Złomowanie samochodu – krok po kroku jak pozbyć się auta

Złomowanie samochodu – krok po kroku jak pozbyć się auta

Samochód to dla wielu ludzi spełnienie młodzieńczych marzeń. Niestety po otrzymaniu prawa jazdy nie każdy jest w stanie sprawić sobie pojazd najnowszej generacji, prosto z salonu. Na szczęście w Polsce można natknąć się na wiele ofert sprzedaży samochodów nieco starszych, dłużej użytkowanych, jednak nadal sprawnych. 
Jest to alternatywa dla każdego, kto nie jest pewien swoich umiejętności za kierownicą i boi się zainwestować w auto nowsze lub zwyczajnie stara się zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Kiedy zdecydować się na kasację

Zapotrzebowanie na pojazdy w dzisiejszych czasach jest ogromne. Nie mogą się bez nich obejść zarówno osoby mieszkające w dużych miastach, ponieważ potrzebują środka transportu do przemieszczania się niemalże w każde miejsce, jak i ludzie z małych wiosek, którzy codziennie są zmuszeni dojeżdżać do pracy wiele kilometrów. Mimo dużej liczby zalet samochody klasyczne mają też swoje wady. Po pierwsze i prawdopodobnie najważniejsze, szybko się zużywają, a części zamienne są bardzo drogie. Najczęściej wtedy stare auto odkładamy na bok i decydujemy się na kolejny, nieco już nowszy model. Co jednak zrobić z zepsutym, zajmującym miejsce samochodem? Oczywiście, najbardziej opłaca się zwyczajnie się go pozbyć, a najlepszym rozwiązaniem okazuje się złomowanie auta krok po kroku. W jaki sposób się jednak do tego zabrać?

Przygotowanie pojazdu

Sam proces nie jest trudny, jednak istnieje kilka regulacji, którym powinien przyjrzeć się każdy, kto decyduje się na kasację samochodu krok po kroku. Oprócz znalezienia legalnego złomowiska, które podejmie się wyzwania, powinno się odpowiednio przygotować pojazd. Jak się więc do tego zabrać? Każde auto przed zgłoszeniem do zniszczenia musi mieć numer VIN, numer podwozia i numer ramy. Są to niezbędne do rozpoczęcia legalnej kasacji dokumenty. Aby uniknąć płacenia kar, właściciel powinien się upewnić, że waga pojazdu nie spadła poniżej 90% masy zatwierdzonej w dowodzie rejestracyjnym. Niezbyt dobrym pomysłem jest więc rozbieranie samochodu na części, ponieważ początkowy zysk może przynieść późniejsze straty. Pomimo tego, że sankcje nie są zbyt wysokie, mogą się one okazać dość uciążliwe. Za każdy brakujący kilogram mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty, ale nie dotyczy to sprzętów dodatkowych, takich jak np. radio. Dopiero nieobecność kluczowych elementów samochodu, np. silnika, może przysporzyć problemów.

Wybór auto szrotu

Jak to w każdej branży bywa, także na złomowiskach możemy spotkać ludzi, którym zależy wyłącznie na własnym zysku. Zanim więc zdecydujemy się na złomowanie samochodu krok po kroku, należy uważnie sprawdzić wszystkie pobliskie miejsca, które mogą przyjąć auto. Kasacja to raczej usługa darmowa, jednak są stacje, gdzie to właściciel wraku może dostać pieniądze. Warto więc sprawdzić, gdzie stawki są najwyższe i nie przepuścić okazji do zdobycia dodatkowego, jednorazowego dochodu. Przy kasacji często problemem może okazać się transport samochodu, ponieważ zazwyczaj nie jest on w stanie poruszać się po drodze. Szczęśliwie dla klientów, niektóre stacje demontażu oferują odbiór wraku z wyznaczonego wcześniej miejsca. Wskazane jest więc dowiedzieć się, czy istnieje taka możliwość oraz czy jest za to naliczana dodatkowa opłata. Przy wybieraniu auto szrotu trzeba bardzo dokładnie rozejrzeć się po okolicznych stacjach, porozmawiać z właścicielami i poważnie przeanalizować pakiet, który nam oferują.

Potrzebne dokumenty

O tym, czy samochód może ulec kasacji, ma prawo zdecydować jedynie osoba do tego upoważniona. Aby to zweryfikować, stacje wymagają okazania dowodu osobistego oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu. Mogą dzięki temu upewnić się, czy dane właściciela się zgadzają. Niestety sprawa komplikuje się przy samochodach firmowych, wtedy potrzebne jest specjalne upoważnienie. To samo należy przygotować, jeżeli ewentualny współwłaściciel pojazdu nie jest w stanie stawić się na miejsce złomowania. Kiedy wszystkie formalności zostały już uzgodnione, a samochód przyjęty przez auto szrot, nie należy zapominać o dokumentach, które przez stacje powinny zostać wydane. Są to głównie unieważnienia dokumentów samochodu oraz zaświadczenie, że auto zostało przyjęte do kasacji. Z tablicami rejestracyjnymi polecamy udać się do wydziału komunikacji, gdzie pojazd może zostać wyrejestrowany, a kasacja samochodu krok po kroku oficjalnie zakończona.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)