Weryfikacja podwozia auta – jak i gdzie sprawdzić samochód na podnośniku?

Weryfikacja podwozia auta – jak i gdzie sprawdzić samochód na podnośniku?

Zakup samochodu to bardzo stresujący proces. Setki nieuczciwych sprzedawców i ukrywanie wad nawet przez prywatnych sprzedających sprawia, że kupowanie własnego auta bywa niebezpieczne. Niestety bardzo wiele osób pada w pewnym momencie ofiarą oszustwa, gdyż chce wreszcie stać się właścicielem swojego wymarzonego auta i przestaje zwracać uwagę na ewidentne ślady tuszowania rzeczywistości. Weryfikacja podwozia auta jest kluczowym etapem jego zakupu, lecz niewiele osób się na nią decyduje. Proces ten może nam jednak bardzo wiele powiedzieć na temat przeszłości i zupełnie zmienić podejście do konkretnego egzemplarza.

Podwozie auta mówi bardzo wiele na temat jego przeszłości

Większość nieuczciwych sprzedawców stara się ograniczać swoje koszty do niezbędnego minimum, dlatego wielu z nich przyciąga kupujących pięknym i zadbanym lakierem, wyczyszczoną kabiną oraz pachnącym wnętrzem i oponami pokrytymi czernidłem. Niektórzy myją także wnętrze komory silnikowej, a szczególnie nieuczciwi mogą zataić nawet informacje mające konsekwencje prawne, np. przebity numer VIN. Niewielu decyduje się jednak na dokonanie jakichkolwiek czynności w podwoziu auta z uwagi na bezsensowne koszty, gdyż praktycznie żaden klient nie zwraca na niego uwagi. To ogromny błąd dla kupujących, którzy nieświadomie stają się właścicielami auta powypadkowego lub skrajnie wyeksploatowanego, lecz także zaleta dla nas – świadomych kupujących. Dzięki temu mamy łatwy dostęp do całego podwozia w praktycznie oryginalnym stanie.

Gdzie sprawdzić podwozie?

Sprawdzenie podwozia w komfortowy i jak najbardziej precyzyjny sposób wymaga zastosowania windy lub tzw. kanału, dzięki któremu można wejść pod pojazd i dokonać jego bardzo dokładnych oględzin. Kupujący mogą wykorzystać kanał w warsztacie samochodowym, w wulkanizacji, w autoryzowanej stacji obsługi, a także w jednej z wielu stacji diagnostycznych. Samo skorzystanie z kanału lub windy wiąże się z bardzo niewielką opłatą, lecz wymaga wolnego miejsca na stanowisku, dlatego dobrze jest się wcześniej umówić. Koszty są minimalne w stosunku do wielu możliwości precyzyjnego sprawdzenia auta przed jego zakupem.

Co sprawdzić podczas weryfikacji podwozia?

Podwozie jest praktycznie całkowicie otwarte, dlatego daje bardzo łatwy dostęp do większości elementów mechanicznych każdego pojazdu. Czasami jednak należy ściągnąć osłonę silnika. Nie wszyscy się na to zgodzą, jedni ze względu na obawy, a inni z powodu chęci oszustwa.

Sprawdź koniecznie układ kierowniczy, zlokalizuj ewentualne wycieki i oceń każdy element mechaniczny, który może mieć wpływ na jakość prowadzenia. Warto również skontrolować układ wydechowy. Bardzo wysoka temperatura spalin oraz zapchane rury mogą obniżać moc silnika lub go “dławić” podczas szczególnie intensywnej jazdy. Ponadto sam układ wydechowy jest bardzo narażony na powstawanie ognisk korozji, co z reguły kończy się wymianą całego układu. Nie można także pominąć podłużnic oraz innych elementów mechanicznych znajdujących się pod spodem w kontekście pęknięć, ubytków, ognisk korozji lub wycieków.

Bardzo często świetnym pomysłem okazuje się opinia fachowca

Podczas wizyty na stacji obsługi bądź u mechanika znajdującego się blisko sprzedającego, koniecznie zachowaj czujność. Niektórzy mogą mieć między sobą pewien układ, dlatego opinia nierzetelnego i przekupionego diagnosty lub mechanika może w efekcie nakłonić nas do zakupu. Co to oznacza? Że warto ufać wyłącznie sobie. Koniecznie poczytaj o poszukiwanym modelu samochodu i pooglądaj zdjęcia podwozia, własna i neutralna ocena będzie znacznie lepsza niż ocena nieuczciwego diagnosty. Warto jednak skorzystać z usług zrzeszonego rzeczoznawcy z certyfikatem. Zazwyczaj są to osoby godne zaufania, którym można powierzyć swoją przyszłość.

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)