Jaki samochód kupić? Której marki używane auto będzie niezawodne?

Jaki samochód kupić? Której marki używane auto będzie niezawodne?

Każdy kierowca co jakiś czas staje przed decyzją przysparzającą wiele stresu. To wybór nowego samochodu, najczęściej z drugiej ręki. Decyzja ta realnie wpływa na przyszłość, dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat, aby wybrać odpowiedni pojazd spełniający wszystkie Twoje wymagania.

Jaki samochód okaże się niezawodny i dlaczego? Jaki samochód kupić, aby cieszyć się nim jak najdłużej? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Wybierz samochód dopasowany do Twoich potrzeb

Wybierając pojazd używany, skup się na tym, czego dokładnie potrzebujesz i jaki model da Ci maksimum satysfakcji. Nie każdy kierowca ma takie same wymagania co do auta – dla niektórych pojazd ma być środkiem transportu do pracy, a inni kierowcy będą poszukiwać modelu pojemnego, który pozwoli podróżować pomiędzy miastami lub państwami (np. w delegację). Jeżeli masz rodzinę, z pewnością doskonałym rozwiązaniem okaże się SUV lub pojazd w wersji kombi zapewniający sporo miejsca. Samochody typu hatchback lub sedan to świetne wyjście szczególnie dla osób, które nie potrzebują dużo miejsca. Wzrokowcy z pewnością zwrócą uwagę na linię nadwozia oraz stylizację wewnątrz, jednak ta kwestia ma charakter indywidualny dla każdego kierowcy. 

Zwróć także uwagę na rodzaj silnika oraz jego pojemność. Motory wysokoprężne (diesel) świetnie sprawdzają się w trasach. Eksperci motoryzacyjni twierdzą, iż zakup silnika tego typu jest opłacalny, gdy kierowca pokonuje minimum 25 tysięcy kilometrów rocznie. Dodatkowo nowoczesne samochody z silnikiem diesla mają filtr DPF, który w warunkach miejskich może się nie wypalić, powodując wiele kosztownych kłopotów. Jeżeli poruszasz się w warunkach miejskich lub rocznie nie robisz dużej liczby kilometrów, zdecydowanie bardziej opłacalnym wyborem okaże się silnik benzynowy. Mimo większego spalania na 100 kilometrów, w ostatecznym rozrachunku zaoszczędzisz (np. na tańszej eksploatacji i wymianie części, oleju oraz filtrów). Co więcej, do silnika benzynowego można zainstalować LPG, aby zmniejszyć koszty podróżowania. Spalanie gazu jest większe niż benzyny, ale cena tego paliwa jest o wiele mniejsza, więc w ostatecznym rozrachunku kierowca może zaoszczędzić nawet 40% na każde 100 kilometrów.

Pojemność i moc silnika dopasuj do rodzaju pojazdu

Jeżeli wybrałeś już rodzaj silnika, zwróć uwagę na jego pojemność. Większe jednostki spalą więcej paliwa, ale zapewnią lepszą moc, która okaże się przydatna podczas wyprzedzania lub przy dłuższych podróżach. Pamiętaj także, że większy silnik jest w stanie spalić mniej niż wersja o mniejszej pojemności zależnie od modelu, w jakim został zainstalowany. Ciężkie samochody potrzebują odpowiedniej mocy do osiągnięcia konkretnej prędkości. Małe motory wcale nie okażą się oszczędne, ponieważ kierowca będzie zmuszony wciskać pedał gazu do samego końca, aby auto osiągnęło satysfakcjonujące przyspieszenie. W przypadku masywnych pojazdów małe motory mogą być zbyt słabe i mało wytrzymałe – jeżeli interesuje Cię pojazd o dużej masie, wybierz odpowiednio większą jednostkę napędową, aby uniknąć nieprzyjemności związanych z awarią.

