Złomowanie samochodu bez dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu

Złomowanie samochodu bez dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu

Chcesz oddać auto na złom, ale nie masz dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu? Sprawdź, jakich formalności musisz dopilnować, aby było to możliwe. Dzięki tym poradom wszystko pójdzie szybko i sprawnie.

Przy złomowaniu samochodu wymagane są niezbędne dokumenty, takie jak dowód rejestracyjny czy karta pojazdu. Czasami jednak w wyniku sytuacji losowej zdarza się, że właściciel nie ma możliwości ich dostarczenia. Nie oznacza to od razu, że takie auto nie zostanie przyjęte do kasacji. Obecnie istnieją procedury, dzięki którym można załatwić tę sprawę.

Jakie dokumenty wymagane są do złomowania pojazdu?

Oddając samochód na złom konieczne jest okazanie odpowiednich dokumentów, które zweryfikują dane i potwierdzą, że klient korzystający z usługi to właściciele pojazdu lub osoba upoważniona do złomowania. Podstawą jest dokument tożsamości oraz dowód rejestracyjny lub w przypadku jego braku odpowiednie zaświadczenie z Wydziału Komunikacji. Jeśli została wydana karta pojazdu to również powinna zostać okazana. W sytuacji jej utraty istnieje także możliwość wypełnienia specjalnego oświadczenia o zniszczeniu lub zagubieniu.

dowód osobisty

Czasami zdarza się, że jest dwóch właścicieli pojazdu. W takim przypadku oboje powinni być obecni lub jeden z nich wraz z pisemną zgodą od nieobecnej osoby. Jeśli samochód przekazywany jest na złom przez osobę postronną, konieczne będzie imienne upoważnienie z podpisem wszystkich właścicieli pojazdu wpisanych w dowodzie rejestracyjnym. Przy nieprzerejestrowanych pojazdach wymagane są wszystkie umowy kupna-sprzedaży zawierające potwierdzający ciąg własności. Po nastąpieniu zgonu właściciela samochodu potrzebny będzie dokument potwierdzający przynależność po podziale majątku.

Jak oddać samochód na złom bez dowodu rejestracyjnego?

Istnieje sposób, aby oddać samochód na złom w przypadku zagubienia, kradzieży lub zatrzymania przez policję dowodu rejestracyjnego. W celu szybkiego wybrnięcia z tej sytuacji, wystarczy zaopatrzyć się w poświadczenie dowodu rejestracyjnego, które po okazaniu na stacji demontażu pojazdu umożliwia skorzystanie z usługi. Chcąc uzyskać taki dokument, należy zgłosić się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji. Jeśli osoba załatwiająca sprawę jest właścicielem samochodu, powinna jedynie przedstawić zaświadczenie wydane przez policję o utracie, kradzieży lub zatrzymaniu dokumentu.
W przypadku, kiedy pojazd po zakupie nie został jeszcze przerejestrowany, formalności, aby uzyskać poświadczenie, wyglądają podobnie. Różnicą jest jednak to, że trzeba udać się wtedy do Wydziału Komunikacji odpowiadającemu miejscu zamieszkania poprzedniego właściciela. Podczas załatwiania tej sprawy konieczne będzie okazanie oryginalnej umowy zakupu samochodu, w celu zweryfikowania danych. Poświadczenie dowodu rejestracyjnego zazwyczaj można uzyskać w ciągu kilku minut za drobną opłatą w wysokości od 10 do 20 złotych, w zależności od urzędu.

Złomowanie samochodu bez karty pojazdu

Formalności złomowania samochodu bez karty pojazdu mogą być zróżnicowane w zależności od polityki firmy świadczącej usługi. Niektóre stacje demontażu pojazdów od razu przyjmują auto bez tego dokumentu, a jedynie wymagają podpisania z pracownikiem podczas przekazywania samochodu osobistego oświadczenia o zagubieniu lub uszkodzeniu karty pojazdu. Z takim rozwiązaniem można się spotkać coraz częściej, jednak warto dokładnie sprawdzić to przed przyjazdem. Czasami zachodzi konieczność załatwienia specjalnego zaświadczenia z Wydziału Komunikacji, podobnie jak w przypadku dowodu rejestracyjnego.
Nie trzeba się obawiać, że proces złomowania przeciągnie się przez brak wymaganych dokumentów. Obecnie poświadczenia wystawiane są w Wydziale Komunikacji od ręki i to za niewielką opłatą, w wysokości najczęściej kilkunastu złotych. Bez względu na to, czy właściciel chciałby oddać na złom samochód bez dowodu rejestracyjnego, czy karty pojazdu, warto zawsze wcześniej się skontaktować ze stacją demontażu pojazdów oraz Wydziałem Komunikacji, aby uzyskać aktualne i rzetelne informacje dotyczące załatwiania tego typu formalności.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)