Kiedy trzeba zezłomować auto?

Kiedy trzeba zezłomować auto?

Złomowanie auta dla większości osób jest procesem, który przeciąga się w nieskończoność i rzadko jest ostatecznie przeprowadzany. Wybiera się wówczas mniej bezpieczną, dłuższą i niezbyt pewną drogę jego sprzedaży. Czasami jednak to właśnie oddanie samochodu na złom jest jedynym rozwiązaniem, dzięki któremu można odzyskać pieniądze i pozbyć się niemałego problemu. W Polsce każdy samochód poruszający się po drogach publicznych musi być nie tylko zarejestrowany i mieć ważne badanie techniczne, ale także ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. W efekcie oznacza to, że nawet auto na postoju generuje spore koszty, które w wielu przypadkach mogą być wyższe niż cena samego auta.

Czym jest złomowanie auta?

Pojazdu nigdy nie można tymczasowo wyrejestrować i pozbyć się w ten sposób obciążeń finansowych. Prawo nie zakłada takiej możliwości w żadnym wypadku, dlatego samochód, nawet mimo jego niesprawności, musi być zarejestrowany w odpowiednim Wydziale Komunikacji i posiadać ważne ubezpieczenie OC. Brak spełnienia tych obowiązków rodzi wiele problemów, w tym także finansowych, związanych np. z opłaceniem dużej kary za brak ciągłości w wysokości nawet 5600 złotych, jeśli okres braku umowy wynosił więcej niż 14 dni.

Przebieg złomowania auta – etapy i zasady

Złomowanie polega na wyrejestrowaniu pojazdu z bazy samochodów przeznaczonych do użytkowania po drogach publicznych, co tym samym prowadzi do automatycznego zakończenia polisy ubezpieczeniowej. Proces ten przebiega wieloetapowo i przez kilka dni, podczas których należy dopełnić różnych formalności. Należy przede wszystkim znaleźć odpowiednią stację demontażu pojazdów, która dysponuje właściwym zezwoleniem na realizowanie tego typu usług od Marszałka Województwa, po czym skompletować wszystkie dokumenty właściciela (lub właścicieli) i samego pojazdu. Niezbędne okażą się dowód osobisty, dowód rejestracyjny i karta pojazdu (jeśli została wydana), a także dowód zakupu oraz upoważnienia, jeśli proces złomowania ma być przeprowadzony w czyimś imieniu.

Po ostatecznym przeprowadzeniu złomowania wydane zostanie zaświadczenie w trzech egzemplarzach, z którymi należy się udać do Wydziału Komunikacji i do ubezpieczyciela.

Warto zezłomować samochody nienadające się do dalszej jazdy

Z usług złomowiska z reguły korzystają właściciele aut uszkodzonych wskutek wypadku lub stłuczki, które nie nadają się przez to do dalszej jazdy, a naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna. Koszt przywrócenia samochodu do stanu sprzed wypadku w takich sytuacjach może przewyższyć wartość danego egzemplarza lub pochłonąć zbyt dużą część budżetu. Często likwidowanie usterek powstałych podczas szczególnie dużego wypadku jest także niepewne w skutkach – nie wiadomo, czy auto będzie w dalszym ciągu podobnie bezpieczne i czy będzie tak samo się prowadzić.

Często dochodzi do szkody całkowitej spowodowanej błędem innego uczestnika ruchu. W zapisach większości firm ubezpieczeniowych można znaleźć dość precyzyjne wyjaśnienie tego terminu. W skrócie oznacza ono powstanie uszkodzeń, które są na tyle duże i kosztowne, że ich usunięcie nie ma żadnego uzasadnienia biznesowego dla ubezpieczyciela (który musiałby pokryć te koszty) lub których naprawa nie będzie możliwa ze względów bezpieczeństwa. Wówczas ubezpieczyciel wypłaci właścicielowi auta jedynie kwotę, która stanowi różnicę pomiędzy wartością samochodu z dnia wypadku a jego wartością po wystąpieniu wypadku (cena za wrak).

