestrowania auta w obrębie jednego powiatu. We wrześniu nie będzie również trzeba umieszczać nalepki legalizacyjnej na szybie czołowej, zbędna okaże się także karta pojazdu, którą można z łatwością zgubić.

Terminy, które warto znać

Wedle aktualnie obowiązującego prawa kupujący musi przeprowadzić proces przerejestrowania w ciągu 30 dni od daty jego zakupu. Wcześniej przekroczenie tego terminu nie rodziło żadnych sankcji, teraz jednak wiąże się z karą finansową w wysokości od 200 zł do 1000 zł. Tym samym warto to zrobić w terminie.

W trakcie pierwszej wizyty w Wydziale Komunikacji otrzymuje się czasowe pozwolenie, znane także jako miękkie (ważny przez 30 dni) dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne z docelowym numerem. Przez 30 dni ważności dowodu, urząd powinien zaprosić nas do wydziału w celu odbioru “twardego dowodu”. W przypadku przekroczenia tego terminu z winy urzędu należy niezwłocznie pojawić się w wydziale. Pracownik przedłuży termin o kolejne 14 dni. Dowód rejestracyjny “miękki” traci ważność po wyznaczonym czasie, dlatego po jego przekroczeniu autem nie można się poruszać po drogach publicznych.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)