Jak sprzedać samochód należący do ojca, matki, brata, kogoś z rodziny lub osoby trzeciej?

Jak sprzedać samochód należący do ojca, matki, brata, kogoś z rodziny lub osoby trzeciej?

Jeśli chcesz sprzedać pojazd, który zarejestrowany jest na osobę trzecią, to musisz dopilnować kilku formalności. Jakich? W naszym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na ten temat.

Zdarza się, że właściciel samochodu nie ma możliwości samodzielnie zająć się sprzedażą pojazdu. W takim przypadku w załatwieniu formalności może go zastąpić członek rodziny, znajomy lub inna wskazana osoba trzecia. Wystarczy jedynie okazać odpowiednie dokumenty uprawniające do podejmowania czynności.

Umowa sprzedaży wypełniona z pełnomocnikiem

Obecność przy sprzedaży samochodu jego właściciela nie jest konieczna, jeśli stronę reprezentuje upoważniony pełnomocnik. Może nim być każdy – członek rodziny, znajomy czy dowolna osoba trzecia, jednak aby umowa mogła zostać spisana, konieczne jest spełnienie kilku istotnych warunków. Jednym z najważniejszych jest posiadanie specjalnego zaświadczenia, którego wzór najczęściej znajduje się na stronie internetowej firmy świadczącej usługi. W takim dokumencie często można zaznaczyć zakres zdolności do poszczególnych czynności prawnych.
Dokument pełnomocnictwa koniecznie powinno zawierać imienne wskazanie osoby upoważnionej do podejmowania decyzji w sprawie sprzedaży samochodu. Warto uwzględnić również w oświadczeniu konkretne czynności prawne, gdyż jeśli nie zostaną określone, może w niektórych przypadkach wystąpić problem z zawarciem umowy. Dodatkowo w przypadku przekroczenia zakresu lub terminu ważności pełnomocnictwa firma może odmówić kupna samochodu, a pełnomocnik narazić się na rozszczenia odszkodowawcze ze strony osoby, z którą umowę zawierał.

sprzedaż auta

Jak sprzedać samochód w przypadku dwóch współwłaścicieli?

Czasami zdarza się, że samochód zarejestrowany jest na dwóch współwłaścicieli. W takiej sytuacji sprzedaż pojazdu jest możliwa tylko po wyrażeniu zgody przez każdego z nich. W przeciwnym razie jeden z właścicieli jest uprawniony jedynie do sprzedaży swojego udziału we współwłasności. Jeśli z jakiegoś powodu nie ma możliwości, aby oboje współwłaściciele byli obecni przy podpisywaniu umowy sprzedaży samochodu, istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym można załatwić wszystkie formalności przez jednego z nich.
Jednym z rozwiązań jest przekazanie własności samochodu na wyłączność dla osoby, która zajmuje się sprzedażą samochodu. Wtedy konieczne jest sporządzenie odpowiedniej umowy kupna-sprzedaży. Warto przy tym pamiętać, żeby w danych sprzedającego pojazdu umieścić obu współwłaścicieli. Innym skutecznym sposobem może być napisanie specjalnego dokumentu pełnomocnictwa, na mocy którego jeden ze współwłaścicieli samochodu zostaje upoważniony do samodzielnego podejmowania decyzji i zawierania umów dotyczących pojazdu.

Jak sprzedać samochód zarejestrowany na zmarłą osobę?

Po śmierci właściciela samochodu rodzina może chcieć sprzedać pojazd. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to taka prosta sprawa. Jeśli zmarła osoba pozostawiła po sobie testament ze wskazaniem bliskiego, któremu przekazuje auto, to istnieją dwa sposoby, aby załatwić tę formalność. Jedną z nich jest złożenie wniosku do sądu rejonowego o stwierdzeniu nabycia spadku na podstawie testamentu. Jednak taka procedura może trwać nawet kilka miesięcy. Inną możliwością może być spisanie notarialnego poświadczenia dziedziczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.
Inaczej wygląda sytuacja, jeśli osoba zmarła nie pozostawi po sobie testamentu. Wtedy dziedziczenie odbywa się na mocy ustawy. W pierwszej kolejności spadek otrzymuje współmałżonek i dzieci spadkodawcy. W przypadku, kiedy dzieci nie są powołane do spadku, poza małżonkiem prawo do dziedzictwa mają rodzice oraz rodzeństwo. Stwierdzenie nabycia spadku może odbyć się w sądzie lub u notariusza. Sprzedaż samochodu jest możliwa dopiero w momencie posiadania sądowego postanowienia o nabyciu spadku lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia.

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)