Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy.
Często wówczas zastanawiamy się, czy tak naprawdę nie lepsza okaże się sprzedaż danego auta, z którą już styczność mamy znacznie częściej. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak prosta. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, a podjęcie decyzji raczej ogranicza się do wyboru takiego, które będzie mniej angażujące i lepsze finansowo.

Sprzedaż samochodu – na czym polega?

Sprzedaż samochodu, jak sama nazwa wskazuje, to proces, który ma na celu przeniesienie własności auta na inną osobę. Może to być klient prywatny, kupujący pojazd dla siebie, jak i firmowy, który z kolei chce przeznaczyć dany samochód do użytku w swoim przedsiębiorstwie. Tak czy inaczej – sprzedaż bywa dość uciążliwa i to fakt, który warto wziąć pod uwagę już na samym wstępie. Tym bardziej że sprawa dotyczy samochodu wartego niewiele więcej, niż jego cena sprzedaży na złomowisku.

Wadą jest oczywiście czas, który upłynie od chwili wystawienia auta na sprzedaż, aż do jego zakupu przez potencjalnego klienta. Z reguły sprzedaż samochodu dość nowego jest prosta – nie trwa dłużej, niż kilka-kilkanaście dni, jeśli cena została ustalona na optymalnym poziomie. Samochody, których koszt może wynosić nawet mniej niż 1000,00 zł, nie cieszą się na rynku zbyt dużą popularnością wśród typowych klientów. Cieszą się natomiast wśród oszustów.

Oszuści mogą wykorzystać bardzo tani samochód do rabunku czy kradzieży paliwa, jak i do oszustw związanych np. z wymuszeniem odszkodowań. Warto tu pamiętać także o tym, że rzadko który kupujący decyduje się na błyskawiczne przerejestrowanie auta i zmianę właściciela polisy ubezpieczeniowej. Oznacza to, że mandaty lub wezwanie do stawiennictwa w najbliższym komisariacie policji przyjdzie właśnie do nas – osoby, na którą w dalszym ciągu zarejestrowany jest samochód.

Złomowanie samochodu – czy to dobre rozwiązanie?

Czasami znacznie lepszym rozwiązaniem niż sprzedaż auta innej osobie prywatnej lub firmie, jest skorzystanie z usługi złomowania pojazdów. To jedyna forma legalnego wyrejestrowania auta, które po prawidłowo przeprowadzonym procesie nie będzie mogło ponownie wjechać na ogólnodostępne ulice.

Stacja Demontażu Pojazdów po przyjęciu auta do kasacji przeprowadza przede wszystkim jego dokładną analizę. Absolutną podstawą jest ważenie, które odpowie na pytanie, jak dużo podzespołów zostało wymontowanych z auta lub uległo zgubieniu np. na skutek wypadku lub spalenia. Masa wraku jest wówczas porównywana z wagą znajdującą się w dowodzie rejestracyjnym. Przy bardzo dużych dysproporcjach, pracownik danej Stacji może odliczyć pewną wartość od kwoty wynagrodzenia. Część podzespołów pójdzie na dalszą sprzedaż, jeśli oczywiście będą nadawały się do użytku, a część ulegnie kasacji.

Formalności i wymogi podczas sprzedaży samochodu nadającego się na złom

Oczywiście z procesem kasacji pojazdu wiążę się z wiele załatwień i formalności. Ich liczba jest jednak nieporównywalne niższa, od tych, których spełnienia wymaga się w razie prywatnej sprzedaży samochodu. Pomocni z całą pewnością okażą się pracownicy danej Stacji Kasacji Pojazdów, którzy udzielą wielu wyczerpujących informacji na temat dalszych wymaganych kroków.

Do Stacji należy dostarczyć przede wszystkim cały komplet dokumentów ułatwiających identyfikację danego auta i jego właściciela. Niezbędny będzie dowód rejestracyjny, karta pojazdu (jeśli ta została wydana przez prawidłowy organ), jak i tablice rejestracyjne oraz miejsce na karoserii, na której znajduje się niebudzący żadnych wątpliwości numer identyfikacyjny VIN.

Po przeprowadzeniu procesu kasacji dotychczasowy właściciel dostanie zaświadczenie o złomowaniu. To bardzo ważny i istotny dokument, bez którego przeprowadzenie procesu wyrejestrowania auta byłoby w zasadzie niemożliwe. Należy wziąć dokument ze sobą, wypełnić wniosek o wyrejestrowanie auta, a także dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu i tablice. Z całym kompletem należy udać się do właściwego dla miejsca zamieszkania wydziału komunikacji np. w urzędzie miasta.

