Co jest potrzebne do złomowania samochodu?

Co jest potrzebne do złomowania samochodu?

Dla wielu zmotoryzowanych złomowanie własnego i używanego od wielu lat pojazdu rzadko można nazwać przyjemnością, inni jednak podchodzą do tego etapu w bardziej obiektywny sposób. Proces ten w dalszym ciągu wywołuje skrajne emocje. Rzadko jednak ma się z nim styczność, dlatego też w złomowaniu ciężko liczyć na własne doświadczenie – warto zatem wykorzystać wiedzę firmy, która podejmie się jego wykonania. Podstawowym kłopotem jest to, co jest potrzebne do prawidłowego przeprowadzenia złomowania samochodu. Warto się przygotować zawczasu.

Z jakiego powodu zazwyczaj złomuje się samochody?

Z reguły auto oddaje się na złom z powodu jego uszkodzenia, np. szkody całkowitej. Bardzo często uszkodzenia wynikające z wypadku lub nawet niewielkiej stłuczki mogą wymagać ogromnych nakładów finansowych, z których część może przewyższać koszt zakupu kolejnego auta. Oczywiście, duże znaczenie ma tutaj wiek auta i jego obecna cena – im jest niższa, tym mniej opłaca się go naprawiać. Legalne pozbycie się wraku jest możliwe na złomowisku.

złomowanie aut plonsk

Zalety złomowania samochodów

Złomowanie aut ma szereg zalet, w tym także finansowych, które warto poznać jeszcze przed wybraniem się na złomowisko w celu kasacji swojego auta prywatnego lub firmowego.

Auto przekazane na złom jest przede wszystkim wyłączone z obowiązku opłacania ubezpieczenia OC (od odpowiedzialności cywilnej) od chwili przeprowadzenia kasacji – każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych musi mieć wykupioną polisę. Jakiekolwiek chwile przerwy w ciągłości umowy mogą oznaczać bardzo duże kary, które są przewidziane w prawie. Oznacza to, że jeśli chcesz pozbyć się przymusu opłacania OC za swoje niesprawne auto – musisz je sprzedać lub poddać kasacji.

Kolejną zaletą złomowania aut jest także uzyskanie zastrzyku gotówki. Cena za wrak jest uzależniona przede wszystkim od wagi samochodu i to na jej podstawie firma realizująca usługę wypłaca należność w odpowiedniej wysokości. Warto jednak wiedzieć, że realna waga w dniu ważenia musi być jak najbardziej zbliżona do wagi znajdującej się w dowodzie rejestracyjnym. Duże uchybienia mogą wymagać dopłaty. Dzieje się tak np. w przypadku, gdy oddaje się na złom jedynie niewielką, ocalałą część auta.

Dokumenty niezbędne w procesie złomowania aut

Do przeprowadzenia kasacji samochodu niezbędne będzie kilka istotnych dokumentów. Większość firm będzie wymagała między innymi:

  • dwóch dokumentów tożsamości właściciela auta;
  • potwierdzenia własności danego pojazdu, może to być umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, faktura VAT z wyszczególnionym numerem VIN i inne;
  • dokumentów pojazdu przeznaczonego do kasacji, w tym dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu, jeśli ta została wydana;
  • upoważnienia i zgody właściciela lub właścicieli na przeprowadzenie procesu kasacji. To dokument szczególnie istotny w przypadku, gdy złomowanie przeprowadzane jest w imieniu osoby trzeciej, członka rodziny, współpracownika lub znajomego.

Czasami firmy realizujące złomowanie będą także potrzebowały innych dokumentów, poinformują jednak o tym w odpowiedniej chwili. Dzieje się tak w przypadku, gdy dowód rejestracyjny został zatrzymany przez funkcjonariusza policji na miejscu zdarzenia. Wówczas do procesu złomowania niezbędne będzie zaświadczenie.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)