Na co powinienem zwrócić uwagę przed zakupem samochodu?

Na co powinienem zwrócić uwagę przed zakupem samochodu?

Na polskim rynku wtórnym nie brakuje samochodów. Niestety, można na nim znaleźć i takie pojazdy, które w tragicznym stanie przybyły z innych krajów. Po poprawkach mechanicznych, lakierniczych czy blacharskich wciąż nie są to auta pewne, jednakże są na potęgę sprzedawane klientom. Na co powinieneś zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na zakup samochodu używanego?

Sprawdzenie pojazdu używanego – komu zlecić usługę oględzin?

Zakup używanego samochodu może nieść za sobą ryzyko. Nikt nie da Ci gwarancji, że kupisz pojazd w stu procentach sprawny, którym pokonasz dziesiątki tysięcy kilometrów bez najmniejszych kłopotów. Dlatego warto to ryzyko ograniczyć do minimum i przeprowadzić skrupulatne oględziny przed zakupem. Jednym z najgorszych scenariuszy jest wybranie się wraz ze sprzedawcą do serwisu, który sam poleca. Handlujący mógł wcześniej opłacić serwisanta, ten przy sprawdzaniu nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości, dlatego ocena będzie jedna – auto jest w stanie idealnym, tylko go kupować. Rzeczywisty stan może być zupełnie inny, oczywiście na Twoją niekorzyść.

Kolejna opcja to sprawdzenie pojazdu w autoryzowanej stacji obsługi. ASO to dobry wybór, gdy chodzi o przejrzenie historii pojazdu, ewentualnych stłuczek itp. Jednak i tutaj musisz uważać. Większość stacji decyduje się na wysłanie do tego zadania praktykanta, ten z wiadomych względów nie może mieć pełnej wiedzy na temat działania poszczególnych podzespołów, w końcu dopiero się uczy. Jeśli jednak praktykantowi towarzyszy doświadczony mechanik i razem sprawdzają samochód, możesz liczyć na odpowiedni przegląd, przede wszystkim rzetelny.

Ostatnią, bardzo korzystną propozycją jest zatrudnienie specjalisty od oględzin pojazdu. Najczęściej pracuje on dla niezależnej firmy, która zajmuje się tym na co dzień. Dzięki temu ma dostęp do wszelkich baz danych, gdzie widnieją informacje o pojeździe, których nie znajdziesz w książce serwisowej. Fachowca zajmie się przeglądem, sprawdzając każdy zakamarek i historię danego samochodu.

samochód

Samodzielne oględziny pojazdu używanego

Chcesz dokonać samodzielnych oględzin pojazdu? W takim razie pamiętaj, aby zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii. Przede wszystkim szukaj śladów uszkodzeń, sprawdź, czy działa oświetlenie, jak prezentuje się nadwozie, czy nie ma śladów korozji. Barwa spalin, poziom płynów eksploatacyjnych, działanie zamków, wydajność klimatyzacji, stan tarcz hamulcowych – to kolejne czynności, o których musisz pamiętać. Lista jest niestety o wiele dłuższa. Jeśli nie jesteś mechanikiem, są małe szanse na to, że odszukasz ewentualne nieścisłości w pracy silnika i innych elementów w podzespołach danego samochodu.

Znajomy mechanik? Czemu nie!

Kolejną możliwością jest zatrudnienie mechanika, najlepiej znajomego, który dokładnie sprawdzi pojazd i szczerze oceni jego stan. Po odszukaniu ewentualnych problemów można je wypunktować sprzedawcy. Dzięki temu nie tylko poznasz stan techniczny samochodu, ale także będziesz mógł rozpocząć negocjacje z niższego pułapu – jeśli usterki Cię nie przeraziły, ale kosztów za ich naprawę nie chcesz ponosić.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)