Jak wygląda złomowanie samochodu?

Jak wygląda złomowanie samochodu?

Złomowanie to proces, z którym mają związek tylko niektórzy zmotoryzowani. Dla jednych jest to sposób odzyskania jakiejkolwiek sumy pieniędzy z rozbitego pojazdu, którego nie da się sprzedać tradycyjnie, a dla innych – forma uniknięcia dodatkowych kosztów związanych z jego utrzymaniem. Z pozoru proces ten może wydawać się niezbyt skomplikowany, w praktyce jednak wywołuje sporo kłopotów natury formalnej i to także w przypadku zaawansowanych zmotoryzowanych, którzy na ogólnodostępnych ulicach pokonali już setki tysięcy kilometrów.

Kto powinien zezłomować swoje auto?

Złomowanie auta ma przede wszystkim jeden nadrzędny cel – zgodne z prawem usunięcie pojazdu z bazy danych aut, które mogą się poruszać po drogach publicznych. Oznacza to, że z reguły auto kasację odwiedza się tylko w ostateczności i raczej wtedy, kiedy nie ma żadnych innych szans „ratunku” danego egzemplarza samochodu. To sprawia, że na złom oddawane są auta:

  • na tyle wyeksploatowane, że ich naprawa jest nieopłacalna i niebezpieczna, a przy tym także niepewna w skutkach;
  • uszkodzone na skutek bardzo dużego wypadku, przez który przywrócenie prawidłowego działania jest w praktyce niemożliwe;
  • spalone, po zalaniu lub po rozległych aktach wandalizmu;
  • których nie da się sprzedać, a generują wysokie koszty związane z jego utrzymaniem (OC, przeglądy techniczne).

To standardowe powody, dla których niektóre samochody kończą na złomowisku, a nie w rękach kolejnego nabywcy.

Dokumenty, które musisz mieć przy sobie podczas procesu złomowania

Do zezłomowania auta należy przygotować całą niezbędną dokumentację, bez której nie da się go przeprowadzić zgodnie z prawem. Podczas wizyty na złomowisku trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości, a najlepiej dwa (np. dowód osobisty i prawo jazdy), dzięki którym można szybko ustalić tożsamość, a także dokumenty samego samochodu – kartę pojazdu (jeśli została wydana) oraz dowód rejestracyjny.

Warto wiedzieć, że dane właściciela auta muszą się zgadzać z tymi, które znajdują się w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli tak nie będzie, należy mieć przy sobie także odpowiednie upoważnienie i zgodę innych współwłaścicieli na przeprowadzenie procesu kasacji samochodu. Tak samo jest w przypadku, kiedy złomowanie chcesz przeprowadzić za członka rodziny lub współpracownika. Co w razie braku dowodu rejestracyjnego? Trzeba mieć przy sobie zaświadczenie wydane przez odpowiedni urząd.

Należy także bezwzględnie i w sposób niebudzący podejrzeń udowodnić własność danego auta. Dokumentem potwierdzającym nabycie samochodu może być faktura VAT z wyszczególnionym numerem VIN, umowa kupna-sprzedaży oraz umowa darowizny i innego typu prawnie wiążące umowy między konsumentami bądź firmami.

dowód rejestracyjny

Czy złomowanie pojazdu wiąże się z kosztami?

Złomowanie to proces standardowo całkowicie darmowy, jednak nie zawsze tak jest. Auta kompletne o wadze takiej samej lub zbliżonej do tej wbitej w dowód rejestracyjny są zwolnione z wszelkich opłat – co więcej, to złomowisko wypłaci wynagrodzenie adekwatne do jego wagi. Auta niekompletne i z dużą dysproporcją pomiędzy realną masą a tą znajdującą się w dowodzie rejestracyjnym są już traktowane nieco inaczej. To osoba, która przeprowadza złomowanie, będzie musiała dopłacić za każdy brakujący kilogram opłatę.

Etapy złomowania – proces kasacji auta krok po kroku

Proces ten stanowi dla większości niewiadomą i może powodować stres lub zdezorientowanie. Właśnie z tego powodu warto przybliżyć poszczególne etapy i przygotować się zawczasu na wszystkie działania.

Pierwszym etapem jest odszukanie właściwej stacji demontażu pojazdów. Podczas rozmowy z konsultantem dowiedz się, czy wybrana stacja dysponuje zezwoleniem Marszałka Województwa – na rynku znajdują się tysiące stacji, które działają bezprawnie i bez odpowiednich certyfikatów. Należy ich bezwarunkowo unikać.

W drugim etapie trzeba pojawić się na stacji o umówionej porze wraz z samochodem przeznaczonym do złomowania i wszystkimi dokumentami, które wcześniej wymieniliśmy. Jeśli nie masz któregokolwiek z nich, koniecznie skontaktuj się z urzędem lub firmą odpowiedzialną za jego wydanie w celu uzyskania zaświadczenia bądź wtórnika. To kluczowy etap. Żadna stacja kasacji pojazdów nie przeprowadzi procesu złomowania bez wszystkich prawnie wymaganych dokumentów.

Jak dostarczyć auto na miejsce? Problemu nie będą mieć właściciele auta sprawnego i dopuszczonego do ruchu, którym można podjechać na stację samodzielnie. Problem zaczyna się wtedy, gdy auto jest uszkodzone i nie może poruszać się po ulicy. Warto w takim przypadku skorzystać z autolawety. Część stacji dysponuje własnym transportem – zapytaj o szczegóły oferty telefonicznie, może okazać się atrakcyjna finansowo.

Pracownik stacji demontażu może zaproponować zakup niektórych części. To zazwyczaj dobre rozwiązanie w kwestii finansowej, które warto przemyśleć już na miejscu i zawrzeć tego typu informację w umowie kupna-sprzedaży.

Po tym etapie przyjdzie pora wystawienia zaświadczenia o złomowaniu pojazdu, na podstawie którego dotychczasowy właściciel bądź właściciele mogą zgodnie z prawem wyrejestrować samochód w odpowiednim dla miejsca zamieszkania Wydziale Komunikacji. Musisz się spieszyć – na dopełnienie wszystkich formalności masz łącznie 30 dni, licząc od chwili uzyskania zaświadczenia ze stacji demontażu. Warto także odwiedzić ubezpieczyciela, gdyż można w ten sposób odzyskać część zapłaconej składki OC (jeśli była płacona z góry za kolejny okres rozliczeniowy).

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)