Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu będzie możliwe?

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu będzie możliwe?

Czym jest czasowe wycofanie pojazdu z ruchu drogowego i czy jest możliwe? Jeżeli nie, to czy fakt ten ulegnie zmianie w 2019 lub 2020 roku? Aktualnie polskie prawo nakłada obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC dla pojazdu na cały rok.

Jeżeli użytkownik zdecydowałby się na czasowe wycofanie pojazdu z ruchu drogowego, mógłby oszczędzić na jego ubezpieczeniu w momencie, gdy nie będzie używać samochodu lub motocykla. Niestety na ten moment rząd nie udostępnił obywatelom takiej opcji.

Czy coś się zmieni? Czy czasowe wycofanie samochodu lub motocykla stanie się możliwe?

W okolicach czerwca 2019 roku Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło konsultacje oraz wysunęło pierwsze propozycje. Zmiany przepisów mają nastąpić, nie podano jednak konkretnych dat. Możliwe również, że wstępne ustalenia ulegną zmianie lub projekt zostanie całkowicie wycofany – czas pokaże. Z wstępnym ustaleń wynika, iż rząd chce dopuścić wycofywania samochodów z ruchu na czas od 3 miesięcy do roku, jednak tego typu proces będzie można dokonać raz na trzy lata, co w wielu przypadkach nie jest pozytywną wiadomością. Dane udostępnione przez Ministerstwo Infrastruktury obejmują wyłącznie samochody, więc właściciele motocykli ciągle pozostają w niepewności. Jednoślady zwykle pozostają w stanie spoczynku między listopadem a marcem, więc czasowe wycofanie pojazdu byłoby tutaj szczególnie przydatne.

Czy jakiekolwiek pojazdy można czasowo wycofać z ruchu?

Prawo u ruchu drogowym dopuszcza możliwość czasowego wycofania samochodów ciężarowych oraz przyczep o masie do 3500 kg. Taka sama sytuacja tyczy się ciągników samochodowych oraz autobusów. Z takiego rozwiązania cieszą się właściciele gospodarstw rolnych oraz osoby prowadzące działalność transportowo-logistyczną. Niestety samochody osobowe aktualnie nie zostały objęte tym udogodnieniem. Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu to rozwiązanie, o którym marzą użytkownicy pojazdów sezonowych, mamy na myśli wcześniej wspomniane motocykle, kabriolety lub campery.

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)