Złomowanie pojazdów – od czego zależy cena?
Ze złomowaniem pojazdów mamy do czynienia bardzo rzadko, z reguły raz w życiu lub w ogóle – znacznie chętniej sprzedajemy auta niż oddajemy je do kasacji.
Fakt ten wynika z ogólnego przeświadczenia, które jest na gruncie rzeczy błędne, że wyższą cenę za samochód można osiągnąć, sprzedając go prywatnie. Wcale tak nie jest. Złomowanie auta – cena tak naprawdę może być znacznie wyższa. Co więcej, często przekracza cenę uzyskaną na skutek sprzedaży samochodu np. w mediach społecznościowych. Kasacja pojazdów – cennik, który warto poznać w najmniejszych szczegółach.
Złomowanie auta – cena może być różna
Warto zacząć od tego, że cena auta na złomie ustalana jest zawsze indywidualnie i zależy od wielu przeróżnych wartości, które mogą ją znacznie obniżyć lub podwyższyć. Cena złomowania auta obecnie jest na tyle wysoka, aby zbywca mógł przeznaczyć ją na wiele przeróżnych celów, łącznie z np. kosztowną naprawą drugiego pojazdu w rodzinie. Oczywiście nie warto nastawiać się na zbyt wiele – cena za złomowanie auta rzadko wystarczy na zakup nowego samochodu w stanie nieco lepszym niż to, które zostało poddane kasacji.
Złomowanie pojazdów – cena zależy w głównej mierze od wagi wraku oraz jej relacji w stosunku do wagi znajdującej się w dowodzie rejestracyjnym. Wedle aktualnie obowiązującego prawa, pojazd kompletny to ten, którego waga realna nie różni się od tej wbitej w dowód rejestracyjny o więcej niż 10%. Oznacza to, że samochód musi ważyć 90% swojej pierwotnej wagi. Wówczas cena za złomowanie auta zależy od jego wagi, a właściwie od wagi elementów metalowych. Wiele Stacji Demontażu Pojazdów z tego względu odejmuje od wagi wynikającej z ważenia około 150 – 200 kg za części niemetalowe.
Warto mieć na uwadze fakt, że cena za złomowanie auta ulega obniżeniu o kilka – kilkanaście groszy za każdy brakujący kilogram. W niektórych stacjach kwota ta może zbliżać się do złotówki.
Kasacja pojazdów – cennik aut nowych
Co ciekawe, cennik kasacji pojazdów nie jest sztywny i może różnić się w zależności od konkretnej stacji nawet o kilkadziesiąt procent i więcej. Największą różnicę stanowi rocznik danego pojazdu, który przez pracowników danej Stacji Demontażu Pojazdów jest oceniany indywidualnie. Ma to ogromne znaczenie dla dalszych etapów, w których dana stacja może sprzedawać części wymontowane z wraku w swoim własnym zakresie. Z tego względu cena auta na złomie, które jest nowe lub bardzo popularne, będzie znacznie wyższa niż w przypadku samochodu zupełnie niepopularnego i niekompletnego.
Jak zatem widać, cena złomowania pojazdów może się znacznie różnić nie tylko pomiędzy punktami, lecz także ze względu na możliwość sprzedaży części przez dany skup w swoim zakresie. Warto zatem sprawdzić cenę za złomowanie auta w całej okolicy i wybrać usługę firmy, która za wrak zapłaci najwięcej. Za starsze auta uzyskamy około 40 do 60 groszy, podczas gdy za samochody specjalistyczne, w tym autobusy i ciężarówki, nawet 70 groszy.