Dobrym rozwiązaniem jest wówczas oddanie auta na złomowisko. W ten sposób można z łatwością pozbyć się obciążenia finansowego, np. w formie opłacania obowiązkowego ubezpieczenia OC. Często także do kosztów dochodzi cena za miejsce postojowe lub płatny parking. Sprzedaż prywatna wraku jest w zasadzie niemożliwa, gdyż niewiele firm zajmuje się ich skupem, szczególnie w przypadku, gdy nie ma żadnej wartości.

złomowanie aut

Zezłomuj auto, jeśli generuje duże koszty

Złomowanie jest dobrym rozwiązaniem także wtedy, gdy utrzymanie finansowe danego samochodu staje się nieopłacalne. Zazwyczaj z tym kłopotem borykają się właściciele starych i mocno wyeksploatowanych aut, które mają bardzo niską wartość finansową. Wówczas wszelkie uszkodzenia lub cykliczne naprawy mogą przewyższać jego cenę – i to nawet w ujęciu rocznym. Sprzedaż tego typu samochodu rodzi wiele problemów, gdyż chętnych na zakup wysłużonych aut jest coraz mniej, głównie z uwagi na coraz większą świadomość klientów na temat kosztów utrzymania starych samochodów.

Oddanie takiego auta na złom pozwala na uzyskanie niewielkiego zastrzyku gotówki w wysokości zależnej od jego wagi, a także na usunięcie przymusu dalszego opłacania ubezpieczenia OC. Co więcej – można odzyskać część zapłaconej już składki (jeśli opłacona była z góry za okres po złomowaniu), wówczas firma ubezpieczeniowa będzie zobligowana do jej zwrotu.

Złomowanie jest dobrym wyborem jako alternatywa sprzedaży wraku lub bardzo mocno wyeksploatowanego auta

Sprzedaż wraku lub samochodu, który na rynku wtórnym nie cieszy się zbyt dużą popularnością, bywa bardzo uciążliwa. Klienci rzadko decydują się na samochody wymagające ciągłych napraw, mocno uszkodzone lub awaryjne, które generują ogromne koszty związane z ich utrzymaniem. Podobnie jest w przypadku wraków, aut po spaleniu, zalaniu lub wypadku. Coraz mniej firm zajmuje się ich skupem, dlatego ich sprzedaż bywa bardzo problematyczna i przy tym także niebezpieczna – w ten sposób można uczestniczyć w nielegalnym procederze przebijania numerów lub składania jednego pojazdu z kilku wraków.

Warto za to sprzedać z auta wszystko to, co nadaje się do demontażu. W praktycznie każdym wraku, poza tym spalonym, można znaleźć elementy mechaniczne możliwe do dalszej eksploatacji. Pamiętaj jednak, że czasami za każdy brakujący kilogram, który stanowi różnicę pomiędzy realną masą auta z dnia jego ważenia na złomowisku a wartością wbitą w dowód rejestracyjny, należy dopłacić pewną sztywno ustaloną kwotę.

Ze złomowania można uzyskać także niewielkie wynagrodzenie

Symboliczny zysk wynikający z oddania auta na złom jest raczej niewielki, lecz w dalszym ciągu wart uwagi. Cena za złom wynika z wielu zmiennych, dlatego przed oddaniem auta do kasacji zachęcamy do skontaktowania się z przedstawicielem danej firmy w celu uzyskania informacji na temat obecnego cennika. Wynagrodzenie można przeznaczyć np. jako część wpłaty za kolejne auto lub na naprawę innego pojazdu.

Tak czy inaczej – największą wartością złomowania samochodu jest zmniejszenie kosztów bieżących, które wynikają przede wszystkim z jego utrzymania. Co więcej, proces ten wcale nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. W większości stacji pracują wyłącznie specjaliści, którzy doskonale znają wszystkie aspekty prawno-techniczne związane ze złomowaniem.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)