Zgubiona lub skradziona tablica rejestracyjna auta – co robić?

Zgubiona lub skradziona tablica rejestracyjna auta – co robić?

Zgubienie lub kradzież tablicy rejestracyjnej to duży, lecz także stosunkowo rzadko spotykany problem, na który warto przygotować się zawczasu, gdyż zazwyczaj zdarza się w najmniej oczekiwanym momencie. Najmniejszym kłopotem jest mandat od policji o wysokości 500 zł za jazdę bez tablic rejestracyjnych, podczas gdy największym – problemy związane ze składaniem wyjaśnień na komendzie, dotyczących wykorzystania tablic do czynów zabronionych. Właśnie z tego względu warto zapoznać się z czynnikami wpływającymi na ilość dalszych problemów i poznać kroki niezbędne do zażegnania problemu.

Najczęstsze przyczyny zagubienia tablic rejestracyjnych

Zazwyczaj utrata tablic rejestracyjnych to zwykły przypadek, który może zdarzyć się każdemu. Niewłaściwy montaż przeprowadzony w nieprofesjonalny sposób może spowodować oderwanie się tablicy od ramki nawet po wjechaniu w głęboką kałużę, a także po wjechaniu w zaspę zimą bądź też podczas wjazdu na nieodśnieżony chodnik czy na polanę autem terenowym. Co więcej, taki sposób utraty tablic może pozostać niezauważony przez wiele dni. Bardzo często zagubienie tablicy rejestracyjnej następuje podczas stłuczki bądź wypadku, wówczas można z łatwością zawęzić obszar poszukiwań.

Znacznie większym kłopotem jest utrata tablic rejestracyjnych pod wpływem kradzieży, co przeważnie da się odróżnić od przypadkowej sytuacji między innymi tym, iż łupem złodziei pada zazwyczaj cały komplet tablic. Przeważnie ich kradzież ma podłoże przestępcze. Złodzieje mogą wykorzystać numery do lekkich przestępstw, takich jak kradzież paliwa ze stacji benzynowej, a nawet do działań na znacznie większą skalę, np. do porwań, zastraszeń lub kradzieży z włamaniem do domów czy obiektów firmowych. To ogromny problem dla prawidłowego właściciela tablic, który dla policji z pewnością stanie się pierwszym podejrzanym.

Czy utrata tablic może wiązać się z jakimikolwiek komplikacjami prawnymi?

Zdecydowanie tak. Jazda bez tablic rejestracyjnych wiąże się między innymi z wysokim mandatem od policji, który wynosi do 500 złotych i zazwyczaj łączy się także z utratą dowodu rejestracyjnego. To dla kierowcy ogromny problem, gdyż oznacza długi czas oczekiwania na możliwość ponownego użytkowania auta. Warto zaprzestać jazdy autem bez tablic, aż do czasu ich odzyskania bądź ponownego wyrobienia we właściwym urzędzie komunikacji. Znacznie większym kłopotem są wezwania na policję w celu złożenia wyjaśnień bądź prewencyjne pozbawienie wolności, a nawet rozprawy sądowe – przeważnie udowodnienie utraty tablic jest dla funkcjonariuszy najczęstszą wymówką prawdziwych przestępców.

Małe tablice rejestracyjne - kto może ich używać?

Zgubienie tablicy rejestracyjnej – zgłoś się do Urzędu

Zgubienie tablic rejestracyjnych to niewielki problem z punktu widzenia formalności. Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji o wyrobieniu duplikatu rejestracji bądź przerejestrowaniu auta, co ma największy wpływ na kolejne kroki. Przerejestrowanie auta wiąże się między innymi z wydaniem zupełnie nowych tablic rejestracyjnych z nowym numerem, dlatego na ten krok decydują się przeważnie poszkodowani wskutek kradzieży tablic.

Duplikat jest znacznie lepszym rozwiązaniem w przypadku ich zgubienia bądź zniszczenia, np. złamania czy zalania lakierem utrudniającym odczytanie prawidłowych numerów. Wyrobienie duplikatu, znanego także jako zamiennik, wymaga przedstawienia we właściwym wydziale komunikacji dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu (jeżeli występuje), a także aktualnego ubezpieczenia i dowodu tożsamości właściciela. Niezbędne okaże się także prawnie wiążące oświadczenie o ich zgubieniu, pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań. Cena za wyrobienie duplikatów zależy od ich ilości oraz rodzaju. Najwięcej zapłacimy za wyrobienie aż dwóch duplikatów tablicy z indywidualnym ciągiem cyfr i znaków – nawet 1013 zł, a najmniej za duplikat 1 tablicy standardowej – jedynie 53 zł. Nieco więcej zapłacimy za wyrobienie wtórnika tablicy zabytkowej (żółtej) – 63 zł.

Kradzież tablicy rejestracyjnej – zgłoś się także na najbliższy wydział Policji

Znacznie większym kłopotem jest kradzież tablicy rejestracyjnej. Wówczas niezbędna okaże się wizyta w najbliższym komisariacie policji, gdzie należy przedstawić funkcjonariuszom okoliczności danego zajścia wraz z wszelkimi szczegółami oraz okazać dowód rejestracyjny i dowód tożsamości i kilka innych informacji na temat pojazdu. Funkcjonariusz po ich uzyskaniu powinien wydać na życzenie zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży tablic rejestracyjnych, które zdecydowanie ułatwi podjęcie dalszych kroków do przerejestrowania, a także będzie stanowiło duży dowód w razie spornych sytuacji, np. kradzieży paliwa autem ze zgłoszonymi tablicami. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych ocenia ten dokument jako najistotniejszy, dlatego warto o niego poprosić. Po uzyskaniu zaświadczenia, zachęcamy do przerejestrowania auta, co wiąże się z kwotą 180,50 zł, lecz gwarantuje brak kłopotów związanych z wykorzystaniem skradzionych tablic przez przestępców do bezprawnych celów.

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)