Złomowanie samochodu bez dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu

Złomowanie samochodu bez dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu

Chcesz oddać auto na złom, ale nie masz dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu? Sprawdź, jakich formalności musisz dopilnować, aby było to możliwe. Dzięki tym poradom wszystko pójdzie szybko i sprawnie.

Przy złomowaniu samochodu wymagane są niezbędne dokumenty, takie jak dowód rejestracyjny czy karta pojazdu. Czasami jednak w wyniku sytuacji losowej zdarza się, że właściciel nie ma możliwości ich dostarczenia. Nie oznacza to od razu, że takie auto nie zostanie przyjęte do kasacji. Obecnie istnieją procedury, dzięki którym można załatwić tę sprawę.

Jakie dokumenty wymagane są do złomowania pojazdu?

Oddając samochód na złom konieczne jest okazanie odpowiednich dokumentów, które zweryfikują dane i potwierdzą, że klient korzystający z usługi to właściciele pojazdu lub osoba upoważniona do złomowania. Podstawą jest dokument tożsamości oraz dowód rejestracyjny lub w przypadku jego braku odpowiednie zaświadczenie z Wydziału Komunikacji. Jeśli została wydana karta pojazdu to również powinna zostać okazana. W sytuacji jej utraty istnieje także możliwość wypełnienia specjalnego oświadczenia o zniszczeniu lub zagubieniu.

dowód osobisty

Czasami zdarza się, że jest dwóch właścicieli pojazdu. W takim przypadku oboje powinni być obecni lub jeden z nich wraz z pisemną zgodą od nieobecnej osoby. Jeśli samochód przekazywany jest na złom przez osobę postronną, konieczne będzie imienne upoważnienie z podpisem wszystkich właścicieli pojazdu wpisanych w dowodzie rejestracyjnym. Przy nieprzerejestrowanych pojazdach wymagane są wszystkie umowy kupna-sprzedaży zawierające potwierdzający ciąg własności. Po nastąpieniu zgonu właściciela samochodu potrzebny będzie dokument potwierdzający przynależność po podziale majątku.

Jak oddać samochód na złom bez dowodu rejestracyjnego?

Istnieje sposób, aby oddać samochód na złom w przypadku zagubienia, kradzieży lub zatrzymania przez policję dowodu rejestracyjnego. W celu szybkiego wybrnięcia z tej sytuacji, wystarczy zaopatrzyć się w poświadczenie dowodu rejestracyjnego, które po okazaniu na stacji demontażu pojazdu umożliwia skorzystanie z usługi. Chcąc uzyskać taki dokument, należy zgłosić się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji. Jeśli osoba załatwiająca sprawę jest właścicielem samochodu, powinna jedynie przedstawić zaświadczenie wydane przez policję o utracie, kradzieży lub zatrzymaniu dokumentu.
W przypadku, kiedy pojazd po zakupie nie został jeszcze przerejestrowany, formalności, aby uzyskać poświadczenie, wyglądają podobnie. Różnicą jest jednak to, że trzeba udać się wtedy do Wydziału Komunikacji odpowiadającemu miejscu zamieszkania poprzedniego właściciela. Podczas załatwiania tej sprawy konieczne będzie okazanie oryginalnej umowy zakupu samochodu, w celu zweryfikowania danych. Poświadczenie dowodu rejestracyjnego zazwyczaj można uzyskać w ciągu kilku minut za drobną opłatą w wysokości od 10 do 20 złotych, w zależności od urzędu.

Złomowanie samochodu bez karty pojazdu

Formalności złomowania samochodu bez karty pojazdu mogą być zróżnicowane w zależności od polityki firmy świadczącej usługi. Niektóre stacje demontażu pojazdów od razu przyjmują auto bez tego dokumentu, a jedynie wymagają podpisania z pracownikiem podczas przekazywania samochodu osobistego oświadczenia o zagubieniu lub uszkodzeniu karty pojazdu. Z takim rozwiązaniem można się spotkać coraz częściej, jednak warto dokładnie sprawdzić to przed przyjazdem. Czasami zachodzi konieczność załatwienia specjalnego zaświadczenia z Wydziału Komunikacji, podobnie jak w przypadku dowodu rejestracyjnego.
Nie trzeba się obawiać, że proces złomowania przeciągnie się przez brak wymaganych dokumentów. Obecnie poświadczenia wystawiane są w Wydziale Komunikacji od ręki i to za niewielką opłatą, w wysokości najczęściej kilkunastu złotych. Bez względu na to, czy właściciel chciałby oddać na złom samochód bez dowodu rejestracyjnego, czy karty pojazdu, warto zawsze wcześniej się skontaktować ze stacją demontażu pojazdów oraz Wydziałem Komunikacji, aby uzyskać aktualne i rzetelne informacje dotyczące załatwiania tego typu formalności.

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)