Zakup auta bez karty pojazdu. Czy jest możliwy?

Zakup auta bez karty pojazdu. Czy jest możliwy?

Zakup samochodu to zawsze stosunkowo duże ryzyko. Nierzetelni sprzedający, brak możliwości sprawdzenia realnego przebiegu samochodu czy wreszcie jego powypadkowa przeszłość to kwestie, które spędzają sen z powiek wszystkim kupującym. Poważnym problemem może się okazać również zakup auta bez karty pojazdu.

Ten dokument jest niezwykle istotny, gdyż stanowi odpowiednik dowodu osobistego i zawiera wszelkie najważniejsze informacje na temat danego pojazdu. Jednak samochód bez tego dokumentu da się kupić, lecz wymaga to nieco większego zaangażowania ze strony kupującego.

Czym jest karta pojazdu i do czego służy?

Karta pojazdu to dokument w kształcie książeczki przypominającej tradycyjny paszport, w którym znajdują się wszelkie dane samochodu. Znajdziemy w nim między innymi dane identyfikacyjne auta oraz jego parametry techniczne, a także informacje na temat jego rejestracji oraz jego obecnego właściciela. Aktualnie kartę pojazdu powinien mieć każdy samochód, którego data rejestracji przypadła na okres po 1 lipca 1999 roku. Pewne informacje zawarte w dowodzie rejestracyjnym auta duplikują się z tymi zawartymi w karcie pojazdu, lecz nie wszystkie. Są to na przykład dane na temat istotnych zmian w samochodzie o montażu instalacji gazu LPG czy też wyrobienia wtórników tablic rejestracyjnych.

Zgubienie lub zniszczenie karty pojazdu – jakie kroki należy podjąć?

Brak karty pojazdu to ogromny problem dla sprzedającego. Z reguły tego dokumentu nigdy nie wozimy ze sobą, dlatego przeważnie po zarejestrowaniu auta odkładamy go na dno szafy, gdzie będzie czekał aż do czasu jego przekazania do rąk nowego właściciela danego samochodu. Niestety częste przeprowadzki, kradzieże lub podpalenia, powodzie domów i mieszkań sprawiają, że dokument ten bardzo często ginie w gąszczu innych. Wówczas po wystawieniu auta na sprzedaż może okazać się, że nie sfinalizujemy transakcji w tak płynny i prosty sposób.

Polskie prawo nakłada na właściciela samochodu obowiązek wyrobienia nowej karty pojazdu po jej zgubieniu. Proces jest łatwy, lecz nieco czasochłonny. Należy do odpowiedniego wydziału komunikacji złożyć pismo w postaci oświadczenia składanego zawsze pod rygorem odpowiedzialności karnej, dlatego dokument ten musi być zgodny z prawdą i precyzyjny. Do wniosku należy także dołożyć dowód rejestracyjny.

Zakup auta bez karty pojazdu

Zakup auta bez ważnej karty pojazdu to równie duży problem dla kupujących, którzy bardzo często nie są w ogóle świadomi obowiązku jego przekazywania kolejnemu właścicielowi. Jeśli nie zdążyłeś jeszcze sfinalizować transakcji, zapytaj sprzedającego o ponowne wyrobienie tego dokumentu. To zazwyczaj najłatwiejsze i najszybsze rozwiązanie. Gorzej jest wtedy, gdy zakup został już sfinalizowany, lecz o braku karty pojazdu dowiadujesz się dopiero w chwili zarejestrowania auta w urzędzie.

Uczciwy sprzedający zamiast zagubionej karty pojazdu powinien przekazać kupującemu zaświadczenie wystawione przez urząd dokonujący ostatniej rejestracji samochodu w celu potwierdzenia danych zawartych w karcie pojazdu. Wówczas wyrobienie nowej karty nie powinno być dużym problemem. Sprzedający zamiast zaświadczenia z wydziału komunikacji może jednak przekazać kupującemu wyłącznie samo oświadczenie o jego zagubieniu uzupełnione pod rygorem odpowiedzialności karnej. Co ważne, według obowiązującego aktualnie prawa właściwy urząd może wystawić kartę pojazdu dopiero wtedy, kiedy sprzedający zgłosi fakt zbycia auta w swoim urzędzie, co zazwyczaj dość długo trwa i może sprawić wiele problemów.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)