Małe tablice rejestracyjne – kto może ich używać?

Małe tablice rejestracyjne – kto może ich używać?

Od 1.06.2018 roku w Polsce na mocy Rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa można montować tablice rejestracyjne o znacznie mniejszych wymiarach niż modele standardowe w samochodach osobowych. Przepisy te miały na celu umożliwienie zgodnego z prawem montażu pomniejszonych tablic wyłącznie w pojazdach fabrycznie przystosowanych do ich mniejszych wymiarów, jednak obecnie coraz więcej osób montuje je także w samochodach przystosowanych do użycia większych, standardowych tablic. Warto poznać zagadnienie mniejszych tablic z bliska.

Dla kogo są przeznaczone małe tablice rejestracyjne?

Pomniejszone tablice rejestracyjne mają ściśle uregulowane prawnie wymiary, które wynoszą 305 mm szerokości oraz 114 mm wysokości i odpowiadają (z niewielkimi odchyleniami) tablicom montowanym między innymi w Japonii oraz w Stanach Zjednoczonych. Są zatem znacznie mniejsze od standardowych tablic jednorzędowych, których wymiary wynoszą odpowiednio 520 i 114 mm. Samochody sprzedawane na tamtejsze rynki mają miejsca montażowe na tablice przewidziane do montażu małych modeli, przez co podczas ich rejestracji w Polsce był ogromny problem z prawidłowym dopasowaniem tablic rodzimych. Importerzy musieli dokonywać wielu różnych przeróbek, które były całkowicie niezgodne z prawem i mogły wywołać wiele problemów związanych z dalszą eksploatacją auta, łącznie z mandatami. Z tego właśnie względu w 2018 roku weszło w życie rozporządzenie mające na celu całkowicie zlikwidować te problemy.

Cechy tablic rejestracyjnych

Pomniejszone tablice rejestracyjne siłą rzeczy mają także znacznie mniej miejsca na swojej powierzchni służącej do umieszczenia cyfr oraz liter, przez co liczba ich kombinacji jest bardzo ograniczona i wynosi około 17 000. Umieszcza się bowiem na nich jedynie literę województwa na samym początku oraz 3 cyfr i liczb odpowiadających za konkretny powiat lub miasto. Co to oznacza? Że nie wszyscy właściciele sprowadzonych aut będą w stanie z nich skorzystać w danym województwie, głównie ze względu na osoby, które jeszcze do niedawna wykorzystywały estetykę małych tablic wyłącznie do celów stylizacji swojego auta. Proceder ten zatrzymał się w chwili, gdy prawodawca jasno i wyraźnie zabronił montażu małych tablic rejestracyjnych w samochodach do tego nieprzeznaczonych. Oznacza to, że właściciel nielegalnie zamontowanych małych tablic rejestracyjnych spotka się z negatywnym wynikiem corocznego badania technicznego. Policja może także odebrać dowód rejestracyjny podczas kontroli.

Wyrobienie małych tablic rejestracyjnych krok po kroku

Proces wyrobienia małych tablic rejestracyjnych nie odbiega praktycznie niczym od wyrobienia tablic standardowych. Jedną różnicą jest dołożenie do dokumentacji oświadczenia o zmniejszonej wnęce do montażu tablic rejestracyjnych, a drugą – zaznaczenie odpowiedniego pola we wniosku. Nie łączy się to z dodatkowymi opłatami oraz jakimikolwiek wymogami ze strony prawnej.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)