Obowiązkowe wyposażenie samochodu – o czym trzeba pamiętać

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – o czym trzeba pamiętać

W Polskim prawie znajduje się zapis informujący kierowcę o wszystkich niezbędnych elementach wyposażenia każdego samochodu, które w większości służą do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim podróżującym. Trójkąty czy gaśnice mają bowiem ogromne znaczenie między innymi podczas podróży po drogach szybkiego ruchu, a ich brak wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami ze strony innych użytkowników ruchu i nie tylko. Co więcej, brak obowiązkowych elementów wyposażenia wiąże się także ze stosunkowo wysokimi mandatami oraz negatywnym wynikiem corocznego badania na stacji diagnostycznej. Warto zatem poznać obowiązkowe wyposażenie samochodu z bliska i zastosować się do wytycznych zawartych w polskim prawie drogowym.

Wyposażenie auta – o czym należy pamiętać?

W Polsce liczba wymaganych prawnie akcesoriów i urządzeń jest stosunkowo krótka, w szczególności do wielu innych krajów, w których kładzie się szczególnie mocny nacisk na bezpieczeństwo wszystkich kierowców i pasażerów. W samochodzie musi znaleźć się między innymi sprawna i homologowana gaśnica 1-kilogramowa, dedykowana do szybkiego i bezpiecznego ugaszenia palącego się pojazdu. Gaśnica musi być zawsze umieszczona w łatwo dostępnym miejscu, m.in. w nogach pasażera bądź kierowcy lub też na widoku w bagażniku. Niedopuszczalne jest umieszczenie gaśnicy np. w miejscu, do którego można dotrzeć jedynie przy pomocy specjalistycznych narzędzi.

Kolejnym niezbędnym wyposażeniem jest trójkąt ostrzegawczy. O tym niewielkim, lecz bardzo istotnym wyposażeniu każdego auta zapomina niestety większość kierowców, część z nich także nie pamięta o tym, gdzie się znajduje. To duży błąd, który może wiele kosztować. Trójkąt musi być homologowany i służy do informowania innych kierowców o niebezpieczeństwie związanym z np. uszkodzonym autem. Rozstawia się go za pojazdem w odległości na tyle dużej, aby zapewnić innym kierowcom możliwość szybkiej reakcji na niebezpieczeństwo. Brak trójkąta ostrzegawczego może spowodować groźne wypadki oraz karambole.

Ostatnim niezbędnym wyposażeniem każdego auta jest tablica rejestracyjna, która powinna znajdować się w miejscu przeznaczonym do jej montażu, musi być także czysta, a wszelkie znaki i oznaczenia – widoczne. Wszelkie uszkodzenia tego elementu, złamania bądź zabrudzenia uniemożliwiające odczytanie zawartych danych sprawiają, że tablica jest niezgodna z przeznaczeniem i nie nadaje się do ruchu drogowego. Należy ją wówczas wymienić na nową bądź wyczyścić odpowiednim środkiem, jeśli jest taka możliwość.

Małe tablice rejestracyjne - kto może ich używać?

Fabryczne, niezbędne wyposażenie każdego auta

Polskie i europejskie prawo nakłada pewne wymogi także na producentów samochodów. Pierwszym i najważniejszym jest bezpieczeństwo pasażerów oraz pieszych. Każdy pojazd powinien być fabrycznie wyposażony we wszelkie systemy zmniejszające ryzyko wystąpienia wypadku oraz w odpowiednio zaprojektowane elementy konstrukcyjne, takie jak układ hamowania czy kierowniczy. Ponadto każde auto sprzedawane jako nowe jest także zobligowane do spełnienia wymogów norm spalin, które informują o tym, ile szkodliwych substancji może generować silnik o konkretnej pojemności. Ponadto auto nie może niszczyć nawierzchni podczas jazdy, co dotyczy między innymi użytkowania auta z łańcuchami w nieodpowiednim miejscu. Każdy koncern motoryzacyjny musi przejść wszelkie rygorystyczne testy związane z dopuszczeniem danego auta do ruchu drogowego, dlatego też wszystkie auta znajdujące się w bieżącej sprzedaży przeszły te testy pomyślnie.

Akcesoria, które dodatkowo warto mieć w każdym samochodzie

W swoim samochodzie warto także wozić kilka innych akcesoriów, mimo iż nie są wymagane przez prawo. Niezbędne okażą się między innymi koce termoizolacyjne, które służą do zatrzymania temperatury ciała człowieka poszkodowanego np. w wypadku samochodowym. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia hipotermii i nagłego wychłodzenia organizmu do niebezpiecznych poziomów. Warto mieć przy sobie także podstawową apteczkę, w której powinny znaleźć się opatrunki oraz środki dezynfekujące, rękawiczki i ustniki. Dzięki nim można szybko zareagować na daną sytuację na drodze i uratować uczestnika kolizji bądź wypadku. Doskonałym uzupełnieniem trójkąta ostrzegawczego jest także kamizelka odblaskowa, którą należy nałożyć na siebie zawsze wtedy, kiedy znajdujemy się w miejscu do tego nieprzeznaczonym, np. na autostradzie bądź innej drodze szybkiego ruchu.

Wyposażenie auta nie musi dotyczyć wyłącznie kwestii bezpieczeństwa, ważny jest bowiem także komfort. Warto znaleźć we własnym aucie miejsce m.in. na kable rozruchowe, które umożliwiają uruchomienie auta po rozładowaniu się akumulatora. Niezbędne okażą się także akcesoria do odśnieżania auta oraz usuwania lodu z szyb, które mają fundamentalny wpływ na komfort i bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu w zimie. Wielu kierowców ma zawsze przy sobie także zestaw żarówek, gdyż korzystanie z auta z niesprawnym oświetleniem jest nie tylko niebezpieczne, lecz także wiąże się z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego podczas kontroli policyjnej.

Dlaczego należy dbać o obowiązkowe wyposażenie samochodu?

Brak odpowiedniego wyposażenia samochodu wiąże się między innymi z wieloma niebezpieczeństwami na drodze, np. z brakiem możliwości ugaszenia pożaru czy możliwości ostrzeżenia innych kierowców o zagrożeniu. To jednak nie wszystko, obowiązkowe wyposażenie jest także zawsze sprawdzane przez policjantów podczas rutynowej kontroli na drodze oraz przez diagnostę w stacji kontroli pojazdów. Brak wyposażenia obowiązkowego łączy się również z dużymi karami finansowymi. Policjant z pewnością podczas kontroli oceni widoczność tablicy rejestracyjnej, zapyta także o gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. Koniecznie sprawdzaj cyklicznie wyposażenie swojego auta, unikniesz w ten sposób mandatów oraz wielu innych niebezpieczeństw.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)