Jak ochronić swoj samochód przed korozją?

Jak ochronić swoj samochód przed korozją?

Nowoczesne samochody posiadają skuteczne zabezpieczenia antykorozyjne, jednak nadal nie gwarantują one, że z biegiem lat na karoserii nie pojawią się ogniska rdzy.

Na efektywność warstwy ochronnej ma wpływ bardzo wiele czynników, takich jak jakość zastosowanej powłoki i precyzja podczas nakładania, a także warunki, w jakich pojazd jest użytkowany oraz jego historia. Każde zdarzenie drogowe, kolizja czy wypadek naruszają warstwę antykorozyjną, co w efekcie znacznie zmniejsza jej właściwości ochronne. Dlatego podczas oględzin samochodu, który zamierzasz kupić, przyjrzyj się dokładnie karoserii i poszukaj ewentualnych ognisk korozji – zwykle są one dość dobrze widoczne. Oceń też stan wizualny progów, nadkoli, drzwi, elementów łączenia blach oraz podwozia. Chcąc odpowiednio i skutecznie zabezpieczyć auto przed korozją, należy skorzystać z usług profesjonalnych firm, które zajmują się tego typu działalnością. W tym poradniku powiemy kiedy i jak zabezpieczyć samochód przed rdzą.

Kiedy należy zabezpieczyć auto przed rdzą?

Zabezpieczenie samochodu przed korozją to najlepszy sposób na zaoszczędzenie znacznej sumy pieniędzy, które muszą wydać kierowcy zwlekający z podjęciem decyzji o takim działaniu. Ogniska rdzy bardzo szybko się rozprzestrzeniają i zajmują kolejne warstwy karoserii, co często wiąże się z koniecznością wymiany całego skorodowanego elementu. Koszty rosną, gdy do wymiany jest kilka elementów, w tym drzwi, pokrywa silnika i bagażnika czy nadkola. Do tego należy oczywiście doliczyć pracę blacharza i lakiernika, który wymieni daną część i pomaluje ją na odpowiedni kolor. Dlatego skorzystanie z usług profesjonalnego zabezpieczenia antykorozyjnego należy uznawać za inwestycję na przyszłość. Kiedy najlepiej jest to zrobić? Koniecznie przed okresem jesienno-zimowym, gdy panuje wysoka wilgotność, sprzyjającą korozji, a na drogach zalega sól, która może poważnie zaszkodzić kondycji blachy. Naniesienie powłoki należy wykonać latem, ponieważ wówczas wszystkie podatne na korozję elementy są suche i czyste. Według ekspertów konserwację należy przeprowadzać raz na 4 lata, nawet w przypadku karoserii ocynkowanej.

Jak zabezpieczyć nadwozie przed korozją?

Najczęściej wykorzystywaną metodą zabezpieczenia nadwozia samochodu przed rdzą jest użycie specjalnych preparatów na bazie wosku i oleju, którymi pokrywa się drzwi, błotniki, nadkola oraz inne podatne na korozję elementy. Najskuteczniejszym rozwiązaniem pozostaje wykorzystanie otworów technologicznych, umieszczonych przez producenta w karoserii. Przeważnie są one zabezpieczone plastikowymi zaślepkami. W te otwory aplikuje się preparat antykorozyjny. Chcąc mieć pewność co do tego, że zabezpieczenie zostało wykonane w prawidłowy sposób, warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy dysponują odpowiednimi narzędziami i akcesoriami, pozwalającymi na równomierne nanoszenie warstw preparatu. Dzięki temu środek dotrze we wszystkie narażone na korozję zakamarki i łączenia. Odpowiednie zabezpieczenie niejednokrotnie wymaga demontażu kilku elementów, dlatego to zadanie najlepiej wykonywać w warunkach warsztatowych.

Jak ochronić podwozie przed korozją?

Zabezpieczenie antykorozyjne elementów podwozia używanego samochodu jest nieco bardziej skomplikowane i przebiega inaczej. Na początku należy starannie umyć i dokładnie osuszyć całe podwozie. Następnie przystępuje się do jego oględzin, w poszukiwaniu ewentualnych ognisk rdzy. Jeśli po zweryfikowaniu stanu podwozia odkryjesz korozję, należy ją usunąć, wykorzystując w tym celu papier ścierny o odpowiedniej gramaturze. W warunkach profesjonalnych często stosuje się metodę chemiczną lub piaskowanie. Gdy wszystkie elementy zostaną dokładnie oczyszczone i zabezpieczone, kolejnym krokiem jest nałożenie podkładu antykorozyjnego. Później przechodzi się do nałożenia środka ochronnego, będącego mieszanką wosku i gęstego oleju. W warunkach domowych można to zadanie wykonać za pomocą preparatów w sprayu, jednak najlepsze efekty osiągniesz, oddając auto w ręce profesjonalistów, którzy środki antykorozyjne aplikują specjalnym pistoletem pneumatycznym z wąską sondą.

Nowoczesne metody zabezpieczenia antykorozyjnego

Rozwój nowych technologii w motoryzacji sprawił, że właściciele samochodów mają do wyboru coraz więcej innowacyjnych metod zabezpieczenia nadwozia i podwozia przed uporczywą korozją. Jedną z nich jest metoda Rust Check, polegająca na nakładaniu metodą natrysku bezpośredniego odpowiedniego preparatu antykorozyjnego na profile nadwozia, połączenia zgrzewane i zakładkowe, a także szwy i wszelkie zakamarki, w których może wystąpić korozja. Stosowane preparaty wypierają wodę z połączeń blach i szczelin, wstrzymują reakcje utleniania metalu (korozji), a dzięki swoim niezwykłym właściwościom fizykochemicznym docierają do wszystkich trudno dostępnych miejsc i szczelnie wypełniają mikropęknięcia lakieru. Metoda Rust Check zapewnia skuteczną ochronę przez 4 lata, dlatego konieczne jest okresowe odnawianie warstwy antykorozyjnej.

Ostatnio dodane wpisy
Jak zadbać o używany samochód by jezdził jak najdłużej ?
Jak zadbać o używany samochód by jezdził jak najdłużej ?

Dbanie o odpowiedni stan techniczny i wizualny znacznie zwiększa wartość samochodu używanego oraz sprawia, że pojazd będzie nam służyć jeszcze przez wiele lat. (więcej…)

Kiedy i dlaczego nie warto oszczędzać na naprawach?
Kiedy i dlaczego nie warto oszczędzać na naprawach?

Naprawa samochodu w większości przypadków powinna zostać zlecona profesjonalnym mechanikom, którzy dysponują odpowiednią wiedzą, doświadczeniem i narzędziami. (więcej…)

Jak ochronić swoj samochód przed korozją?
Jak ochronić swoj samochód przed korozją?

Nowoczesne samochody posiadają skuteczne zabezpieczenia antykorozyjne, jednak nadal nie gwarantują one, że z biegiem lat na karoserii nie pojawią się ogniska rdzy. (więcej…)