Na co zwrócić uwagę przy sprzedaży samochodu, aby sprzedać auto bezpiecznie?

Na co zwrócić uwagę przy sprzedaży samochodu, aby sprzedać auto bezpiecznie?

Chcesz sprzedać auto w bezpieczny i korzystny dla siebie sposób? Sprawdź nasze porady, które pomogą Ci się przygotować do tej transakcji i uchronią Cię przed zaniżeniem wartości pojazdu i innymi oszustwami.

Mimo że najczęściej to na kupujących samochód czekają różnego rodzaju pułapki przy zawieraniu umowy kupna-sprzedaży, to jednak sprzedający powinni również zachować ostrożność, bez względu na to, czy porozumienie zawierane jest z firmą, czy z osobą fizyczną. W celu bezpiecznego przeprowadzania transakcji, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy.

O czym należy pamiętać sporządzając umowę kupna-sprzedaży?

Każda umowa kupna-sprzedaży powinna być odpowiednio i z dużą dokładnością sporządzona, aby gwarantować bezpieczeństwo obu podpisującym stronom, szczególnie w przypadku sprawnych pojazdów. W dokumentach trzeba zaznaczyć wszystkie wady samochodu, aby uchronić się przed ewentualnymi zarzutami kupującego. Poza datą transakcji warto zaznaczyć również godzinę przekazania pojazdu. Skutecznie zabezpieczy to sprzedającego samochód na wypadek, gdyby fotoradar zarejestrował nowego właściciela już w dniu zakupu.
Szczególną ostrożność warto zachować w przypadku zawierania umowy komisowej o sprzedaży. Najlepiej wybierać sprawdzone firmy, które legalnie działają i posiadają duży wybór aut na placu, gdyż w takim miejscu o wiele łatwiej będzie sprzedać pojazd. W pisemnej umowie powinna być zawarta dokładna kwota lub cena minimalna, za którą ma zostać sprzedany samochód wraz z prowizją. Ważną sprawą jest także zapis o terminie zapłaty po dokonaniu transakcji. Dla zabezpieczenia dobrze jest zamieścić punkt dotyczący odpowiedzialności komisu za ewentualne uszkodzenia. Przy odbiorze auta konieczne jest szczegółowe sporządzenie protokołu przekazania samochodu komisowi.

Gdzie warto sprzedać swój samochód?

Mając dużo czasu na sprzedaż samochodu, doskonałym rozwiązaniem jest zainwestowanie trochę gotówki, aby go odpowiednio przygotować. Niektórym kierowcom zależy jednak, aby szybko pozbyć się pojazdu ze względu na termin ważności ubezpieczenia OC lub potrzebę nabycia gotówki. Czasami zdarza się też, że stan techniczny samochodu pozostawia wiele do życzenia i nie opłaca się w niego inwestować. W takim przypadku jednym z rozwiązań jest skorzystanie z autokomisu. Nie gwarantuje on jednak szybkiej sprzedaży ze względu na dużą ilość pojazdów, z czego część jest własnością firmy.
Stosunkowo nowym sposobem sprzedaży, a przy tym ciekawą alternatywą dla standardowych metod jest sprzedaż pojazdu w skupie samochodów. Rozwiązanie doskonale sprawdzi się dla kierowców, którzy nie mają czasu lub ochoty oczekiwać miesiącami na propozycję kupna auta. W tego typu firmach skupuje się samochody w nieco niższej cenie niż rynkowa. Jednak istnieje możliwość natychmiastowego otrzymania gotówki, bez względu na stan techniczny pojazdu. Często oferowane są tam dogodne warunki dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.

Co należy zrobić po sprzedaniu samochodu?

Bez względu na to, w jakim miejscu została sfinalizowana sprzedaż samochodu, kolejnym krokiem jest załatwienie wszelkich formalności posprzedażowych. W pierwszej kolejności najlepiej udać się z umową kupna-sprzedaży do odpowiedniego Wydziału Komunikacji, w której został zarejestrowany samochód i powiadomić urząd o zbyciu pojazdu. Jest to niezbędny krok, aby móc wyrejestrować auto i w dalszej kolejności rozwiązać kwestię ubezpieczenia samochodu oraz ewentualne rozliczenie podatku za sprzedaż pojazdu.
Ubezpieczalnię należy powiadomić o zmianie właściciela samochodu, wraz z podaniem nowych danych, w ciągu 14 dni od wyrejestrowania pojazdu. W przypadku ubezpieczenia AC również można ubiegać się o zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony. Zazwyczaj liczona jest wtedy określona stawka za każdy dzień, rozpoczynając od pierwszego dnia po sprzedaży auta. Osoby, które były właścicielami samochodu poniżej pół roku czasu (liczone od końca miesiąca, w którym zakupiono pojazd), mają obowiązek wpisania w zeznaniu rocznym PIT-36 rozliczenia sprzedaży – dochód lub stratę. Ostatnią formalność koniecznie trzeba załatwić do końca kwietnia następnego roku po transakcji.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)