Złomowanie auta – kiedy warto to zrobić

Złomowanie auta – kiedy warto to zrobić

Złomowanie samochodów to usługa, z której korzystają głównie właściciele uszkodzonych pojazdów, których naprawa jest niemożliwa bądź nieopłacalna. Taka sytuacja ma miejsce między innymi po poważnej kolizji w ruchu drogowym, na skutek której duża część samochodu uległa zniszczeniu.

Ze złomowania korzystają także właściciele starych pojazdów, których sprzedaż jest niemożliwa z różnych powodów. Kiedy najlepiej zdecydować się na zezłomowanie auta i dlaczego?

Koszty utrzymania samochodu a złomowanie

Bardzo często starsze pojazdy wymagają szczególnej uwagi. Wszystkie części auta zaczynają się zużywać i wymagają wymiany, pojawiają się poważniejsze problemy z takimi elementami jak silnik czy skrzynia biegów, a lakier pojazdu nie dość, że wyblakł, to jego powłoka powoli odpada, wcześniej rdzewiejąc. Utrzymanie takiego samochodu wymaga nakładów finansowych, które w ekstremalnych przypadkach stają się studnią bez dna. Dostęp do części zamiennych w starszych modelach może być ograniczony ze względu na małą popularność pojazdu – oznacza to również, iż cena tych elementów wzrasta. Posiadanie tego typu pojazdu może dawać nie lada satysfakcję, aczkolwiek to duże zobowiązanie, na które trzeba przygotować odpowiedni budżet. Jeżeli nie stać Cię na utrzymanie takiego pojazdu, możesz go sprzedać lub zezłomować. Sprzedaż to dobre rozwiązanie, gdy samochód mimo wieku jest w dobrym stanie (brak ukrytych usterek, auto spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa itp.). Często jednak kasuje się takie pojazdy, ponieważ nie sposób znaleźć na nie kupca. Oczywiście nie można tak po prostu zostawić samochodu na złomowisku, ponieważ polskie prawo wyznacza w tej kwestii kilka regulacji. Warto się z nimi zapoznać.

Jak zezłomować samochód? Co trzeba zrobić?

Samo odstawienie samochodu na parking złomowiska nie jest rozwiązaniem. Pierwszym krokiem jest wyrejestrowanie pojazdu, jednak aby to zrobić, właściciel musi przedstawić sensowny powód. Według prawa pojazd podlega wyrejestrowaniu gdy:

  • dochodzi do przekazania auta do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów,
  • pojazd został skradziony,
  • wywozimy samochód poza granicę kraju i chcemy go tam zarejestrować.

Za unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz tablic rejestracyjnych samochodu odpowiedzialność bierze stacja demontażu. Użytkownik wówczas otrzymuje stosowny dokument potwierdzający wykluczenie powyższych elementów z obiegu oraz zaświadczenie o zezłomowaniu. Jedną kopię właściciel musi dostarczyć do wydziału komunikacji, dodatkowo składając wniosek o wyrejestrowanie. Prawo mówi, iż właściciel ma na to 30 dni, więc to wystarczająca ilość czasu.

Kiedy złomowanie się opłaca

Tak jak wspomniano wcześniej, złomowanie samochodu jest opłacalne, gdy jego sprzedaż jest niemożliwa, koszty utrzymania są zbyt wysokie lub naprawa uszkodzonego modelu wymaga sporych nakładów finansowych i czasu. Warto także pamiętać, że należy zgłosić się do ubezpieczalni, aby potwierdzić złomowanie pojazdu. W niektórych przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe może naliczyć składkę OC dla pojazdu na kolejny rok, co często wiąże się ze zbędną opłatą kilkuset złotych. Przy okazji właściciel auta może też dostać zwrot niewykorzystanej części składki za okres od dnia zezłomowania pojazdu do końca okresu ubezpieczenia. Często o tym zapominamy, a takie zgłoszenie do ubezpieczenia nie dość, że zapewni anulowanie naliczania kosztów, to może jeszcze przynieść zwrot nadpłaty, która została uiszczona wcześniej na cały rok. Jeżeli Twoje OC dla pojazdu się kończy, ale masz w planach jego zezłomowanie – nie zwlekaj. Aktualnie według polskiego prawa właściciel samochodu osobowego nie może go wycofać z ruchu drogowego, więc najlepiej od razu zdecydować się na złomowanie. Wówczas nie będzie potrzeby przedłużania ubezpieczenia OC, a za kilka ostatnich tygodni lub dni ubezpieczalnia może naliczyć zwrot.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)