O jakich formalnościach pamiętać przy zakupie używanego auta

O jakich formalnościach pamiętać przy zakupie używanego auta

Szukasz samochodu na rynku wtórnym? Może już znalazłeś i jesteś umówiony na oględziny? Gdy w końcu zdecydujesz się na pojazd, czekają Cię formalności, których nie możesz pominąć. W niniejszym artykule przedstawimy, na co trzeba zwrócić uwagę, aby jak najprościej dopełnić wszelkie procedury związane z nabyciem samochodu używanego.

Umowa kupna–sprzedaży – co powinna zawierać?

Źle wypełniona umowa kupna–sprzedaży może nieść za sobą ryzyko ewentualnych konsekwencji karnych. Warto więc wiedzieć, co powinna zawierać. Dokument powinien obejmować przede wszystkim dane personalne nabywcy i zbywcy samochodu. Muszą pojawić się w nim imiona i nazwiska, numery PESEL, serie i numery dowodów rejestracyjnych oraz data i miejsce zawarcia transakcji. Warto tutaj wspomnieć również o kwocie za samochód. Co więcej? Informacje o samym pojeździe, między innymi numer rejestracyjny, VIN, aktualny przebieg auta, pojemność i numer silnika oraz rok produkcji.

Jednak to nie wszystko. Warto zadbać o to, aby w umowie pojawiła się także informacja o tym, że sprzedający jest właścicielem samochodu, co nie musi być takie oczywiste, o czym pisaliśmy w artykule na temat sprawdzania Rejestru Zastawów Samochodowych. Dobrze, jeśli dokument kupna–sprzedaży zawrze informację o braku wad ukrytych pojazdu. W przypadku, gdy zlecono przegląd techniczny, powinna pojawić się wzmianka, kto za niego zapłacił – czy był to nabywca, czy zbywca.

Najważniejsze kwestie przy zawieraniu umowy kupna–sprzedaży auta

Często na umowie kupna–sprzedaży wpisuje się mniejszą kwotę, aby zmniejszyć podatek, jaki musi zapłacić nabywca. Może to być jednak ryzykowne – w ten sposób kupiec naraża się na odpowiedzialność karno-skarbową. Ponadto może mieć problem ze zwrotem pieniędzy od zbywcy w przypadku rękojmi. Nie warto także wpisywać daty zawarcia umowy wcześniej, niż doszło do transakcji. Może dojść do sytuacji, gdzie na przykład mandat za przekroczenie prędkości, które uchwycił fotoradar kilka dni przed faktycznym podpisaniem umowy, będzie musiał zapłacić nabywca. Dlatego zaleca się oprócz samej daty wpisywać nawet godzinę transakcji. Kto wie, czy właściciel, jadąc samochodem na miejsce spotkania, nie popełnił żadnych wykroczeń?

Jeżeli wybrany przez Ciebie samochód ma niejasną przeszłość, pod żadnym pozorem go nie kupuj. Będzie to ogromny błąd, który może Cię srogo kosztować. Nie mamy tu na myśli tylko i wyłącznie wydatków związanych z naprawami, ale także wierzycieli (na przykład bank), którzy mogą dochodzić roszczeń, gdy poprzedni właściciel na przykład nie spłacił wszystkich rat kredytu za auto. Wtedy będziesz musiał ponieść wszelkie koszty. Należy też uważać na zapis w umowie kupna–sprzedaży, który mówi o tym, że nabywca ma pełną świadomość tego, co kupuje.

auto na dokumentach

Podatek za używany samochód zarejestrowany w kraju

Po zakupie samochodu zarejestrowanego w naszym kraju od osoby prywatnej musisz w ciągu 14 dni uiścić podatek. To opłata od czynności cywilnoprawnych składana na druku PCC-3. Wysokość takiego podatku wynosi dokładnie 2% wartości auta. Jeśli ta nie przekracza 1000 zł, nie musisz tego robić. Stąd cały proceder zaniżania kosztów pojazdu, który jest dość ryzykowny. Służby mogą sprawdzić, czy cena faktycznie zgadza się z tym, ile auto jest tak naprawdę warte. Rzeczoznawca może przyjechać i sprawdzić samochód. Jeśli stwierdzi, że powinien kosztować więcej, zapłacisz podatek od kwoty, którą ustalił.

