Sprawdź jak dobrze przygotować samochód do sprzedaży

Sprawdź jak dobrze przygotować samochód do sprzedaży

W dzisiejszym zabieganym świecie, w którym wstajemy skoro świt, aby dotrzeć do miejsca pracy, posiadanie samochodu stało się podstawową potrzebą w codziennym funkcjonowaniu. Samochód przestał być luksusem i eleganckim dodatkiem dla tych najbardziej majętnych, stając się nieodzownym elementem naszego zwyczajnego życia. Wiele rodzin posiada nawet kilka pojazdów, co przekłada się oczywiście na wygodę i komfort, a jednocześnie pozwala na swobodną i bezpieczną eksploatację poszczególnych aut.

Sprzedaż auta

Wielu użytkowników, a nawet zapalonych kierowców interesujących się motoryzacją i samochodami postanawia po pewnym czasie zainwestować w nowe auto i właśnie wtedy przychodzi moment, w którym trzeba się zastanowić, co zrobić z naszym dotychczasowym samochodem. W tym momencie nasuwa się myśl o sprzedaży, jednak jest to tylko z pozoru łatwa decyzja, auto bowiem uprzednio należy starannie przygotować do takiego zabiegu. Odpowiedzmy sobie zatem na podstawowe pytanie: Jak przygotować auto do sprzedaży?

Każdemu potencjalnemu sprzedawcy zależy na tym, aby sprzedać swój samochód szybko, bez zbędnych komplikacji oraz po jak najwyższej cenie, oczywiście adekwatnej do stanu technicznego samochodu. Nie jest to najłatwiejsza sprawa, ponieważ na rynku jest wiele ofert, które niestety mogą się okazać bardziej atrakcyjne dla kupca aniżeli nasze ogłoszenie. Dlatego bardzo istotne jest, aby zadbać o każdy szczegół przy opracowywaniu ogłoszenia i skupić się na stanie faktycznym pojazdu, bez zbędnej fantazji, która czasami może nas zbyt mocno ponieść w przeciwną stronę, wywołując zupełnie odwrotny skutek od zamierzonego.

Przygotowanie ofert sprzedaży

Podstawowym i głównym elementem naszego ogłoszenia powinna być szczerość wobec potencjalnego kupca, ponieważ wszelkie maskowanie mankamentów naszego samochodu jest niezwykle ryzykowne i niestety nieuczciwe. Udowodnione nam oszustwo może skutkować bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami, a co za tym idzie zwrotem pieniędzy oraz grzywną, a w skrajnych przypadkach nawet wytoczonym procesem w sądzie. Chyba nikt z nas nie chciałby się narażać na takie sytuacje, dlatego warto się zastanowić, czy to dobra droga. Oczywiście na rynku funkcjonuje wielu takich handlarzy, którzy skrzętnie fałszują książki serwisowe czy manipulują stanami liczników, maskują stukającą panewkę i wyjący most tylni, jednak nie należy sugerować się takimi działaniami, ponieważ grozi to bardzo poważnymi konsekwencjami prawnymi. Prędzej czy później owe matactwa wychodzą na jaw i tworzą się bardzo skomplikowane sytuacje, które zazwyczaj kończą się na drodze sądowej, ze względu na narażenie bezpieczeństwa nowego właściciela samochodu i stworzenie prawdopodobieństwa kolizji czy nawet śmiertelnego wypadku.

Dokładna analiza stanu technicznego

Odpowiednie przygotowanie auta do sprzedaży nie jest jednak czymś nieosiągalnym i nierealnym, wręcz przeciwnie – wystarczy postawić na uczciwość w swoich zamiarach i już mamy połowę sukcesu. Redagując nasze ogłoszenie, należy skupić się na podstawowych informacjach, takich jak rok produkcji, od kiedy jesteśmy posiadaczami danego auta, przedstawić jego rzeczywisty przebieg, opisać jego główne zalety, nie pomijając jednak kluczowych wad, takich jak porysowany lakier czy wgnieciony błotnik, a przede wszystkim postawić na dobrej jakości zdjęcia, które przyciągną wzrok potencjalnego klienta.

Powinniśmy również wstępnie zorientować się, jakie ceny proponują handlarze, ponieważ, jeśli nasza oferta będzie znacznie wyższa niż pozostałe, z góry będziemy skazani na porażkę. Zalecamy również zbieranie wszelkiej dokumentacji dotyczącej naszego pojazdu, niezależnie, czy są to faktury za rozrząd, czy jakiekolwiek drobne naprawy. Im większa dokumentacja, tym będziemy bardziej wiarygodni w oczach naszego kupca. Będzie to dodatkowy atut, dzięki któremu nabierzemy rzeczowości i solidności w swoich sprzedażowych działaniach.
samochód

