Jak zadbać o używany samochód by jezdził jak najdłużej ?

Jak zadbać o używany samochód by jezdził jak najdłużej ?

Dbanie o odpowiedni stan techniczny i wizualny znacznie zwiększa wartość samochodu używanego oraz sprawia, że pojazd będzie nam służyć jeszcze przez wiele lat.

Zadbane auto prezentuje się atrakcyjnie, co zwiększa szansę znalezienia potencjalnego nabywcy. Przeglądając serwisy ogłoszeniowe, można łatwo zauważyć, że wystawione na sprzedaż samochody odznaczają się bardzo zróżnicowanym stanem, lecz największą popularnością cieszą się modele nieuszkodzone, bezwypadkowe i bez wad technicznych wynikających z nieprawidłowej eksploatacji. Jak zadbać o samochód używany, by jeździł jak najdłużej, a przy okazji zapewnił wyższą kwotę podczas odsprzedaży?

Wymiana filtrów i płynów eksploatacyjnych

Regularna wymiana filtrów i płynów to najbardziej podstawowe czynności, o które należy zadbać podczas użytkowania samochodu. Ponadto trzeba pamiętać o konieczności wymiany filtra powietrza, oleju oraz filtra paliwa, zatrzymującego wszelkie znajdujące się w benzynie lub oleju napędowym zanieczyszczenia stałe, takie jak np. drobiny rdzy i opiłki metalu, zanieczyszczenia organiczne i wodę. Zapewnia on także prawidłową pracę silnika i chroni przed awarią. Okresowo należy wymieniać filtr kabinowy, który oczyszcza powietrze docierające do kabiny z zewnątrz. Zatrzymuje też cząstki stałe i wypełniony alergenami pył oraz kurz.

Wymianie podlegają ponadto wszystkie płyny eksploatacyjne, takie jak płyn chłodniczy, płyn hamulcowy, olej wspomagania układu kierowniczego, olej skrzyni biegów oraz oczywiście olej silnikowy. Każdy producent ma własne określone interwały wymiany płynów i filtrów, jednak należy regularnie sprawdzać ich stan i poziom, szczególnie przed dłuższą podróżą. Warto skrócić interwały wymiany oleju silnikowego, gdy poruszamy się głównie w ruchu miejskim lub w terenie górzystym. Olej szybciej traci swoje właściwości, kiedy jeździmy obciążonym samochodem.

Wymiana wyeksploatowanych części

Aby dłużej cieszyć się samochodem używanym, musimy koniecznie zadbać o wymianę uszkodzonych części jak najszybciej po wykryciu ich nieprawidłowego działania. Jeden wadliwie działający element może spowodować szybsze zużycie innych komponentów, co znacznie zwiększy zakres późniejszej naprawy u mechanika oraz wygeneruje dodatkowe koszty.

Ważny jest także odpowiedni dobór części zamiennych. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakup oryginalnych komponentów, posiadających gwarancję producenta. Dzięki temu możemy mieć pewność co do ich prawidłowego działania i kompatybilności. Alternatywną opcją jest znalezienie wysokiej jakości zamienników, których oferta rynkowa stale się powiększa.

Regularne przeglądy techniczne

Wiele poważnych usterek zawieszenia lub wycieki płynów eksploatacyjnych ujawniają się dopiero podczas wizyty w stacji diagnostycznej na corocznych przeglądach. Warto jednak odwiedzać te miejsca nieco częściej, szczególnie gdy podejrzewamy awarię lub wybieramy się w daleką podróż. Dodatkowe oględziny stanu technicznego można dokonywać przy sezonowej zmianie opon czy płynów eksploatacyjnych. Znacznie zwiększa to nasze bezpieczeństwo w ruchu drogowym i wydłuża żywotność samochodu.

Zbieżność i opony

Źle ustawiona zbieżność bardzo poważnie wpływa na stan opon, powodując ich nierównomierne zużycie. Czynnik ten wpływa na duże przeciążenia w układzie kierowniczym i zawieszeniu, co pogarsza właściwości jezdne i utrudnia prowadzenie pojazdu oraz może spowodować powstanie niebezpiecznych luzów. Warto zadbać o odpowiednie ciśnienie w oponach, wpływające na takie parametry jak komfort jazdy, droga hamowania czy zużycie paliwa.

Prawidłowa obsługa

Styl jazdy również jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na stan techniczny samochodu używanego. W codziennej eksploatacji należy zwrócić uwagę na prawidłowy rozruch silnika, szczególnie w chłodniejszych okresach roku. Trzeba unikać gwałtownego operowania pedałem gazu przez kilka kilometrów po ruszeniu w drogę, a także poczekać aż silnik nabierze odpowiedniej temperatury roboczej. Nie należy rozgrzewać silnika podczas postoju, co jest bardzo nieefektywne i nieekonomiczne, nie wspominając o tym, że grozi za to mandat. Samochody wyposażone w silnik z turbosprężarką, wymagają schłodzenia turbiny po dłuższej trasie. W tym celu ostatnie kilometry podróży należy przebyć na wolniejszych obrotach silnika, a po zaparkowaniu, odczekać około 20 sekund przed wyłączeniem silnika. Nowoczesne samochody wyposażone w silniki wysokoprężne wymagają regularnego czyszczenia (przepalania) filtra cząstek stałych, które następuje podczas dłuższej jazdy na wyższych obrotach, dlatego nie najlepszym pomysłem jest używanie auta z silnikiem diesla na krótkich dystansach lub w ruchu miejskim.

Pielęgnacja

Regularne mycie i czyszczenie zarówno karoserii, jak i wnętrza samochodu znacznie zwiększa walory wizualne oraz podnosi wartość rynkową pojazdu. Usuwanie żywicy, smoły, owadów i pyłu z karoserii oraz z klocków hamulcowych pozwala zachować nieskazitelny wygląd samochodu używanego na dłużej i podnosi jego żywotność.

W codziennym użytkowaniu samochodu wystarczy skorzystanie z oferty myjni bezdotykowych, lecz warto przynajmniej raz w miesiącu zadbać o gruntowne umycie pojazdu metodą „na dwa wiadra”. Koniecznie zainwestujmy w wysokiej jakości akcesoria i preparaty, takie jak: piana aktywna, szampon, glinka do dekontaminacji, miękka rękawica z mikrofibry, gąbka, szczotka do felg aluminiowych oraz pędzel do czyszczenia zakamarków. Umyty i osuszony lakier możemy dodatkowo zabezpieczyć za pomocą wosku, sealantu, quick detailera lub powłoki ceramicznej.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)