Małe tablice rejestracyjne – kto może ich używać?

Małe tablice rejestracyjne – kto może ich używać?

Od 1.06.2018 roku w Polsce na mocy Rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa można montować tablice rejestracyjne o znacznie mniejszych wymiarach niż modele standardowe w samochodach osobowych. Przepisy te miały na celu umożliwienie zgodnego z prawem montażu pomniejszonych tablic wyłącznie w pojazdach fabrycznie przystosowanych do ich mniejszych wymiarów, jednak obecnie coraz więcej osób montuje je także w samochodach przystosowanych do użycia większych, standardowych tablic. Warto poznać zagadnienie mniejszych tablic z bliska.

Dla kogo są przeznaczone małe tablice rejestracyjne?

Pomniejszone tablice rejestracyjne mają ściśle uregulowane prawnie wymiary, które wynoszą 305 mm szerokości oraz 114 mm wysokości i odpowiadają (z niewielkimi odchyleniami) tablicom montowanym między innymi w Japonii oraz w Stanach Zjednoczonych. Są zatem znacznie mniejsze od standardowych tablic jednorzędowych, których wymiary wynoszą odpowiednio 520 i 114 mm. Samochody sprzedawane na tamtejsze rynki mają miejsca montażowe na tablice przewidziane do montażu małych modeli, przez co podczas ich rejestracji w Polsce był ogromny problem z prawidłowym dopasowaniem tablic rodzimych. Importerzy musieli dokonywać wielu różnych przeróbek, które były całkowicie niezgodne z prawem i mogły wywołać wiele problemów związanych z dalszą eksploatacją auta, łącznie z mandatami. Z tego właśnie względu w 2018 roku weszło w życie rozporządzenie mające na celu całkowicie zlikwidować te problemy.

Cechy tablic rejestracyjnych

Pomniejszone tablice rejestracyjne siłą rzeczy mają także znacznie mniej miejsca na swojej powierzchni służącej do umieszczenia cyfr oraz liter, przez co liczba ich kombinacji jest bardzo ograniczona i wynosi około 17 000. Umieszcza się bowiem na nich jedynie literę województwa na samym początku oraz 3 cyfr i liczb odpowiadających za konkretny powiat lub miasto. Co to oznacza? Że nie wszyscy właściciele sprowadzonych aut będą w stanie z nich skorzystać w danym województwie, głównie ze względu na osoby, które jeszcze do niedawna wykorzystywały estetykę małych tablic wyłącznie do celów stylizacji swojego auta. Proceder ten zatrzymał się w chwili, gdy prawodawca jasno i wyraźnie zabronił montażu małych tablic rejestracyjnych w samochodach do tego nieprzeznaczonych. Oznacza to, że właściciel nielegalnie zamontowanych małych tablic rejestracyjnych spotka się z negatywnym wynikiem corocznego badania technicznego. Policja może także odebrać dowód rejestracyjny podczas kontroli.

Wyrobienie małych tablic rejestracyjnych krok po kroku

Proces wyrobienia małych tablic rejestracyjnych nie odbiega praktycznie niczym od wyrobienia tablic standardowych. Jedną różnicą jest dołożenie do dokumentacji oświadczenia o zmniejszonej wnęce do montażu tablic rejestracyjnych, a drugą – zaznaczenie odpowiedniego pola we wniosku. Nie łączy się to z dodatkowymi opłatami oraz jakimikolwiek wymogami ze strony prawnej.

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)