Podatek 2% nie obowiązuje, gdy kupujesz auto u pośrednika, między innymi w komisie, gdy ten wystawił fakturę VAT. Z wypełniania druku PCC-3 są także zwolnione osoby z niepełnosprawnością, które zdecydowały się na zakup pojazdu na własny użytek.

Auto kupione za granicą? Jaki podatek musisz uiścić?

Jak to wygląda w przypadku pojazdów zakupionych za granicą? Wówczas należy opłacić w ciągu 30 dni podatek akcyzowy. W tym celu musisz złożyć deklarację AKC-U/S w urzędzie skarbowym. Możesz wydrukować dokument, wypełnić go w domu i dostarczyć osobiście lub pocztą do urzędu skarbowego lub możesz to zrobić elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Aktualnie polskie prawo mówi o dwóch stawkach podatku akcyzowego. Gdy pojemność silnika pojazdu jest mniejsza niż 2000 cm3, to akcyza wynosi dokładnie 3,1%. Jeżeli jest większa, będziesz musiał zapłacić 18,6%. Oczywiście, płacąc akcyzę, jesteś zwolniony z opłaty od czynności cywilnoprawnych, a więc podatku 2%.

Ubezpieczenie używanego auta – wszystko, co musisz wiedzieć

Gdy kupiłeś auto od właściciela z Polski, a ten opłacił wcześniej ubezpieczenie OC oraz wykonał badanie techniczne pojazdu, nie musisz się niczym martwić i możesz spokojnie czekać na termin zapłaty polisy i kolejnego badania. Poprzedni właściciel podczas podpisywania umowy kupna–sprzedaży ma obowiązek przekazać Ci ubezpieczenie OC razem z innymi dokumentami pojazdu. Pamiętaj jednak, aby zaraz po zakupie auta zadzwonić do przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego i poinformować go o transakcji. Możliwe, że polisa była wykupiona na raty, dlatego dobrze jest dowiedzieć się, czy i kiedy będzie kolejna rata. Ubezpieczyciel może także na nowo przeliczyć wysokość składki, biorąc pod uwagę dane osobowe nowego właściciela, między innymi jego wiek, miejsce zamieszkania czy historię szkód.

Nie musisz decydować się na pozostanie w danym towarzystwie ubezpieczeniowym. Dobrze jest porównać pozostałe oferty, korzystając na przykład z porównywarki ubezpieczeń OC i AC. W ten sposób spojrzysz na sprawę z szerszej perspektywy, dzięki czemu możesz naprawdę dużo zaoszczędzić. Warto pamiętać, że polisa przekazana przez poprzedniego właściciela nie zostanie automatycznie przedłużona. Dlatego należy zgłosić dotychczasowemu ubezpieczycielowi wolę zakupu kolejnej polisy lub zawrzeć umowę z innym towarzystwem. Najważniejsze jest zapewnienie ciągłości ubezpieczenia samochodu.

Auto na lawecie czy na kołach – jak je sprowadzić z zagranicy?

Laweta to najprostszy sposób transportu używanego samochodu z zagranicy. Gdy ten stanie w Twoim garażu, wystarczy go ubezpieczyć i zarejestrować. Sytuacja nieco się komplikuje, gdy samodzielnie chcesz przyjechać autem do Polski. Samochód musi mieć tablice wjazdowe i OC na czas ich ważności, a także aktualne badanie techniczne. Polisę można wykupić w państwie nabycia auta. W takim przypadku masz 30 dni na jego zarejestrowanie w Polsce. Jeśli pojazd jest zarejestrowany w innym kraju, ale niestety nie ma OC ani Zielonej Karty, to możesz wykupić krótkoterminową polisę. Takie OC wygasa po miesiącu, w tym czasie należy dokonać wszelkich formalności związanych z przerejestrowaniem samochodu w Polsce.

Rejestracja używanego auta – krok po kroku

Przejdźmy więc do rejestracji samochodu używanego. W naszym kraju masz na to 30 dni od zakupu. Wystarczy, że udasz się do najbliższego wydziału komunikacji i dopełnisz wszelkich formalności. Pamiętaj jednak, aby zabrać ze sobą niezbędne dokumenty. Przede wszystkim musisz mieć dowód osobisty wraz z polisą OC, wniosek o rejestrację auta, który możesz pobrać ze stron urzędów lub poprosić o niego w wydziale. Zachęcamy jednak do własnego wydruku i wypełnienia, ponieważ w ten sposób znacząco skrócisz wizytę w urzędzie. Ponadto musisz zabrać ze sobą dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym, dowód własności pojazdu, czyli faktura VAT lub umowa kupna–sprzedaży, oraz kartę pojazdu, jeśli taka była wydana. W przypadku zmiany tablic rejestracyjnych weź ze sobą dotychczasowe.

