Jak i kiedy samochód można wyrejestrować

Jak i kiedy samochód można wyrejestrować

Auto to współcześnie atrybut każdej nowoczesnej rodziny. Jeździmy nim na zakupy, do parku, a także na święta do dalekich krewnych. Mimo że jest to bardzo praktyczny środek transportu, równie łatwo jest się zatracić i korzystać z niego zbyt często. Zdarza się, że samochód okazuje się oczkiem w głowie właściciela, który nieustannie o niego dba i nie pozwala innym kierowcom zasiadać za jego kierownicę. Występują jednak sytuacje, w których trzeba się z autem pożegnać, bez względu na nasze przywiązanie. W takim przypadku wyrejestrowanie samochodu jest pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć.

Auta do wyrejestrowania

Wyrejestrowanie auta, tak jak wiele innych procesów, musi odbywać się na jakiejś podstawie. Może to być sytuacja losowa, taka jak kradzież. Innym przypadkiem jest oddanie samochodu do kasacji. Przekazanie pojazdu do stacji demontażu samo w sobie jest powodem do jego wyrejestrowania, ale jeśli tego nie zrobimy, po otrzymaniu oświadczenia, urząd najprawdopodobniej dokona tego za nas. Auto zniszczone poza granicami kraju lub tam wywiezione także podlega wyrejestrowaniu. Innym tego powodem może być wycofanie samochodu z obiegu lub trwała jego utrata. Wszystkie te sytuacje wymagają od właściciela niemałego zaangażowania, ponieważ wiąże się to z wizytą w urzędzie oraz przedstawieniem odpowiednich dokumentów. Przed podjęciem jakichkolwiek działań człowiek powinien zadać sobie pytanie: jak wyrejestrować pojazd?

Instrukcja wyrejestrowania samochodu

Wyrejestrowanie pojazdu odbywa się w urzędzie komunikacji. Aby tego dokonać, zainteresowany musi wypełnić wniosek. Wzory podane są na stronach internetowych urzędów, ale można je także dostać na miejscu. Jeżeli więc masz możliwość wydrukowania go, zrób to i wypełnij dokument bez stresu w zaciszu domowym. Wszelkie wątpliwości oczywiście chętni są rozwiać urzędnicy, dlatego nie warto zbyt długo się zastanawiać i analizować, wystarczy zapytać. Przed wizytą w instytucji, upewnij się, że masz ze sobą dowód osobisty oraz dowód rejestracyjny, które potrzebne są do weryfikacji właściciela pojazdu – tylko on może wyrejestrować auto. Oprócz tego ogromną rolę odgrywa też dowód wpłaty. Potwierdza on uiszczenie opłaty skarbowej, bez której decyzja nie może zostać wydana. Każdy powód, dla którego stawiamy się w urzędzie komunikacji, wymaga tak naprawdę innych dokumentów, jednak te wymienione powyżej są najważniejsze.
rzeczoznawca

Składanie wymaganych dokumentów

Wizyta w urzędzie komunikacji może okazać się stresująca, dlatego warto zadbać o to, aby nie było potrzeby jej powtarzania. Jeśli zastanawiasz się, czy możliwe jest uniknięcie tych odwiedzin, przed rozpoczęciem kompletowania dokumentów sprawdź, czy takie instytucje w Twoim mieście nie pozwalają na złożenie wniosku pocztą lub online. Nie tylko zapewni to komfort psychiczny, ale też zaoszczędzi czas zainteresowanego. Istnieje też możliwość, że opłaty nie trzeba realizować w kasie biura, wystarczy zrobić szybki przelew bankowy na podany numer konta, jednak dowód wpłaty bezwzględnie trzeba zachować, jest on jednym z niezbędnych dokumentów potrzebnych przy składaniu wniosku. Jeśli właściciel samochodu nie jest w stanie stawić się, aby rozpocząć wyrejestrowanie pojazdu, może zrobić to za niego osoba trzecia. Wiąże się to jednak z wypełnianiem dodatkowych dokumentów, poświadczonych przez pełnomocnika oraz uiszczeniu większej opłaty.

Najczęstsze wątpliwości

Z pytaniem „Jak wyrejestrować auto?” wiąże się wiele niedopowiedzeń. Wiadome jest, że czasami jest to nieunikniony proces, szczególnie jeśli pojazd został skradziony. Kiedy decydujemy się na wyrejestrowanie samochodu np. po jego złomowaniu lub zgłoszeniu do stacji demontażu, naszą głowę zaprząta wiele pytań. Najprawdopodobniej zastanawiamy się, jak długo to wszystko potrwa i ile nerwów przy tym stracimy. Na decyzję zazwyczaj trzeba czekać około miesiąca, w ekstremalnych przypadkach może się to wydłużyć do dwóch miesięcy. Spokój ducha może zapewnić jedynie odpowiednie przygotowanie do wizyty w urzędzie. Nie wystarczy jedynie wypełniony wniosek, to dokumenty są podstawą do wydania decyzji, która niestety, może okazać się negatywna. Wtedy nie pozostaje nic innego niż apelacja. Normalnie wyrejestrowanie samochodu jest ostateczne, nie ma możliwości jego cofnięcia. W kilku przypadkach jest jednak możliwa ponowna rejestracja. Dzieje się to zazwyczaj wtedy, kiedy właścicielowi udało się odzyskać skradzione auto. To samo jednak oferowane jest w przypadku samochodów zabytkowych, unikatowych oraz tych, które wcześniej wywieziono za granicę.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)