Zalety zakupu używanego samochodu

Zalety zakupu używanego samochodu

Zakup samochodu to zawsze duże obciążenie finansowe dla całej rodziny bądź przedsiębiorstwa. Wybór odpowiedniego modelu o optymalnej mocy, spalaniu i wyposażeniu to dla większości osób duży kłopot nie tylko ze względów finansowych, ale również z powodu ilości czasu poświęconego na poszukiwania tego wymarzonego pojazdu. Podstawową rozterką większości zainteresowanych zakupem auta jest z pewnością to, czy model używany będzie odpowiednim rozwiązaniem. Bardzo często okazuje się, że różnice między ceną auta nowego, a np. 2-letniego wynoszą nawet kilkadziesiąt procent. W ten sposób możesz sobie pozwolić na lepsze auto bądź zdecydować się na oszczędności. Zalet jest jednak znacznie więcej.

Początkowy spadek wartości nowego auta

Zakup nowego samochodu wiąże się z bardzo dużymi wydatkami, gdyż cena współcześnie produkowanych aut jest na praktycznie tym samym poziomie, co niewielkiego mieszkania na obrzeżach niedużych miast. Największym kosztem dla przyszłego właściciela nie jest jednak cena auta w salonie dealerskim, lecz realna utrata wartości podczas użytkowania. Łatwo sobie to wyobrazić na prostym przykładzie. Samochód kompaktowy w cenie 70 000 zł brutto po 3 latach będzie kosztował około 40 000 zł brutto na rynku wtórnym (wartość rezydualna), co oznacza realną utratę wartości na poziomie 30 000 zł – tyle też będzie kosztowało jego użytkowanie przez przyszłego właściciela. Sytuacja zmienia się diametralnie wtedy, gdy kupimy auto używane.

Największą utratę wartości notuje się w pierwszym roku lub po dwóch latach użytkowania, wtedy pojazd zmienia swój stan faktyczny z „nowego” na „używany”, wskutek czego jego cena drastycznie maleje wraz z kolejnym dniem. Wraz z ceną nie maleje jednak ani jego prestiż, ani bogate wyposażenie czy atrakcyjny wygląd zewnętrzny lub bezpieczeństwo. Oznacza to, iż zakup takiego auta bardzo się opłaca. Kupujący bowiem nabywa dany egzemplarz już po jego pierwszym i największym spadku wartości, kolejne są znacznie mniej obciążające dla portfela i są związane z niewielkimi spadkami wartości w skali rocznej.

Lepsza klasa w niższej cenie – pozwól sobie na więcej

Siłą rzeczy używane auta są znacznie tańsze niż nowe, dlatego w konkretnej cenie można sobie pozwolić na zdecydowanie lepiej doposażony i bezpieczniejszy model wyższej klasy. W cenie wynoszącej np. 100 000 złotych brutto można nabyć nowe, salonowe auto typu crossover z bieżącej produkcji lub zakupić używany 2-letni samochód typu SUV wyższej klasy. Co to oznacza? Że w cenie auta słabo wyposażonego z np. materiałową tapicerką możemy kupić pojazd naszpikowany technologią, z dwustrefową klimatyzacją, z mocnym silnikiem, a także ze skórzaną tapicerką bądź tempomatem adaptacyjnym i wieloma innymi systemami.

Nie bez znaczenia jest także to, że auto wyższej klasy jest także znacznie bezpieczniejsze. Zazwyczaj takie samochody mają kurtyny powietrzne, ochronę kolan pasażera i kierowcy, a także doskonale dopracowane systemy kontroli trakcji i stabilności. Oczywiście bezpieczeństwo jest względne i zależy głównie od stanu danego auta używanego. Jeśli było serwisowane w odpowiednich warsztatach, to oferowany poziom bezpieczeństwa nie powinien odbiegać od auta z salonu.

męższyzna w aucie

Niższe ceny napraw i większa dostępność części

Warto także wiedzieć, że kupując nowe auto jesteśmy zmuszeni do jego bieżącej obsługi serwisowej w warsztatach ASO, czyli autoryzowanych serwisach danego producenta samochodu. Mimo, iż nowe pojazdy są objęte gwarancją, to koszty corocznego przeglądu i wymiany elementów eksploatacyjnych nie refundowanych przez producenta są bardzo wysokie.

Auta używane można z powodzeniem serwisować w każdym wybranym serwisie, również w tym, który nie ma jakiejkolwiek umowy z siecią dealerską bądź z samym producentem. To ogromna zaleta dla oszczędnych klientów, którzy cenią sobie znacznie tańsze naprawy. Co więcej, do samochodów fabrycznie nowych znajdziemy części jedynie w oficjalnej dystrybucji, podczas gdy do auta używanego elementy silnika lub skrzyni biegów czy wszystkie inne podzespoły możemy zakupić również na portalach aukcyjnych czy u sprzedawców sprowadzających towar z zagranicy. Jeszcze łatwiej jest w kwestii karoserii – na rynku znajdziemy bowiem praktycznie każdy jej element pochodzący z demontażu za ułamek ceny nowego.

Brak oczekiwania – używane auto dla niecierpliwych

Ogromnym problemem dla wielu ludzi jest fakt, iż na najbardziej popularne auta bardzo często dość długo się czeka, co ma bezpośredni związek z wydajnością linii produkcyjnej i mocy przerobowych w danej firmie. Sytuacja pogarsza się wtedy, gdy dodatkowo wybierzemy niestandardowe wyposażenie. Często na zakupiony samochód będzie trzeba czekać nawet kilka-kilkanaście miesięcy. Przez ten czas jesteśmy zmuszeni użytkować swoje poprzednie auto bądź zakupić tańsze w celu przeczekania. Auta używane są dostępne „od ręki”, dlatego można nimi dojechać do własnego domu już w dniu przelania pieniędzy na konto sprzedawcy bądź podpisania odpowiedniej umowy finansowania (leasing lub kredyt).
Wyeliminowane wady produkcyjne – nowe auto, nowe problemy

Niewiele osób jest świadomych także tego, że wiele aut fabrycznie nowych boryka się z wieloma problemami związanymi z błędami konstrukcyjnymi powstającymi podczas ich produkcji. W największym stopniu narażone są na to pierwsze modele nowych generacji. Mogą to być niewielkie kłopoty związane np. z obsługą systemu nawigacji, lecz także znacznie większe problemy wpływające na bezpieczeństwo jazdy lub dalsze losy danego auta.

Ekologia – zadbaj o środowisko

Wielu ludzi obecnie stara się żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, co widać po trendach taki jak mniejsza ilości produkowanych przez nas śmieci czy naprawianie starych urządzeń, zamiast kupowania nowych. Podobnie sprawa się ma w przypadku aut. Produkcja nowego samochodu zawsze wiąże się z ogromnym i negatywnym wpływem na środowisko naturalne. Produkcja nowych akumulatorów, kolejnych elementów gumowych lub metalowych, a także malowanie poszczególnych elementów wiąże się ze zużywaniem zasobów naturalnych, które w pewnym momencie zupełnie się skończą. Właśnie z tego powodu warto postawić na samochód używany i wykorzystać do końca jego bezpieczeństwo, komfort i wygodę, zamiast wpływać negatywnie na środowisko wybierając nowe auto.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)