Zgubiona lub skradziona tablica rejestracyjna auta – co robić?

Zgubiona lub skradziona tablica rejestracyjna auta – co robić?

Zgubienie lub kradzież tablicy rejestracyjnej to duży, lecz także stosunkowo rzadko spotykany problem, na który warto przygotować się zawczasu, gdyż zazwyczaj zdarza się w najmniej oczekiwanym momencie. Najmniejszym kłopotem jest mandat od policji o wysokości 500 zł za jazdę bez tablic rejestracyjnych, podczas gdy największym – problemy związane ze składaniem wyjaśnień na komendzie, dotyczących wykorzystania tablic do czynów zabronionych. Właśnie z tego względu warto zapoznać się z czynnikami wpływającymi na ilość dalszych problemów i poznać kroki niezbędne do zażegnania problemu.

Najczęstsze przyczyny zagubienia tablic rejestracyjnych

Zazwyczaj utrata tablic rejestracyjnych to zwykły przypadek, który może zdarzyć się każdemu. Niewłaściwy montaż przeprowadzony w nieprofesjonalny sposób może spowodować oderwanie się tablicy od ramki nawet po wjechaniu w głęboką kałużę, a także po wjechaniu w zaspę zimą bądź też podczas wjazdu na nieodśnieżony chodnik czy na polanę autem terenowym. Co więcej, taki sposób utraty tablic może pozostać niezauważony przez wiele dni. Bardzo często zagubienie tablicy rejestracyjnej następuje podczas stłuczki bądź wypadku, wówczas można z łatwością zawęzić obszar poszukiwań.

Znacznie większym kłopotem jest utrata tablic rejestracyjnych pod wpływem kradzieży, co przeważnie da się odróżnić od przypadkowej sytuacji między innymi tym, iż łupem złodziei pada zazwyczaj cały komplet tablic. Przeważnie ich kradzież ma podłoże przestępcze. Złodzieje mogą wykorzystać numery do lekkich przestępstw, takich jak kradzież paliwa ze stacji benzynowej, a nawet do działań na znacznie większą skalę, np. do porwań, zastraszeń lub kradzieży z włamaniem do domów czy obiektów firmowych. To ogromny problem dla prawidłowego właściciela tablic, który dla policji z pewnością stanie się pierwszym podejrzanym.

Czy utrata tablic może wiązać się z jakimikolwiek komplikacjami prawnymi?

Zdecydowanie tak. Jazda bez tablic rejestracyjnych wiąże się między innymi z wysokim mandatem od policji, który wynosi do 500 złotych i zazwyczaj łączy się także z utratą dowodu rejestracyjnego. To dla kierowcy ogromny problem, gdyż oznacza długi czas oczekiwania na możliwość ponownego użytkowania auta. Warto zaprzestać jazdy autem bez tablic, aż do czasu ich odzyskania bądź ponownego wyrobienia we właściwym urzędzie komunikacji. Znacznie większym kłopotem są wezwania na policję w celu złożenia wyjaśnień bądź prewencyjne pozbawienie wolności, a nawet rozprawy sądowe – przeważnie udowodnienie utraty tablic jest dla funkcjonariuszy najczęstszą wymówką prawdziwych przestępców.

Małe tablice rejestracyjne - kto może ich używać?

Zgubienie tablicy rejestracyjnej – zgłoś się do Urzędu

Zgubienie tablic rejestracyjnych to niewielki problem z punktu widzenia formalności. Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji o wyrobieniu duplikatu rejestracji bądź przerejestrowaniu auta, co ma największy wpływ na kolejne kroki. Przerejestrowanie auta wiąże się między innymi z wydaniem zupełnie nowych tablic rejestracyjnych z nowym numerem, dlatego na ten krok decydują się przeważnie poszkodowani wskutek kradzieży tablic.

Duplikat jest znacznie lepszym rozwiązaniem w przypadku ich zgubienia bądź zniszczenia, np. złamania czy zalania lakierem utrudniającym odczytanie prawidłowych numerów. Wyrobienie duplikatu, znanego także jako zamiennik, wymaga przedstawienia we właściwym wydziale komunikacji dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu (jeżeli występuje), a także aktualnego ubezpieczenia i dowodu tożsamości właściciela. Niezbędne okaże się także prawnie wiążące oświadczenie o ich zgubieniu, pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań. Cena za wyrobienie duplikatów zależy od ich ilości oraz rodzaju. Najwięcej zapłacimy za wyrobienie aż dwóch duplikatów tablicy z indywidualnym ciągiem cyfr i znaków – nawet 1013 zł, a najmniej za duplikat 1 tablicy standardowej – jedynie 53 zł. Nieco więcej zapłacimy za wyrobienie wtórnika tablicy zabytkowej (żółtej) – 63 zł.

Kradzież tablicy rejestracyjnej – zgłoś się także na najbliższy wydział Policji

Znacznie większym kłopotem jest kradzież tablicy rejestracyjnej. Wówczas niezbędna okaże się wizyta w najbliższym komisariacie policji, gdzie należy przedstawić funkcjonariuszom okoliczności danego zajścia wraz z wszelkimi szczegółami oraz okazać dowód rejestracyjny i dowód tożsamości i kilka innych informacji na temat pojazdu. Funkcjonariusz po ich uzyskaniu powinien wydać na życzenie zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży tablic rejestracyjnych, które zdecydowanie ułatwi podjęcie dalszych kroków do przerejestrowania, a także będzie stanowiło duży dowód w razie spornych sytuacji, np. kradzieży paliwa autem ze zgłoszonymi tablicami. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych ocenia ten dokument jako najistotniejszy, dlatego warto o niego poprosić. Po uzyskaniu zaświadczenia, zachęcamy do przerejestrowania auta, co wiąże się z kwotą 180,50 zł, lecz gwarantuje brak kłopotów związanych z wykorzystaniem skradzionych tablic przez przestępców do bezprawnych celów.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)