Zniesienie współwłasności samochodu – co musisz wiedzieć?

Zniesienie współwłasności samochodu – co musisz wiedzieć?

Współwłasność pojazdu zakłada, że dane auto zostało zakupione przez dwie osoby i będzie przez nich użytkowane wspólnie. Obecnie rozwiązanie to ma zwolenników głównie w obrębie najbliższej rodziny, między innymi ze względu na możliwość znacznego obniżenia kosztów ubezpieczenia obowiązkowego OC w przypadku, gdy jednym ze współwłaścicieli jest np. ojciec z pełnymi zniżkami, a drugim – syn bądź córka bez jakichkolwiek zniżek. Niestety czasami zachodzi potrzeba zniesienia współwłasności, czyli przeniesienia praw własności w całości tylko na jedną osobę (bądź na kilka, jeśli współwłaścicieli było więcej niż dwóch). Proces ten wiąże się z kilkoma krokami, które warto poznać już dziś.

Czym jest współwłasność samochodu?

Współwłasność samochodu to bardzo popularne rozwiązanie, które znajdzie zastosowanie nie tylko w kręgu bliskiej rodziny w celu obniżenia składki obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC, lecz także w zupełnie innych sytuacjach. Z tej formy zakupu i użytkowania pojazdu korzystają między innymi przedsiębiorcy podczas zakupu nowego auta przez kilku współwłaścicieli danej spółki. Ponadto ze współwłasności warto skorzystać wtedy, kiedy chcesz zakupić auto „na pół” wraz z członkiem rodziny bądź przyjacielem czy inwestorem, jak np. w wypożyczalni aut jako formę zabezpieczenia. Prawo zakłada, że współwłaścicielem może być w zasadzie każdy, dlatego czasami warto skorzystać z tej możliwości.

Z minusów takiego rozwiązania warto wymienić między innymi to, iż w razie stłuczki wina spadnie na obojga współwłaścicieli, przez co oboje utracą część wypracowanych zniżek bezszkodowej jazdy. W razie konfliktów może być także problem ze sprzedażą auta – muszą się bowiem na nią zgodzić obie strony. Czasami także zachodzi potrzeba zrzeczenia się praw do części samochodu.

Niezbędna będzie umowa zrzeczenia praw do części samochodu

Jeśli pomiędzy współwłaścicielami nie ma żadnych nieporozumień i konfliktów, najlepszym sposobem zrzeczenia się praw do części samochodu będzie sporządzenie pomiędzy nimi prawnie wiążącej umowy. Na umowie powinny znaleźć się szczegółowe dane wszystkich współwłaścicieli, w tym numery PESEL i adresy zamieszkania, a także kilka podstawowych zapisów prawnych. Najważniejszym elementem umowy będzie jednak dokładne rozpisanie wysokości udziałów (w procentach), z których rezygnuje dany współwłaściciel, jak i odpowiadającej im kwoty.

Warto wiedzieć, że podczas zrzekania się udziałów będzie trzeba wybrać także formę zbycia spośród dwóch możliwości – sprzedaży bądź darowizny. W przypadku sprzedaży reszta współwłaścicieli będzie musiała przekazać zrzekającemu się odpowiednią kwotę znajdującą się w umowie, będzie także trzeba uiścić podatek PCC jeśli współwłaściciel nie miał firmy. Oczywiście jeśli sprzedaż auta następuje wyłącznie w obrębie najbliższej rodziny, podatek nie obowiązuje, musimy jednak o tym poinformować odpowiedni Urząd Skarbowy.

Obowiązkowe zgłoszenie zniesienia współwłasności do odpowiednich urzędów

Zniesienie współwłasności samochodu to dość długi proces, gdyż wymaga nie tylko sporządzenia umowy, lecz także poinformowania o zaistniałym fakcie odpowiednich firm i urzędów. Należy niezwłocznie wypełnić wniosek (do 30 dni od podpisania umowy) o zniesienie współwłasności pojazdu w odpowiednim wydziale komunikacji i wypełnić wszelkie znajdujące się pola z należytą starannością. Do wniosku należy także okazać dowód rejestracyjny auta, w którym znajdują się personalia wszystkich współwłaścicieli, a także kartę pojazdu, jeżeli występuje oraz aktualne ubezpieczenie OC.

Warto wiedzieć, że dowód rejestracyjny będzie trzeba wymienić tylko wtedy, gdy współwłasności zrzeka się osoba znajdująca się na pierwszym miejscu w dowodzie rejestracyjnym. W innym przypadku dowód rejestracyjny nie wymaga wymiany. Zniesienie współwłasności auta należy także zgłosić w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym została wykupiona bieżąca polisa OC i to w przeciągu jedynie 14 dni od chwili podpisania umowy. Ubezpieczyciel dokona w ten sposób rekalkulacji składki.

Zniesienie współwłasności jest możliwe także w mniej oczywistych sytuacjach

Konflikt pomiędzy współwłaścicielami auta rodzi bardzo wiele problemów, które można rozwiązać niestety wyłącznie na drodze sądowej, jeśli do tego czasu nie dojdzie między nimi do porozumienia. Sąd podczas rozprawy będzie musiał zdecydować o kwestiach, które wymagają rozstrzygnięcia w obiektywny sposób. Wyda decyzję między innymi o tym kto pozostanie jedynym właścicielem danego pojazdu bądź kto otrzyma rekompensatę pieniężną o odpowiedniej wysokości. Dość problematyczną sytuacją jest także śmierć jednego z współwłaścicieli – część auta trafi do odpowiedniego spadkobiercy wskazanego również przez sąd. Problem ten zupełnie likwiduje testament, w którym zmarła/-y informuje o przekazaniu współwłasności auta na konkretną osobę.

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)