Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy

Wiele pojazdów, które zobaczyć można na polskich drogach, zostało sprowadzonych z zagranicy. Najczęstszymi krajami, z których importujemy samochody, są Niemcy, Francja i Włochy.

Nie brakuje także egzemplarzy ze Szwajcarii oraz USA. Pojazd funkcjonujący poza granicami Polski musi zostać zarejestrowany w naszym kraju według przepisów regulowanych przez prawo. Jak to zrobić i ile to trwa? Czy rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy to skomplikowany proces?

Jak to zrobić?

Pierwszym krokiem zaraz po sprowadzeniu samochodu z zagranicy jest złożenie stosownego wniosku w wydziale komunikacji starostwa powiatowego bądź w urzędzie miasta. Możesz sprawdzić w internecie adres oddziału znajdującego się najbliżej Ciebie. W tym dokumencie należy podać typ pojazdu, jego markę, rok wyprodukowania, VIN, dane na temat silnika, a także numer rejestracyjny. Jeżeli dany pojazd ma kilku właścicieli, każdy z nich będzie zmuszony do wizyty w urzędzie w celu potwierdzenia operacji rejestrowania pojazdu. Jeżeli etap ten zostanie rozpatrzony pozytywnie, pojazd otrzymuje tymczasową rejestrację, tablice i nalepkę kontrolną – czas trwania takiej rejestracji w Polsce wynosi 30 dni. Czy w tym czasie można użytkować pojazd bez żadnych obaw? Jeszcze nie – należy bowiem wykupić polisę OC, która według prawa w naszym kraju jest obowiązkowa do poruszania się w ruchu publicznym. W tym czasie właściciel samochodu musi czekać na gotowy dowód rejestracyjne i tablice, które będą używane na stałe. Stan tych elementów można sprawdzić w internecie na stronie pojazd.pwpw.pl, więc właściciel nie będzie zmuszony do odwiedzania urzędu co jakiś czas. Aby odebrać gotowe tablice i dowód rejestracyjny, należy przedstawić polisę OC, która stanowi podstawę do wydania wcześniej wymienionych dokumentów.

Jak się przygotować do zarejestrowania samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Co trzeba mieć, żeby zarejestrować pojazd z innego kraju? Potrzebujesz dowód własności samochodu, może być to faktura wystawiona przez sprzedającego (dowód zakupu), ewentualnie umowa sprzedaży, darowizny czy zamiany. W urzędzie należy przedstawić dowód rejestracyjny pojazdu, więc będzie on wymagany do dokonania operacji zarejestrowania, podobna sytuacja dotyczy zagranicznych tablic rejestracyjnych samochodu. Urzędnik może zapytać o dowód odprawy celnej, jeżeli pojazd został sprowadzony z USA lub innego kraju spoza UE. Nie obejdzie się także bez dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy lub zaświadczenie stwierdzające zwolnienie z akcyzy. Ostatnimi dokumentami są tłumaczenia na język polski, które zostały sporządzone przez przysięgłego tłumacza. Nie zapomnij jeszcze o zaświadczeniu o pozytywnym wyniku badania technicznego i gotowe. Możesz udać się do urzędu w celu zarejestrowania samochodu. Pamiętaj, że jazda samochodem bez tablic rejestracyjnych po polskich drogach jest zabroniona. Właśnie dlatego właściciel samochodu otrzymuje tymczasowe tablice, aby dokonać ostatnich formalności, a następnie odebrać gotowe dokumenty, które będą funkcjonować na stałe. Ile trwa cały proces? Od momentu złożenia wniosku do ostatniego kroku właściciel powinien uzbroić się w miesiąc cierpliwości, czyli czas trwania tymczasowej rejestracji. Jeżeli urząd działa sprawnie, zajmie to o wiele krócej.

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)