Dobra prezencja i schludny wygląd

Przygotowanie samochodu do sprzedaży to przede wszystkim zadbanie o wyeksponowanie jego zalet i podkreślenie jego mocnych strony. Dlatego też rozsądnym posunięciem będzie dokładne umycie pojazdu, aby prezentował się jak najlepiej. Oczywiście i w tym wypadku nie należy przesadzać, ponieważ widok przesadnie wyczyszczonego auta z błyszczącym lakierem, bez żadnych śladów eksploatacji również może wydać się nieco podejrzany. Wyczyszczenie auta z zewnątrz na myjni samochodowej powinno być wystarczającym rozwiązaniem. Ewentualnie możemy wypolerować lakier produktami, które dadzą nam efekt półmatu. Dobrym posunięciem będzie wypolerowanie reflektorów, które niestety lubią blaknąć, natomiast jeśli felgi w naszym aucie są zniszczone czy brudne, także należy o nie zadbać, aby prezentowały się jak najlepiej. Są to z pozoru mało istotne elementy, jednak dla potencjalnego klienta mogą być ważne, zaświadczą też o tym, że samochód jest zadbany i na bieżąco czyszczony.

Odświeżenie wnętrza samochodu

Kolejną sprawą, która pomoże Ci przygotować auto do sprzedaży, jest zadbanie o czyste wnętrze samochodu. Dokładne odkurzenie zajmie co najwyżej 20 minut, a efekt będzie naprawdę powalający. Dodajmy do tego usunięcie wszelkich niepotrzebnych rzeczy ze schowków, zainwestujmy w jeden, aczkolwiek porządny odświeżacz powietrza, wypierzmy dywaniki lub po prostu kupmy nowe i mamy zagwarantowany efekt zadbanego i utrzymanego w czystości pojazdu. Można również wewnątrz użyć produktów nabłyszczających, które dają efekt półmatu na plastikowych elementach czy wszelkiego rodzaju uszczelkach oraz wyczyścić kierownicę, zadbać o sprzęgło i pedały. Odradzamy wymianę skórzanego obicia na kierownicy, nawet jeśli jest zniszczone, ponieważ wielu samochodowych koneserów jest w stanie wychwycić nieoryginalną tapicerkę, co niestety znacznie obniża nam cenę pojazdu.

Odpowiednia dokumentacja

Doradzamy także, aby zwrócić szczególną uwagę na lampki kontrolne, które nie powinny świecić się podczas próbnej jazdy naszego klienta. Należy zatem sprawdzić, czy nadszedł czas na wymianę oleju, zatankowanie paliwa, trzeba też zadbać o diagnostykę silnika, poduszki powietrzne i ładowanie. Dobrym sposobem jest po prostu przygotowanie kwitu kontrolnego na temat rzeczywistego stanu technicznego, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Jesteśmy zobowiązani jako handlarze poinformować osobę zainteresowaną kupnem naszego auta o każdej naprawie i każdym mankamencie, który po pewnym czasie i tak ujrzy światło dzienne. Dlatego warto zbierać wszelką dokumentację i na bieżąco uzupełniać i pieczętować książki serwisowe.

Każde auto przed sprzedażą należy odpowiednio przygotować i zadbać o każdy, nawet najdrobniejszy jego element. Z pozoru nic nieznaczące błahostki mogą zaważyć na decyzji potencjalnego klienta, zatem powinniśmy być przygotowani na każdą możliwość i wszelkie niespodziewane sytuacje. Najgorszym pomysłem jest fałszowanie książek serwisowych czy podawanie nierzeczywistego stanu technicznego i przebiegu, ponieważ takie matactwa są oszustwem, które grozi grzywną i procesem sądowym.

Prawdomówność jako klucz do sukcesu

Jeżeli zbliża się termin opłat, a sprzęgło odmawia posłuszeństwa albo błotniki mają nieduże wgniecenia, warto zejść z pierwotnej ceny, ponieważ nasza oferta stanie się wówczas bardziej atrakcyjna i rzeczowa. Wymieniając wszelkie naprawy, jakich podjęliśmy się, eksploatując nasze auto, dajemy realne rozeznanie oraz gwarancję na świeżo wymienione części. Przygotowanie samochodu do sprzedaży jest dosyć czasochłonnym zajęciem, jednak warto się za to zabrać profesjonalnie i dokładnie. Bądźmy szczerzy i szczegółowi, opisując nasz pojazd, skupmy się na wykonaniu dobrych zdjęć w różnych ujęciach, zadbajmy o czyste wnętrze i wypraną tapicerkę oraz udajmy się na myjnię samochodową. Pierwsze wrażenie jest zawsze najważniejsze, dlatego nie skreślajmy naszej oferty już na samym początku poprzez nieuwagę i niedbalstwo czy niechęć. W dobie ogólnodostępnego internetu i wielu sprzedażowych portali mamy naprawdę szerokie spektrum działania, dlatego też postawmy na dobry research, dzięki któremu będziemy w stanie przygotować bezkonkurencyjną i atrakcyjną ofertę nie tylko względem potencjalnego klienta, ale także z pełną satysfakcją dla nas, czyli sprzedawców.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)