Jakie samochody można prowadzić bez prawa jazdy?

Jakie samochody można prowadzić bez prawa jazdy?

Brak prawa jazdy wcale nie musi kojarzyć się z ograniczeniem do przemieszczania się wyłącznie rowerem. Aktualnie według polskiego prawa jest możliwe jeżdżenie dwuśladem bez prawa jazdy kategorii B. Szybkie przemieszczanie się stanowi ogromną wygodę, bez której aktualnie wiele osób nie potrafiłoby się obejść.

Transport do pracy, na zakupy, do rodziny – dzięki samochodom proces ten jest o wiele szybszy, a także niedrogi. A co, jeżeli nie mamy prawa jazdy oznaczonego jako B? Jakie samochody można prowadzić bez prawa jazdy i czy trzeba spełnić do tego jakieś specjalne wymagania?

Samochody bez prawa jazdy kategorii B – jednak istnieją!

Wbrew powszechnej opinii samochody dostępne bez prawa jazdy kat. B istnieją, co więcej, na rynku jest ich całkiem sporo. Pojazdy tego typu zyskały nazwę „minicar”, co z języka angielskiego oznacza minisamochód. Taki dwuślad można prowadzić bez prawa jazdy kategorii B, natomiast wystarczy ukończyć kurs AM, który można zdać, mając już 14 lat. Z dnia na dzień liczba ofert samochodów tego typu wzrasta ze względu na popularność i komfort. Minicar to nic innego jak czterokołowy pojazd rozwijający prędkość do 45 km/h, który dodatkowo ma dwa miejsca siedzące. Zawsze jednak warto dokładnie zaznajomić się z przepisami ruchu drogowego, ponieważ te niejednokrotnie bywają mylnie interpretowane lub ulegają zmianie. Samochody, które można prowadzić z prawem jazdy kategorii AM są znacznym ułatwieniem dla osób, które nie ukończyły 18 lat, a czują potrzebę poruszania się po drogach jak pełnoprawni kierowcy. To również świetna opcja dla dorosłych, którzy nie chcą rozpoczynać kursu na kategorię B. Pojazdy dostępne dla właścicieli prawa jazdy AM zasilane są motorem spalinowym o pojemności do 50 cm sześciennych lub silnikiem elektrycznym o mocy maksymalnej 4 kW. Maksymalna masa samochodu nie może przekraczać 350 kilogramów.

Większe samochody, które można prowadzić bez prawa jazdy kategorii B

Aktualnie na rynku wtórnym i pierwotnym bez problemów znajdziemy mniejsze, bardzo lekkie pojazdy, które można prowadzić z kategorią AM, oraz większe modele, wymagające od kierowcy prawa jazdy B1. Są to wersje odrobinę szybsze i cięższe, a ich masa własna może wynosić nawet do 550 kilogramów. Moc silnika w tym przypadku nie powinna przekroczyć 15 kW, czyli mniej więcej dwudziestu koni mechanicznych. Zaletą tego rozwiązania jest prędkość, jaką mogą rozwinąć opisywane pojazdy – nawet do 100 km/h. Koszt kursu i wyrobienia prawa jazdy kategorii B1 jest nieco wyższy niż opcji AM, aczkolwiek zajmuje mniej czasu od zwykłego B, a daje więcej możliwości. Dodatkowo na takie rozwiązanie można zdecydować się już na trzy miesiące przed ukończeniem 16 roku życia.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)