Czy można wyrejestrować auto bez złomowania?

Czy można wyrejestrować auto bez złomowania?

Złomowanie to rozwiązanie ostateczne, brane pod uwagę dopiero wtedy, kiedy auto już dłużej nie jest w stanie poruszać się po drogach. Jego następstwem jest zgłoszenie się do urzędu komunikacji, jednak czy jest możliwe wyrejestrowanie samochodu bez złomowania? Życie jest pełne niespodzianek, nie zawsze miłych, dotyczy się to również pojazdów, które nie tylko mogą się zniszczyć, przestać działać ze względu na długą eksploatację i tysiące kilometrów na liczniku, ale też zostać właścicielom niespodziewanie odebrane.

Wyrejestrowanie pojazdu

To, czy dobrowolnie zgłosimy się do urzędu komunikacji, decyduje o tym, czy mimo braku auta, będziemy musieli płacić za jego ubezpieczenie. Wyrejestrowanie samochodu na wniosek następuje po złożeniu w odpowiedniej instytucji wymaganych dokumentów, które są różne w zależności od sytuacji, w jakiej pojazd straciliśmy. Za wydanie decyzji należy zapłacić 10 zł, a dowód tej wpłaty trzeba zabrać ze sobą na spotkanie z urzędnikiem. Wniosek o wyrejestrowanie samochodu może złożyć właściciel pojazdu lub jego przedstawiciel, któremu udzielone zostało pełnomocnictwo. Niektóre biura oferują także składanie dokumentów przez Internet lub drogą pocztową, co znacznie ułatwia cały proces, który nie powinien trwać dłużej niż miesiąc. Decyzję – pozytywną lub negatywną – można dostać pocztą lub stawić się po nią osobiście.

Kiedy można wyrejestrować auto

Złomowanie to tylko jeden z powodów, dla których możemy złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Równie decydujące może być samo przekazanie go do stacji demontażu. Częstą, ale bardzo pechową sytuacją jest także kradzież samochodu, który, jeśli go odzyskamy, można zarejestrować ponownie. Przy zgłaszaniu takiego przypadku trzeba pamiętać o policyjnym oświadczeniu, które potwierdzi podaną przez właściciela wersję wydarzeń. Auto może także zostać wycofane z obiegu lub po prostu zniszczone. O wyrejestrowanie można ubiegać się w obu tych przypadkach, nieważne, czy samochód uległ destrukcji za granicą, czy został utracony w kraju. Popularne teraz jest wywożenie aut za granicę. Jeżeli decydujemy się na taki krok, urząd będzie wymagał dowodu w postaci potwierdzenia zbycia albo dokumentu poświadczającego zarejestrowanie pojazdu poza granicami państwa.

Wyrejestrowanie czasowe

Istnieją przypadki, kiedy samochód jest używany tylko przez krótką część roku. Przez pozostałe miesiące pozostaje on w bezruchu, a jednak cały czas zmuszeni jesteśmy za niego płacić. Od jakiegoś czasu możliwe jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu, tj. wyłączenie go z ruchu na pewien okres, który w razie potrzeby można później przedłużyć. Aby o to wnioskować, potrzebny jest depozyt, który zostanie w biurze na czas, kiedy samochód nie będzie mógł poruszać się po drogach. Taką funkcję pełnią tablice rejestracyjne oraz dowód rejestracyjny. Czasowe wyrejestrowanie auta jest dosyć kosztowne, ponieważ najmniejsza kwota, jaką możemy zostać obciążeni to 80 zł. Mimo tego, że auto nie jest użytkowane, cały czas musi mieć też ważne OC. Właściciel samochodu, który został wyrejestrowany na pewien okres, zobowiązany jest zapewnić mu odpowiednie warunki, czyli głównie zabezpieczyć go i zaparkować w przeznaczonym do tego miejscu.

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)