Chcę kupić używany samochód – gdzie go szukać?

Chcę kupić używany samochód – gdzie go szukać?

Zakup używanego auta jest dla większości osób bardzo stresujący, czasochłonny, a czasem także niebezpieczny. Wiąże się bowiem z dużym ryzykiem utraty pieniędzy, długimi poszukiwaniami odpowiedniego egzemplarza, a także wieloma spotkaniami ze sprzedającymi. Okazuje się jednak, że proces zakupu używanego auta da się znacznie przyspieszyć poprzez znalezienie takiej oferty, która zaspokoi nasze wszelkie oczekiwania już w dniu osobistej inspekcji.

Internet – mnóstwo ofert, które warto poznać

Największą skarbnicą ofert motoryzacyjnych od wielu lat jest internet. Dzieje się tak ze względu na możliwość darmowego wystawienia ofert (lub w bardzo niskiej cenie), jak i opcję dotarcia do tysięcy zainteresowanych klientów i to bez większego zaangażowania. Duża popularność jest jednak zarówno zaletą, jak i sporą wadą, gdyż duża liczba klientów przyciąga także oszustów.

Atutem internetowych portali ogłoszeniowych jest między innymi liczba dostępnych zdjęć – w większości aukcji można umieścić nawet kilkadziesiąt fotografii, ukazując w zasadzie każdy szczegół sprzedawanego auta. Klient może sortować oferty wedle silnika, roku czy generacji, a także wybierać sprzedających prywatnych lub takich, którzy przy zakupie wystawiają fakturę. Możliwość błyskawicznego wystawiania oferty sprawia przy tym, że w internecie swoją ofertę przedstawiają także duże i mniejsze komisy samochodowe, a nawet oficjalne sieci dealerskie.

Media społecznościowe i fora tematyczne – je również warto odwiedzić

Z internetem wiąże się także inny sposób zakupu auta – przez media społecznościowe. Znajdziemy w nich bowiem grupy skupiające wyłącznie pasjonatów motoryzacji, którzy właśnie tam bezpośrednio „wystawiają” swoje ogłoszenia. Ogromną zaletą takich grup jest możliwość komentowania sprzedawanego auta przez innych członków, dzięki czemu niektórzy mogą wyłapać problem, którego nikt wcześniej nie zauważył. Co więcej, większość sprzedających znajdujących się w tego typu grupach to sprzedawcy prywatni, którzy chcą pozbyć się swojego własnego auta, dlatego zazwyczaj nie znajdziemy tam sprzedawców zawodowych, komisów i sieci.

Nie można także zapomnieć o niestety coraz mniej popularnych forach tematycznych, które zrzeszają fanów jednej tylko marki lub modelu. Zazwyczaj w takich miejscach znajdziemy prawdziwych pasjonatów, którzy doskonale znają bolączki i słabości konkretnej firmy lub egzemplarza oraz jego mocne strony. Wielu z nich pozbywa się swoich aut na rzecz nowszych modeli (zazwyczaj tej samej firmy), dzięki czemu na większości forów największą popularnością cieszą się działy zatytułowane jako komis, ogłoszenia lub też kupię/sprzedam/zamienię.

Warto sprawdzić ofertę zaufanego dealera

Jest jeszcze jedno wyjście – odwiedzić swojego zaufanego dostawcę samochodów na żywo i przejrzeć całą jego ofertę. Zazwyczaj na ten krok decydują się klienci, którzy już kiedyś kupili w tym salonie samochód bądź ich znajomi. Ogromną zaletą takiej formy zakupu używanego auta jest możliwość obejrzenia każdego dostępnego egzemplarza na żywo, jak i sprawdzenie go na drodze przy jeździe próbnej. Wadą natomiast dość niewielki i okrojony wybór, dlatego opcja ta jest idealna dla osób, które szukają nowego i lepszego auta, lecz nie konkretnej marki lub modelu.

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)