Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy

Wiele pojazdów, które zobaczyć można na polskich drogach, zostało sprowadzonych z zagranicy. Najczęstszymi krajami, z których importujemy samochody, są Niemcy, Francja i Włochy.

Nie brakuje także egzemplarzy ze Szwajcarii oraz USA. Pojazd funkcjonujący poza granicami Polski musi zostać zarejestrowany w naszym kraju według przepisów regulowanych przez prawo. Jak to zrobić i ile to trwa? Czy rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy to skomplikowany proces?

Jak to zrobić?

Pierwszym krokiem zaraz po sprowadzeniu samochodu z zagranicy jest złożenie stosownego wniosku w wydziale komunikacji starostwa powiatowego bądź w urzędzie miasta. Możesz sprawdzić w internecie adres oddziału znajdującego się najbliżej Ciebie. W tym dokumencie należy podać typ pojazdu, jego markę, rok wyprodukowania, VIN, dane na temat silnika, a także numer rejestracyjny. Jeżeli dany pojazd ma kilku właścicieli, każdy z nich będzie zmuszony do wizyty w urzędzie w celu potwierdzenia operacji rejestrowania pojazdu. Jeżeli etap ten zostanie rozpatrzony pozytywnie, pojazd otrzymuje tymczasową rejestrację, tablice i nalepkę kontrolną – czas trwania takiej rejestracji w Polsce wynosi 30 dni. Czy w tym czasie można użytkować pojazd bez żadnych obaw? Jeszcze nie – należy bowiem wykupić polisę OC, która według prawa w naszym kraju jest obowiązkowa do poruszania się w ruchu publicznym. W tym czasie właściciel samochodu musi czekać na gotowy dowód rejestracyjne i tablice, które będą używane na stałe. Stan tych elementów można sprawdzić w internecie na stronie pojazd.pwpw.pl, więc właściciel nie będzie zmuszony do odwiedzania urzędu co jakiś czas. Aby odebrać gotowe tablice i dowód rejestracyjny, należy przedstawić polisę OC, która stanowi podstawę do wydania wcześniej wymienionych dokumentów.

Jak się przygotować do zarejestrowania samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Co trzeba mieć, żeby zarejestrować pojazd z innego kraju? Potrzebujesz dowód własności samochodu, może być to faktura wystawiona przez sprzedającego (dowód zakupu), ewentualnie umowa sprzedaży, darowizny czy zamiany. W urzędzie należy przedstawić dowód rejestracyjny pojazdu, więc będzie on wymagany do dokonania operacji zarejestrowania, podobna sytuacja dotyczy zagranicznych tablic rejestracyjnych samochodu. Urzędnik może zapytać o dowód odprawy celnej, jeżeli pojazd został sprowadzony z USA lub innego kraju spoza UE. Nie obejdzie się także bez dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy lub zaświadczenie stwierdzające zwolnienie z akcyzy. Ostatnimi dokumentami są tłumaczenia na język polski, które zostały sporządzone przez przysięgłego tłumacza. Nie zapomnij jeszcze o zaświadczeniu o pozytywnym wyniku badania technicznego i gotowe. Możesz udać się do urzędu w celu zarejestrowania samochodu. Pamiętaj, że jazda samochodem bez tablic rejestracyjnych po polskich drogach jest zabroniona. Właśnie dlatego właściciel samochodu otrzymuje tymczasowe tablice, aby dokonać ostatnich formalności, a następnie odebrać gotowe dokumenty, które będą funkcjonować na stałe. Ile trwa cały proces? Od momentu złożenia wniosku do ostatniego kroku właściciel powinien uzbroić się w miesiąc cierpliwości, czyli czas trwania tymczasowej rejestracji. Jeżeli urząd działa sprawnie, zajmie to o wiele krócej.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)