Kiedy można sprzedać samochód otrzymany w spadku?

Kiedy można sprzedać samochód otrzymany w spadku?

Zastanawiasz się, kiedy możesz sprzedać auto otrzymane w spadku oraz jakie dokumenty musisz posiadać, aby było to możliwe? Sprawdź nasze fachowe porady, a cały proces na pewno pójdzie bardzo sprawnie.

Po śmierci kogoś bliskiego może się zdarzyć, że spadkobierca otrzyma samochód należący do zmarłej osoby. W wielu przypadkach pragnie on szybko pozbyć się pojazdu, aby nie ponosić kosztów ubezpieczenia i innych opłat związanych z utrzymaniem. Przed sprzedażą auta trzeba jednak dopełnić wszelkich formalności i dopilnować, aby posiadać wszystkie potrzebne dokumenty.

Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży samochodu otrzymanego w spadku?

Chcąc sprzedać samochód lub inny pojazd otrzymany w spadku pierwszym krokiem jest uzyskanie stwierdzenia nabycia spadku. Jeśli zmarły pozostawił po sobe testament to poszczególne elementy majątku trafiają do określonych osób zawartych w dokumencie. W przypadku braku testamentu, pod uwagę brani są spadkobiercy ustawowi, czyli w zależności od sytuacji małżonek i dzieci lub rodzice czy rodzeństwo. Stwierdzenie nabycia spadku określa rejonowy sąd w danym miejscu zamieszkania po przeprowadzeniu postępowania w tym zakresie.
Czasami sprawy sądowe związane z potwierdzeniem nabycia spadku trwają nawet kilka miesięcy. Aby przyspieszyć proces sprzedaży na przykład otrzymanego samochodu, doskonałą alternatywą może być uzyskanie aktu poświadczenia dziedziczenia, który sporządzany jest przez notariusza. Dokument ma taką samą moc prawną, co stwierdzenie nabycia spadku wydany przez sąd. Z tego względu takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. Choć za usługę wykonaną przez notariusza trzeba zapłacić, to w wielu przypadkach może być korzystniejsze niż długotrwałe czekanie na odpowiedź z sądu.

dokumenty

Co, jeśli jest więcej niż jeden spadkobierca samochodu?

Zdarzają się sytuacje, kiedy po uzyskaniu nabycia spadku lub poświadczenia dziedziczenia spadkobierca staje się współwłaścicielem samochodu. W takim przypadku przysługuje mu jedynie określona część udziału. Choć daje to możliwość swobodnego zarządzania majątkiem, to jednak warto zwrócić uwagę na pewne nieuniknione ograniczenia. Zdecydowanie największym jest podejmowanie różnego rodzaju decyzji dotyczących pojazdu, takich jak sprzedaż czy poddanie kasacji jedynie za zgodą pozostałych współwłaścicieli.
Niestety w przypadku więcej niż jednego spadkobiercy często pojawiają się problemy ze sprzedażą pojazdu związane na ogół z trudnościami w uzyskaniu zgody wszystkich pozostałych właścicieli majątku. Nie łatwo jest również sprzedać udział w majątku ze względu na niską atrakcyjność takiej oferty. Obecnie w skupie aut poza dokumentami wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścicieli samochodu. Jeśli nie mogą się pojawić przy podpisaniu umowy, potrzebne będzie potwierdzenie pełnomocnictwa z zakresem możliwości podejmowania decyzji lub umowa kupna-sprzedaży udziału w majątku.

Co jeszcze warto wiedzieć przed sprzedażą samochodu otrzymanego w spadku?

Samodzielnym właścicielem samochodu otrzymanego w spadku można zostać jedynie po faktycznym podziale majątku. Z tego względu najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla obu stron podpisujących umowę kupna-sprzedaży jest czekanie do zakończenia postępowania w tej sprawie przez sąd. Nieco prościej wygląda sprawa, kiedy istnieje jeden spadkobierca. Wtedy stwierdzenie nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia można otrzymać bez żadnego postępowania, ponieważ nie trzeba dzielić majątku między poszczególnymi osobami wyodrębnionymi w testamencie.
W przypadku kilku spadkobierców, którzy nie mają żadnego konfliktu i zgadzają się ze sobą w kwestii zarządzania samochodem otrzymanym w spadku, można rozważyć sprzedaż udziału w majątku jeszcze przed przeprowadzeniem postępowania działowego. Często takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze dla wszystkich spadkobierców, gdyż umożliwia to szybką sprzedaż pojazdu. Jeśli spadkobiercy będą czekać z podjęciem takiej decyzji do rozstrzygnięcia w sądzie, mogą mieć problem z samodzielnym załatwieniem niektórych formalności, gdyż na dokumencie podziału majątku widnieć będzie więcej niż jedna osoba.

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)