Złomowanie samochodu. Jakie dokumenty są do tego potrzebne?
Jednym ze sposobów na pozbycie się niechcianego przez daną osobę samochodu jest jego złomowanie, którym zajmuje się między innymi firma Auto Kurek. To szybki i wygodny sposób na przekazanie nam pojazdu powypadkowego lub po prostu z pewnych przyczyn niepotrzebnego jego właścicielowi.
Myli się jednak ten, kto myśli, że na stacjach demontażowych cały proces złomowania samochodu przebiegnie w ciągu kilku minut. Trwa to nieco dłużej, a przy tym należy pamiętać, że udając się do nas, klient musi posiadać przy sobie kilka dokumentów, bez których nie możemy rozpocząć złomowania. A zatem co posiadacz dwuśladowca powinien zabrać razem z sobą i jakie dokumenty będą niezbędne?
Dokument tożsamości i dowód rejestracyjny pojazdu
Dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość właściciela samochodu jest absolutną koniecznością. Jest on wymagany, aby pracownik danej stacji demontażowej mógł zweryfikować, czy osoba, z którą w danym momencie prowadzi rozmowę jest rzeczywiście tą, za którą się podaje. Jeśli tak nie jest, złomowanie nie może zostać przeprowadzone. W takiej sytuacji klient musi dowieść, że naprawdę nazywa się tak, a nie inaczej w inny sposób niż poprzez okazanie dokumentu tożsamości, na co ma 24h każdego dnia, ponieważ Auto Kurek działa od poniedziałku do niedzieli.
W przypadku, gdy do punktu skupu i złomowania używanych maszyn zgłasza się osoba nie będąca właścicielem danego pojazdu, lecz jedynie upoważniona do przeprowadzenia czynności, ona również musi potwierdzić swoje dane osobowe okazując dokument tożsamości. Nie inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o klientów uważających się za współwłaścicieli samochodu. Oni również mają obowiązek udowodnić, że ich imię, nazwisko czy miejsce zamieszkania są zgodne z prawdą.
Osoba oddająca nam własny samochód musi posiadać również jego dowód rejestracyjny i – jeśli ją otrzymał – kartę pojazdu. Dzięki temu możemy sprawdzić zgodność danych zawartych w dwóch wyżej wymienionych dokumentach. Jeśli nie zabraliśmy ze sobą dowodu rejestracyjnego bądź z pewnych przyczyn w ogólnie nie mamy go w danej chwili nawet w domu, zastąpić go może zaświadczenie uzyskane w odpowiednim Wydziale Komunikacji.
Przygotuj się zanim odwiedzisz skup samochodów
Gdy samochód posiada kilku właścicieli, dobrym rozwiązaniem jest, by wspólnie stawili się w punkcie przeznaczonym do złomowania samochodów. Jeśli nie jest to jednak możliwe, jedna z nieobecnych osób powinna na piśmie wyrazić zgodę na wykonanie czynności przez firmę Auto Kurek. Nasz skup aut za gotówkę (który również prowadzimy) często odwiedzają osoby nieposiadające takie upoważnienia ze strony współwłaściciela, dlatego uprzedzamy o konieczności jego posiadania już teraz.
Niekiedy bywa również tak, że maszyna przeznaczona do złomowania jest zarejestrowana nie na daną osobę, lecz firmę. Dlatego w takim przypadku warto zaopatrzyć się we wpis pochodzący z KRS (Krajowego Rejestru Sądowego). Alternatywną dla niego może być natomiast zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, wsparte upoważnieniem przedstawiciela przedsiębiorstwa do przekazania czterokołowca firmie Auto Kurek.
Gdy natomiast samochód nie został przerejestrowany, osoba mieniąca się jego właścicielem powinna potwierdzić, iż rzeczywiście należy on do niej. Może to być np. umowa sprzedaży zawarta z wcześniejszym posiadaczem auta. Gdy wszystkie te dokumenty zostaną okazane, pracownik firmy Auto Kurek może wreszcie przystąpić do działania i rozpocząć złomowanie, po zakończeniu którego klient otrzyma kilka dokumentów potwierdzających jego dokonanie.
Wyżej opisane wskazówki na pewno przydadzą się wszystkim osobom zamierzającym w najbliższym czasie oddać swoje auto w nasze ręce, do czego oczywiście zachęcamy, ponieważ oferujemy wysokie stawki za pozyskiwanie każdego kolejnego auta. Polecamy zatem zaopatrzenie się w stosowne dokumenty, by przed złomowaniem nie powstały problemy utrudniające lub całkowicie uniemożliwiające przeprowadzenie procesu skupu samochodu.