Jak dbać o samochód? Kilka cennych porad

Jak dbać o samochód? Kilka cennych porad

Samochody są z reguły kosztowne w utrzymaniu, a ich zakup zazwyczaj dość mocno nadwyręża domowy budżet. Z tego też względu warto zadbać o ich stronę wizualną i techniczną oraz sprawić, aby dany egzemplarz posłużył nam przez kilka lat bez generowania większych kosztów.

Co więcej, lakier bez zabrudzeń czy czyste wnętrze poprawiają humor na co dzień, a strona techniczna w dobrym stanie zdecydowanie zmniejsza ryzyko pojawienia się kosztownej usterki, która uniemożliwi kontynuowanie dalszej jazdy. Warto poznać zasady dbania o samochód i wcielić je w życie już dziś.

Zadbaj o stronę wizualną swojego auta

Nic tak nie poprawia humoru jak auto, które wygląda pięknie z zewnątrz. Każdy samochód, niezależnie od częstości jego użytkowania czy jakości lakieru, warto jak najczęściej myć i usuwać w ten sposób nawarstwiające się zabrudzenia. Prawidłowo przeprowadzony proces mycia usuwa kurz, pyłki kwiatów, błoto i sól oraz nie pozostawia na lakierze żadnych defektów w postaci zarysowania czy odprysków. Do mycia karoserii używaj wyłącznie wyspecjalizowanych szamponów, których skład nie wchodzi w niekontrolowane reakcje z lakierem, a także miękkich gąbek chroniących lakier przed zarysowaniami. Pamiętaj, że po upuszczeniu gąbki na ziemię podczas mycia auta warto wymienić ją na kolejną. Doskonałym rozwiązaniem po wysuszeniu auta jest wykończenie lakieru woskiem, który przywróci blask i będzie chronił lakier przed przywieraniem brudu do jego powierzchni. Zadbaj również o szyby i plastiki. W przypadku szyb dobrze sprawdzają się środki na bazie alkoholu, a do plastików i opon – czernidła.

auto

Nie bez znaczenia jest także wnętrze

To we wnętrzu auta spędza się zawsze najwięcej czasu, dlatego powinno się o nie jak najbardziej dbać. Warto między innymi jak najczęściej opróżniać wnętrze ze śmieci w postaci papierków, etykiet, torebek papierowych czy siatek spożywczych, a także wytrzepywać dywaniki, które brudzą się podczas kontaktu z podeszwą butów. Niezbędne okazują się również czynności konserwacyjne. Szczególnie istotne jest czyszczenie skóry odpowiednimi preparatami – dogłębnie ją odżywią i zmniejszą ryzyko pęknięć i innych drobnych czy większych uszkodzeń. Równie istotna jest deska rozdzielcza, którą czyści się specjalnymi środkami o matowym wykończeniu zmniejszającymi odbicia światła podczas jazdy pod słońce.

Nie zapomnij o częściach mechanicznych

Dbałość o auto sprowadza się nie tylko do strony wizualnej, lecz także do mechanicznej. Warto raz w roku robić przegląd auta w zaprzyjaźnionym warsztacie samochodowym, aby ocenić stan poszczególnych podzespołów. Coroczny przegląd w stacji kontroli pojazdów bierze pod uwagę tylko elementy mające wpływ na bezpieczeństwo jazdy, podczas gdy przegląd u mechanika rzuci światło na stan jednostki napędowej czy skrzyni biegów. Dzięki temu uchronisz się przed najbardziej kosztownymi awariami, gdyż mogą zostać wykryte jeszcze przed ich pojawieniem się. Nie można też zapomnieć o uzupełnianiu czynnika klimatyzacji oraz ozonowaniu, które oczyszcza instalację z grzybów. Istotne jest również kontrolowanie stanu ogumienia oraz ilości czynnika chłodniczego i płynu wspomagającego w zbiorniczkach wyrównawczych. Koniecznie sprawdzaj olej tak często jak to możliwe. Ma on fundamentalny wpływ na kondycję jednostki napędowej, a jego brak oznacza jej zniszczenie poprzez zatarcie.

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)