Co jest potrzebne do złomowania samochodu?
Dla wielu zmotoryzowanych złomowanie własnego i używanego od wielu lat pojazdu rzadko można nazwać przyjemnością, inni jednak podchodzą do tego etapu w bardziej obiektywny sposób. Proces ten w dalszym ciągu wywołuje skrajne emocje. Rzadko jednak ma się z nim styczność, dlatego też w złomowaniu ciężko liczyć na własne doświadczenie – warto zatem wykorzystać wiedzę firmy, która podejmie się jego wykonania. Podstawowym kłopotem jest to, co jest potrzebne do prawidłowego przeprowadzenia złomowania samochodu. Warto się przygotować zawczasu.
Z jakiego powodu zazwyczaj złomuje się samochody?
Z reguły auto oddaje się na złom z powodu jego uszkodzenia, np. szkody całkowitej. Bardzo często uszkodzenia wynikające z wypadku lub nawet niewielkiej stłuczki mogą wymagać ogromnych nakładów finansowych, z których część może przewyższać koszt zakupu kolejnego auta. Oczywiście, duże znaczenie ma tutaj wiek auta i jego obecna cena – im jest niższa, tym mniej opłaca się go naprawiać. Legalne pozbycie się wraku jest możliwe na złomowisku.
Zalety złomowania samochodów
Złomowanie aut ma szereg zalet, w tym także finansowych, które warto poznać jeszcze przed wybraniem się na złomowisko w celu kasacji swojego auta prywatnego lub firmowego.
Auto przekazane na złom jest przede wszystkim wyłączone z obowiązku opłacania ubezpieczenia OC (od odpowiedzialności cywilnej) od chwili przeprowadzenia kasacji – każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych musi mieć wykupioną polisę. Jakiekolwiek chwile przerwy w ciągłości umowy mogą oznaczać bardzo duże kary, które są przewidziane w prawie. Oznacza to, że jeśli chcesz pozbyć się przymusu opłacania OC za swoje niesprawne auto – musisz je sprzedać lub poddać kasacji.
Kolejną zaletą złomowania aut jest także uzyskanie zastrzyku gotówki. Cena za wrak jest uzależniona przede wszystkim od wagi samochodu i to na jej podstawie firma realizująca usługę wypłaca należność w odpowiedniej wysokości. Warto jednak wiedzieć, że realna waga w dniu ważenia musi być jak najbardziej zbliżona do wagi znajdującej się w dowodzie rejestracyjnym. Duże uchybienia mogą wymagać dopłaty. Dzieje się tak np. w przypadku, gdy oddaje się na złom jedynie niewielką, ocalałą część auta.
Dokumenty niezbędne w procesie złomowania aut
Do przeprowadzenia kasacji samochodu niezbędne będzie kilka istotnych dokumentów. Większość firm będzie wymagała między innymi:
- dwóch dokumentów tożsamości właściciela auta;
- potwierdzenia własności danego pojazdu, może to być umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, faktura VAT z wyszczególnionym numerem VIN i inne;
- dokumentów pojazdu przeznaczonego do kasacji, w tym dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu, jeśli ta została wydana;
- upoważnienia i zgody właściciela lub właścicieli na przeprowadzenie procesu kasacji. To dokument szczególnie istotny w przypadku, gdy złomowanie przeprowadzane jest w imieniu osoby trzeciej, członka rodziny, współpracownika lub znajomego.
Czasami firmy realizujące złomowanie będą także potrzebowały innych dokumentów, poinformują jednak o tym w odpowiedniej chwili. Dzieje się tak w przypadku, gdy dowód rejestracyjny został zatrzymany przez funkcjonariusza policji na miejscu zdarzenia. Wówczas do procesu złomowania niezbędne będzie zaświadczenie.