Trudno jednoznacznie określić, które silniki są najmniej awaryjne. Przeglądając ofertę producentów, jesteśmy w stanie znaleźć kilka niezawodnych jednostek oraz szereg motorów, które zawodzą. Najtrudniejszy wybór stoi przed osobami, które pragną zakupić fabrycznie nowy pojazd z salonu, ponieważ niełatwo uzyskać opinię na temat silników ze względu na stosunkową małą popularność na tym etapie. My jednak skupiamy się na używanych modelach, których użytkownicy chętnie dzielą się opiniami w internecie oraz polecają mechaników w serwisach.

używany samochód

Które silniki są najmniej awaryjne?

Postanowiliśmy przedstawić poniżej kilka jednostek (benzynowych i diesla), na których można polegać. Ich odpowiednia eksploatacja oraz regularne serwisowanie może zagwarantować bezawaryjną jazdę przez lata i setki tysięcy kilometrów.

TDI – silniki wysokoprężne oznaczone tym skrótem występują w samochodach grupy VAG, czyli markach typu Skoda, Audi, Volkswagen, Seat. Przez lata swej niezawodnej pracy jednostki te uzyskały szerokie grono fanów. To optymalny wybór pomiędzy spalaniem (od 5 do 15 litrów paliwa zależnie od wersji), a mocą (od 75 KM do nawet 240 KM).

TDCi – jednostki napędzane olejem napędowym (diesel) montowane między innymi w Fordzie. Dostępne są w wielu wersjach o różnej pojemności. Polecane przez mechaników oraz użytkowników. Oferują niemałą moc i kuszą niskim spalaniem.

PureTech – silniki benzynowe montowane w samochodach grupy PSA o pojemności 1.0 lub 1.2. Idealne do mniejszych samochodów, które eksploatowane są w miastach. Oferują przyjemne osiągi w ruchu miejskim i korzystne spalanie. Znaleźć je można w Peugeotach czy Citroenach.

Seria K – dostępna między innymi w samochodach marki Honda. Jednostki te występują  w wersjach od 2000 cm sześciennych do nawet 2400. Świetnie rozwiązanie dla osób chcących posiadać samochód z silnikiem benzynowym o odrobinę większej mocy.

Oczywiście to tylko przykłady, których przytoczyć można o wiele więcej. Warto zapoznać się ze szczegółową ofertą danego producenta i zasięgnąć opinii ekspertów, np. renomowanego mechanika w Twojej okolicy. Ogromnym uznaniem cieszą się również silniki benzynowe z grupy VAG o pojemności 1.6, seria Duratec i EcoBoost od Forda, prawie wszystkie jednostki montowane w BMW, czy motory oferowane przez Mercedesa. Nie należy również zapominać o EcoTec, czyli wersji silników dostępnych w Oplach ciągle rozwijanych już od wielu lat.

Sprawdź opinie na temat auta – zajrzyj na tematyczne forum i grupy

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, odpowiedź na pytanie „Jaki samochód kupić?” to indywidualna kwestia dla każdego kierowcy. Możesz wybrać auto marki premium typu Audi lub BMW, za które zapłacisz więcej, ale jakość wykonania będzie lepsza. Dobrym rozwiązaniem okaże się także zakup pojazdu klasy średniej, który będzie równie niezawodny, a tańszy ze względu na zastosowanie np. gorszej jakości plastików wewnątrz. Jeżeli masz dylemat, możesz zapytać o radę na tematycznym forum w internecie. Aktualnie nie brakuje takich miejsc, a nowe informacje mogą wpłynąć poważnie na Twoją decyzję. Użytkownicy poszczególnych modeli chętnie dzielą się wrażeniami nie tylko na temat jednostki napędowej, ale i ilości miejsca wewnątrz, elektroniki, komfortu podczas jazdy oraz spalania. Naszym zdaniem to odpowiednie miejsce, które może rozwiać wątpliwości. Ewentualnie skontaktuj się z mechanikiem, u którego serwisujesz swój aktualny pojazd. Jeżeli specjalista regularnie naprawia poszczególne jednostki, może to świadczyć o ich awaryjności oraz nieprecyzyjnym wykonaniu. Nie śpiesz się z zakupem, analizuj fakty i sprawdzaj, gdzie tylko możesz. Zakup samochodu to inwestycja na wiele lat – Twój wybór powinien być poparty faktami z wiarygodnych źródeł.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)