Co jest potrzebne do złomowania samochodu?

Co jest potrzebne do złomowania samochodu?

Dla wielu zmotoryzowanych złomowanie własnego i używanego od wielu lat pojazdu rzadko można nazwać przyjemnością, inni jednak podchodzą do tego etapu w bardziej obiektywny sposób. Proces ten w dalszym ciągu wywołuje skrajne emocje. Rzadko jednak ma się z nim styczność, dlatego też w złomowaniu ciężko liczyć na własne doświadczenie – warto zatem wykorzystać wiedzę firmy, która podejmie się jego wykonania. Podstawowym kłopotem jest to, co jest potrzebne do prawidłowego przeprowadzenia złomowania samochodu. Warto się przygotować zawczasu.

Z jakiego powodu zazwyczaj złomuje się samochody?

Z reguły auto oddaje się na złom z powodu jego uszkodzenia, np. szkody całkowitej. Bardzo często uszkodzenia wynikające z wypadku lub nawet niewielkiej stłuczki mogą wymagać ogromnych nakładów finansowych, z których część może przewyższać koszt zakupu kolejnego auta. Oczywiście, duże znaczenie ma tutaj wiek auta i jego obecna cena – im jest niższa, tym mniej opłaca się go naprawiać. Legalne pozbycie się wraku jest możliwe na złomowisku.

złomowanie aut plonsk

Zalety złomowania samochodów

Złomowanie aut ma szereg zalet, w tym także finansowych, które warto poznać jeszcze przed wybraniem się na złomowisko w celu kasacji swojego auta prywatnego lub firmowego.

Auto przekazane na złom jest przede wszystkim wyłączone z obowiązku opłacania ubezpieczenia OC (od odpowiedzialności cywilnej) od chwili przeprowadzenia kasacji – każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych musi mieć wykupioną polisę. Jakiekolwiek chwile przerwy w ciągłości umowy mogą oznaczać bardzo duże kary, które są przewidziane w prawie. Oznacza to, że jeśli chcesz pozbyć się przymusu opłacania OC za swoje niesprawne auto – musisz je sprzedać lub poddać kasacji.

Kolejną zaletą złomowania aut jest także uzyskanie zastrzyku gotówki. Cena za wrak jest uzależniona przede wszystkim od wagi samochodu i to na jej podstawie firma realizująca usługę wypłaca należność w odpowiedniej wysokości. Warto jednak wiedzieć, że realna waga w dniu ważenia musi być jak najbardziej zbliżona do wagi znajdującej się w dowodzie rejestracyjnym. Duże uchybienia mogą wymagać dopłaty. Dzieje się tak np. w przypadku, gdy oddaje się na złom jedynie niewielką, ocalałą część auta.

Dokumenty niezbędne w procesie złomowania aut

Do przeprowadzenia kasacji samochodu niezbędne będzie kilka istotnych dokumentów. Większość firm będzie wymagała między innymi:

  • dwóch dokumentów tożsamości właściciela auta;
  • potwierdzenia własności danego pojazdu, może to być umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, faktura VAT z wyszczególnionym numerem VIN i inne;
  • dokumentów pojazdu przeznaczonego do kasacji, w tym dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu, jeśli ta została wydana;
  • upoważnienia i zgody właściciela lub właścicieli na przeprowadzenie procesu kasacji. To dokument szczególnie istotny w przypadku, gdy złomowanie przeprowadzane jest w imieniu osoby trzeciej, członka rodziny, współpracownika lub znajomego.

Czasami firmy realizujące złomowanie będą także potrzebowały innych dokumentów, poinformują jednak o tym w odpowiedniej chwili. Dzieje się tak w przypadku, gdy dowód rejestracyjny został zatrzymany przez funkcjonariusza policji na miejscu zdarzenia. Wówczas do procesu złomowania niezbędne będzie zaświadczenie.

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)