Co można zdemontować z auta przed kasacją?

Co można zdemontować z auta przed kasacją?

Oddajesz auto do kasacji? Sprawdź, o czym musisz pamiętać, zanim to zrobisz. Dowiedz się, jakie elementy możesz zdemontować oraz jakich formalności musisz dopilnować, aby cały proces przebiegł bez problemów.

Przy oddawaniu samochodu do kasacji wymagane są określone warunki, które musi spełnić każdy przekazywany pojazd. Z tego względu warto dokładnie zapoznać się z polityką konkretnej firmy świadczącej usługi. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek związanych z odmową przyjęcia auta na złom oraz dodatkowych opłat.

Jakie warunki musi spełnić samochód do złomowania?

Obecnie, aby pozbyć się samochodu, trzeba go sprzedać lub oddać do złomowania w przypadku kiedy jest niesprawny technicznie lub dozna poważnego uszkodzenia. W takiej sytuacji należy zgłosić się i przekazać auto do stacji demontażu pojazdów lub specjalnego punktu zbierania. Do kasacji może być przyjęty każdy samochód z cechami identyfikacyjnymi czyli numerem VIN, podwozia oraz ramy. Większość firm świadczących tego typu usługi wymaga dostarczenie pojazdu w całości o minimum 90% masy wskazanej w dowodzie rejestracyjnym.
Auto przekazane do kasacji koniecznie powinno zawierać wszystkie istotne elementy, takie jak nadwozie, skrzynia biegów, układ hamulcowy, a także silnik i koła. Jeśli waga samochodu wynosi poniżej dopuszczalnej normy, zgodnie z obowiązującymi przepisami stacja demontażu pojazdu może ubiegać się o dopłatę za braki w masie w wysokości do 1-10 złotych za kilogram. W niektórych przypadkach można się spotkać także z określonym cennikiem za brak konkretnych części. Przekazując kompletny pojazd istnieje możliwość otrzymania wynagrodzenia zazwyczaj o wartości kilkuset złotych lub bezpłatnego transportu auta do miejsca utylizacji.

Demontaż części w aucie przed kasacją – czy to się opłaca?

Wiele samochodów przeznaczonych do kasacji zawiera w sobie części, które doskonale nadadzą się do sprzedaży. W ten sposób niektórym właścicielom udaje się uzyskać większą kwotę niż w przypadku oddania kompletnego auta do stacji demontażu pojazdów lub na złomowisko. Najbardziej opłacalne są wszelkiego rodzaju drobne detale, takie jak elementy wyposażenia wnętrza, układy elektroniczne czy listewki oraz inne akcesoria nie mające tańszych zamienników. Warto jednak pamiętać, że rozbieranie samochodu na ulicy jest prawnie zabronione i może skończyć się przykrymi konsekwencjami, dlatego na taki proceder mogą pozwolić sobie jedynie właściciele prywatnych posesji lub garaży. Po wyjęciu części ostatecznie i tak należy oddać pojazd do kasacji.
Według statystyk średnio co trzeci wyrejestrowany samochód trafia do legalnego recyklingu. Oznacza to, że pozostałymi właściciele zajmują się samodzielnie rozbierając je i sprzedając na części. W efekcie w lasach i rzekach często można znaleźć pozostawione kawałki plastiku czy opony, co bardzo negatywnie wpływa na środowisko. Takie działania w wielu przypadkach nie pozostają się bez żadnych konsekwencji dla właścicieli pojazdów. Kara za samodzielny demontaż nałożona przez wojewódzki inspektorat ochrony środowiska może wynieść od 10 do nawet 300 tysięcy złotych. Dodatkową grzywną może ukarać również Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, gdyż samodzielne rozebrane auta bez oddania do kasacji widnieją w urzędowych rejestrach, a właściciel powinien płacić za nie ubezpieczenie OC.

Dlaczego warto oddać kompletny samochód do kasacji?

W przypadku posiadania samochodu nie nadającego się do użytkowania, najlepiej oddać go do legalnie działającej stacji demontażu pojazdów. Zajmują się tam profesjonalną utylizacją tego typu odpadów zgodnie z zasadami ochrony środowiska. Warto wcześniej sprawdzić, czy wybrana firma jest uprawniona do tej działalności, gdyż w razie niedopilnowania takiej sprawy, właściciele aut mogą nabawić się kłopotów. W przeciwieństwie do szrotów i auto-złomów bez uprawnień stacje demontażu pojazdów wydają zaświadczenia niezbędne do wyrejestrowania samochodu.
Za samochód oddany do profesjonalnej stacji demontażu pojazdów można otrzymać, w zależności od wagi, rocznika i stanu, nawet kilkaset złotych. Z tego względu poza drobnymi detalami, które mogą mieć opłacalną wartość na rynku, szkoda czasu i energii, aby samodzielnie zająć się demontażem części. Do tego przepisy wyraźnie określają, że poza wyspecjalizowanymi i uprawnionymi zakładami taki proceder jest nielegalny. Przed oddaniem pojazdu do kasacji, warto pamiętać, że koniecznie powinien spełniać określone warunki, takie jak odpowiednia waga czy posiadanie podstawowych elementów.