Limity prędkości na polskich drogach

Limity prędkości na polskich drogach

Stosowanie się do kilku przyjętych zasad oraz szeregu wyznaczonych przepisów sprawia, że w trakcie podróży nic nam nie grozi. Jedną z najważniejszych kwestii, o których musi pamiętać każdy kierowca, jest dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Dodatkowo zabrania się przekraczania limitu prędkości na danym obszarze. Warto zapoznać się z tymi ograniczeniami, aby w przyszłości zawsze o nich pamiętać. Podróżując po Polsce, należy stosować się do kodeksu drogowego, który jasno określa limity prędkości na polskich drogach. Ograniczenia te podzielono na dwie części i są one przydzielone do określonych typów pojazdów. Pierwszą kategorią są „Samochody osobowe, motocykle i pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3500 kg”, drugą kategorią natomiast są „Pozostałe pojazdy oraz zespoły pojazdów z przyczepą”. 

Limity i ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych, motocykli oraz pojazdów ciężarowych do 3,5 tony

Limit prędkości jest zmienny dla samochodów osobowych zależnie od pory dnia lub nocy. W godzinach od 5:00 do 23:00 dopuszczalna prędkość wynosi 50 km/h, natomiast poza tymi godzinami, wartość ta wzrasta do 60 km/h, ze względu na mniejszych ruch na drogach oraz małą liczbę pieszych.

Poza terenem zabudowanym sytuacja jest nieco bardziej rozbudowana. Co prawda pora dnia i nocy wówczas nie ma znaczenia, ale uczestnik ruchu drogowego spotyka się z różnymi obszarami, które mają oddzielne ograniczenia. Na autostradzie ustalono maksymalną dopuszczalną prędkość na poziomie 140 km/h, w czasie podróżowania drogą ekspresową natomiast nie należy przekraczać 120 km/h (droga ekspresowa dwujezdniowa) lub 100 km/h (droga ekspresowa jednojezdniowa). Zwykła droga, która występuje w terenie niezabudowanym, ma ograniczenie do 90 km/h.

Limity i ograniczenia prędkości dla pozostałych pojazdów oraz zespołów pojazdów z przyczepą

W tej kategorii pojazdów sytuacja wygląda nieco prościej. Kodeks drogowy informuje, iż środki transportu tego typu mogą poruszać się z maksymalną prędkością 80 km/h na: autostradach, drogach ekspresowych jedno- i dwujezdniowych. W przypadku zwykłych dróg poza terenem zabudowanym, wartość ta spada do 70 km/h.

Na obszarze terenu zabudowanego ograniczenia prędkości są takie same jak dla samochodów osobowych, motocykli i pojazdów do 3,5 tony. Od 5:00 do 23:00 dopuszcza się jazdę poniżej 50 km/h, w pozostałych godzinach zaś wartość wzrasta do 60 km/h.

Podsumowanie

Należy pamiętać, iż są to limity określone w kodeksie ruchu drogowego i nie należy ich przekraczać, aczkolwiek kierowca zawsze powinien dostosować prędkość do warunków panujących na drodze (wzmożony ruch, śnieg, deszcz, grad, mgła), tak aby zachować maksymalne bezpieczeństwo. Przedstawione wyżej wartości obowiązują w każdym miejscu na terenie Polski, chyba że znaki stanowią inaczej, np. zmniejszenie dopuszczalnej prędkości z powodu remontu drogi. Samochody już od kilkunastu lat sprawnie pomagają nam w transporcie z punktu A do punktu B. Warto jednak pamiętać, aby w trasie zadbać o bezpieczeństwo, nie tylko swoje, ale i wszystkich uczestników ruchu drogowego. 

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)