Wykonanie diagnostyki komputerowej samochodu kluczowe przy sprawdzaniu auta

Wykonanie diagnostyki komputerowej samochodu kluczowe przy sprawdzaniu auta

Awarie auta zazwyczaj wiążą się z bardzo wysokimi kosztami ich usunięcia w warsztacie samochodowym, części z nich da się jednak całkowicie uniknąć. Podobnie jak u ludzi, tak i u pojazdów mechanicznych można zdiagnozować usterkę jeszcze przed całkowitym unieruchomieniem samochodu i nieodwracalnym uszkodzeniem wielu podstawowych części mechanicznych auta. Służy do tego diagnostyka komputerowa, czyli odczytanie podstawowych i najbardziej szczegółowych wartości pracy silnika oraz błędów generowanych przez komputer. Warto poznać ten temat z bliska, aby uchronić się przed największymi inwestycjami związanymi z przywróceniem auta do stanu sprzed pojawienia się awarii.

Dlaczego warto wykonać diagnostykę komputerową samochodu?

Diagnostyka komputerowa to jeden z najprostszych i zarazem najtańszych sposobów kontroli pracy silnika i odczytania jego błędów. Polega na podłączeniu zewnętrznego komputera do komputera pojazdu za pomocą specjalistycznych kabli i portu, zazwyczaj 16-pinowego OBD. Program zainstalowany na zewnętrznym komputerze, np. laptopie lub tablecie, pozwala mechanikowi na zapoznanie się z jego stanem poprzez wizualną prezentację błędów i parametrów pracy. Co to daje? Między innymi możliwość odczytania błędów pojawiających się wskutek nieprawidłowej pracy silnika lub skrzyni biegów, zapoznania się ze stanem poduszek powietrznych oraz kurtyn, a także innych podzespołów objętych monitoringiem czujników. Charakterystyczna kontrolka „Check engine” jest ogólną informacją na temat pojawienia się jakiegokolwiek błędu w zakresie działania silnika, podczas gdy podłączenie komputera pod OBD pozwoli na ich rozszyfrowanie i zawężenie poszukiwań. Wykrycie awarii pojedynczego podzespołu bez tej informacji byłoby nawet nie czasochłonne, a niemożliwe.

Kiedy warto wykonać diagnostykę komputerową?

Podstawową funkcją diagnostyki komputerowej jest możliwość rozszyfrowania błędu pojawiającego się na desce rozdzielczej, jednak nie tylko. To także znakomity sposób na sprawdzenie auta tuż przed jego zakupem. Po podpięciu komputera do portu uzyskamy informację na temat realnego przebiegu pojazdu, poznamy także historię jego ostatnich badań i co najważniejsze – wykryjemy błędy silnika usunięte w niewłaściwy sposób. Warto bowiem wiedzieć, że komputerem podłączonym do portu możemy skasować błąd wyświetlony na desce rozdzielczej, który jednak z pewnością pojawi się ponownie bez realnego naprawienia usterki, często już po kilku przejechanych kilometrach. Nieuczciwi sprzedający wykorzystują tę lukę czasową na swoją korzyść. Oznacza to, iż za pomocą diagnostyki komputerowej możemy uzyskać wiele informacji niezbędnych do dokonania odpowiedzialnego i bezpiecznego zakupu. Warto wiedzieć, że wielu sprzedających uniemożliwia przeprowadzenie tego badania, co powinno dla kupującego oznaczać próbę ukrycia niesprawności pojazdu i jednocześnie jasną oznaką tego, że nie jest godny zakupu.