Złomowanie auta – kiedy warto to zrobić

Złomowanie auta – kiedy warto to zrobić

Złomowanie samochodów to usługa, z której korzystają głównie właściciele uszkodzonych pojazdów, których naprawa jest niemożliwa bądź nieopłacalna. Taka sytuacja ma miejsce między innymi po poważnej kolizji w ruchu drogowym, na skutek której duża część samochodu uległa zniszczeniu.

Ze złomowania korzystają także właściciele starych pojazdów, których sprzedaż jest niemożliwa z różnych powodów. Kiedy najlepiej zdecydować się na zezłomowanie auta i dlaczego?

Koszty utrzymania samochodu a złomowanie

Bardzo często starsze pojazdy wymagają szczególnej uwagi. Wszystkie części auta zaczynają się zużywać i wymagają wymiany, pojawiają się poważniejsze problemy z takimi elementami jak silnik czy skrzynia biegów, a lakier pojazdu nie dość, że wyblakł, to jego powłoka powoli odpada, wcześniej rdzewiejąc. Utrzymanie takiego samochodu wymaga nakładów finansowych, które w ekstremalnych przypadkach stają się studnią bez dna. Dostęp do części zamiennych w starszych modelach może być ograniczony ze względu na małą popularność pojazdu – oznacza to również, iż cena tych elementów wzrasta. Posiadanie tego typu pojazdu może dawać nie lada satysfakcję, aczkolwiek to duże zobowiązanie, na które trzeba przygotować odpowiedni budżet. Jeżeli nie stać Cię na utrzymanie takiego pojazdu, możesz go sprzedać lub zezłomować. Sprzedaż to dobre rozwiązanie, gdy samochód mimo wieku jest w dobrym stanie (brak ukrytych usterek, auto spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa itp.). Często jednak kasuje się takie pojazdy, ponieważ nie sposób znaleźć na nie kupca. Oczywiście nie można tak po prostu zostawić samochodu na złomowisku, ponieważ polskie prawo wyznacza w tej kwestii kilka regulacji. Warto się z nimi zapoznać.

Jak zezłomować samochód? Co trzeba zrobić?

Samo odstawienie samochodu na parking złomowiska nie jest rozwiązaniem. Pierwszym krokiem jest wyrejestrowanie pojazdu, jednak aby to zrobić, właściciel musi przedstawić sensowny powód. Według prawa pojazd podlega wyrejestrowaniu gdy:

  • dochodzi do przekazania auta do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów,
  • pojazd został skradziony,
  • wywozimy samochód poza granicę kraju i chcemy go tam zarejestrować.

Za unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz tablic rejestracyjnych samochodu odpowiedzialność bierze stacja demontażu. Użytkownik wówczas otrzymuje stosowny dokument potwierdzający wykluczenie powyższych elementów z obiegu oraz zaświadczenie o zezłomowaniu. Jedną kopię właściciel musi dostarczyć do wydziału komunikacji, dodatkowo składając wniosek o wyrejestrowanie. Prawo mówi, iż właściciel ma na to 30 dni, więc to wystarczająca ilość czasu.

Kiedy złomowanie się opłaca

Tak jak wspomniano wcześniej, złomowanie samochodu jest opłacalne, gdy jego sprzedaż jest niemożliwa, koszty utrzymania są zbyt wysokie lub naprawa uszkodzonego modelu wymaga sporych nakładów finansowych i czasu. Warto także pamiętać, że należy zgłosić się do ubezpieczalni, aby potwierdzić złomowanie pojazdu. W niektórych przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe może naliczyć składkę OC dla pojazdu na kolejny rok, co często wiąże się ze zbędną opłatą kilkuset złotych. Przy okazji właściciel auta może też dostać zwrot niewykorzystanej części składki za okres od dnia zezłomowania pojazdu do końca okresu ubezpieczenia. Często o tym zapominamy, a takie zgłoszenie do ubezpieczenia nie dość, że zapewni anulowanie naliczania kosztów, to może jeszcze przynieść zwrot nadpłaty, która została uiszczona wcześniej na cały rok. Jeżeli Twoje OC dla pojazdu się kończy, ale masz w planach jego zezłomowanie – nie zwlekaj. Aktualnie według polskiego prawa właściciel samochodu osobowego nie może go wycofać z ruchu drogowego, więc najlepiej od razu zdecydować się na złomowanie. Wówczas nie będzie potrzeby przedłużania ubezpieczenia OC, a za kilka ostatnich tygodni lub dni ubezpieczalnia może naliczyć zwrot.

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)