Gdy rejestrujesz samochód sprowadzony z zagranicy, potrzebujesz nieco innych dokumentów. Oprócz wypełnionego wniosku konieczne są przetłumaczona umowa kupna–sprzedaży, dowód rejestracyjny i karta pojazdu. Ponadto niezbędne będą zaświadczenia o aktualnym badaniu technicznym i dowód, który będzie wskazywał na opłacenie przez Ciebie akcyzy. Musisz zabrać ze sobą także dokument potwierdzający wyrejestrowanie auta w kraju nabycia oraz zagraniczne tablice. Po wizycie w urzędzie otrzymasz miękki dowód rejestracyjny, ważny przez 30 dni od wydania. W tym czasie urzędnicy wyrobią nowe tablice i pełnoprawny twardy dowód rejestracyjny.

Małe tablice rejestracyjne - kto może ich używać?

Wysokość opłat za rejestrację samochodu na 2022 rok

Koszty rejestracji samochodu nie zmieniają się od lat. Należy jednak zauważyć, że od 31 stycznia 2022 roku istnieje możliwość zachowania starych tablic rejestracyjnych, co za tym idzie – oszczędność w wysokości 80 zł. Ponadto nie musisz ponosić dodatkowych opłat za nalepkę kontrolną, czyli 18,50 zł, ponieważ ściśle wiąże się ona z numerem rejestracyjnym. Dzięki temu możesz liczyć na koszty mniejsze o 98,50 zł. Standardowe koszty za rejestrację samochodu obejmują takie rodzaje opłat, jak:

  • pozwolenie czasowe, ważne 30 dni – 13,50 zł,
  • dowód rejestracyjny – 54 zł,
  • znaki legalizacyjne – 12,50 zł,
  • nalepka kontrolna – 18,50 zł,
  • tablice rejestracyjne – 80 zł,
  • opłata ewidencyjna – 2 zł.

Łączny koszt rejestracji samochodu osobowego wynosi więc 180,50 zł.

Należy liczyć się także z dodatkowymi opłatami. Jeżeli nie możesz osobiście się pojawić w wydziale komunikacji, musisz uiścić opłatę 17 zł za uprawnienie pełnomocnika do zarejestrowania pojazdu. Jeśli natomiast nie masz karty pojazdu, a samochód został zarejestrowany w Polsce po 1 lipca 1999 roku, musisz dopłacić 75,70 zł. Koszty rejestracji auta sprowadzonego z zagranicy wyniosą z kolei 256 zł.

Kupujesz używany samochód? O tym powinieneś pamiętać

Podczas zakupu używanego auta przede wszystkim dokładnie zapoznaj się z jego dokumentami, szczególnie gdy zostały one przetłumaczone. Niekiedy drobny błąd prowadzi do konieczności ponownego wypełniania wniosków lub dokonywania sprostowań. Pamiętaj, aby przestrzegać urzędowych terminów, nie są bowiem podane bez znaczenia. Zwróć też uwagę na drobne szczegóły w umowie kupna–sprzedaży, nie daj się oszukać i nie pozwól na niejasne zapisy. Podatek od czynności cywilnoprawnych należy opłacić w terminie do 14 dni od podpisania umowy kupna–sprzedaży, akcyzę natomiast w ciągu 30 dni. Co ważne, jeśli wysyłasz wnioski pocztą, zawsze liczy się data wysłania, a nie odbioru dokumentu przez urzędnika. Pamiętaj, że na rejestrację samochodu masz 30 dni. Warto skontaktować się z ubezpieczycielem, z którym zawarł umowę poprzedni właściciel, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat polisy. Ponadto sprawdź historię pojazdu i Rejestr Zastawów Samochodów. Przed zakupem samochodu warto także dokładnie sprawdzić jego stan techniczny, dzięki czemu unikniesz późniejszych problemów podczas użytkowania.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)