Nie możemy również zapomnieć o odwiedzeniu towarzystwa ubezpieczeniowego. Należy wziąć ze sobą wszystkie wymagane dokumenty i poinformować agenta o zbyciu samochodu na rzecz Stacji Demontażu Pojazdów. Cały proces powinno się, podobnie jak w przypadki wydziału komunikacji, załatwić podczas jednej wizyty.

Stacja Demontażu Pojazdów – jak zezłomować swoje auto?

Jak zatem widać, cały proces kasacji samochodu nie jest zbyt trudny, wymaga jednak niewielkiego zaangażowania ze strony dotychczasowego właściciela. Trzeba przede wszystkim zadbać o uzyskanie niezbędnych dokumentów ze strony Stacji Demontażu Pojazdów. Z tego względu tak ważne jest, aby wybrać odpowiednią firmę, zarejestrowaną i obecną w spisie przedsiębiorców uprawnionych do świadczenia usługi kasacji. Część tych nielegalnych nie działa w sposób zgodny z prawem. Jedne nie przestrzegają żadnych wymogów względem ochrony środowiska, inne z kolei mogą być wykorzystywane przez oszustów w sposób zupełnie niezgodny z prawem.

Pamiętaj – samodzielne złomowanie auta jest niemożliwe i na gruncie prawa całkowicie nielegalne. Proceder ten jest przez organy ścigania karany bardzo dużymi mandatami, a nawet więzieniem. Pierwsze nagięcie prawa nastąpi w chwili, gdy zaprzestaniemy odnawiać umowę OC – to na dotychczasowym właścicieli spoczywa obowiązek opłacania polisy aż do czasu zbycia danego auta lub jego złomowania w SDP. Jak wysoka może być kara? No cóż – w skrajnych przypadkach może wynosić nawet 300 000 zł, minimalna z kolei 10 000 zł. Samodzielna rozbiórka może zatem oznaczać dość kosztowną naukę życia w zgodzie z aktualnie obowiązującym prawem.

Czy sprzedaż auta się opłaca?

Wiele osób obawia się wizyty na Stacji Demontażu Pojazdów, widząc w niej raczej niskie wynagrodzenie i wiele załatwień oraz wymogów formalno-prawnych. Z tego względu mnóstwo zmotoryzowanych decyduje się na wystawienie swojego auta na sprzedaż za pośrednictwem wielu portali ogłoszeniowych. Czy to dobre rozwiązanie? Zdecydowanie nie. Składa się na to kilka-kilkanaście wad, które powinny w zasadzie bezwarunkowo odpowiedzieć na pytanie, czy sprzedaż auta zamiast oddanie go na złom, się opłaca. Oczywiście cała sprawa dotyczy pojazdu, który uległ uszkodzeniu, nie ma sensu go naprawiać lub gdy cena jego sprzedaży byłaby o niewiele wyższa, niż na złomowisku.

  • Duże niebezpieczeństwo – niestety, ale sprzedaż auta w cenie niewiele wyższej od wynagrodzenia na Stacji Demontażu Pojazdów, przyciąga wielu oszustów. Jedni auta wykorzystują do wyłudzeń odszkodowania, inni za ich pomocą dokonują napadów, a inni kradną paliwo ze stacji benzynowej, aby sprzedać je dalej na czarnym rynku. Oczywiście im tańsze auto, tym więcej oszustów, gdyż z oczywistych względów rzadko inwestują w auta droższe.
  • Dużo formalności i załatwień – wiele osób przekonanych o wyższości sprzedaży auta nad jego złomowaniem nie wie o wielu formalnościach, które należy spełnić tuż po przeniesieniu formalności na kupującego. Co ważne, nie wszystkie są zależne tylko od sprzedającego. Nabywca musi np. poinformować o fakcie zmiany właściciela ubezpieczyciela, jak i przerejestrować auto na siebie.
  • Strata czasu – sprzedaż auta jest bardzo kłopotliwa, czasochłonna i uciążliwa, szczególnie gdy coraz więcej klientów oczekuje znacznie lepszego stanu w coraz niższej cenie. Zazwyczaj cała sprzedaż zajmuje dość długo, nawet kilka miesięcy, podczas gdy oddanie auta na złom jedynie 1 dzień roboczy.

Lepiej zezłomować czy sprzedać auto?

Z powyższego artykuły wynika jasno, że jeśli cena auta jest bardzo bliska wynagrodzeniu wynikającego ze złomowania auta, to nie warto go sprzedawać, a oddać do kasacji. Tylko w ten sposób można uchronić się od wielu niespodzianek na gruncie prawnym i nie stracić bardzo dużo czasu na wszelkie formalności. Wybierz odpowiedzialną Stację Demontażu Pojazdów, która cały proces przeprowadzi w sposób w pełni zgodny z prawem i poszanowaniem środowiska naturalnego.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)