Jak sprawdzić części samochodowe po VIN?

Jak sprawdzić części samochodowe po VIN?

Dobór odpowiednich części samochodowych ma ogromne znaczenie dla prawidłowego działania każdego podzespołu. Słabej jakości komponenty często znacznie szybciej ulegają zużyciu, co wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów naprawy. Dlatego warto wyszukać części samochodowe po numerze VIN.

Z tej metody korzystają wszystkie sklepy i hurtownie motoryzacyjne. Wyszukiwanie części samochodowych za pomocą numeru VIN jest niezwykle łatwe i szybkie. Ta metoda należy do najlepszych i najbardziej skutecznych. Wystarczy wpisać w odpowiedniej wyszukiwarce nazwę potrzebnego elementu oraz podać markę i model samochodu. Warto jednak wiedzieć jak zwiększyć szansę na znalezienie odpowiedniej części.

Jak wyszukać części samochodowe po VIN?

VIN to nadawany przez producenta numer identyfikacyjny pojazdu, który umieszczany jest w kilku miejscach. Najczęściej numer VIN znajdziemy na słupku bocznym po strony kierowcy, prawym nadkolu, przegrodzie czołowej, ramie nośnej oraz prawym przednim kole. Numer VIN znajduje się także w dowodzie rejestracyjnym w rubryce E. Dzięki niemu możemy precyzyjnie określić wersję samochodu i na tej podstawie dobrać odpowiednie części zamienne. Na początku należy sprawdzić takie informacje, jak:

 • Moc silnika;
 • wersja nadwozia;
 • data produkcji;
 • rodzaj napędu;
 • rodzaj paliwa;
 • rodzaj skrzyni biegów;
 • numer koloru nadwozia;
 • wyposażenie.

Dzięki tym informacjom znacznie zwiększymy szansę na odnalezienie właściwego komponentu oraz przyśpieszymy cały proces wyszukiwania. Określenie mocy silnika pozwoli dobrać odpowiednie komponenty dla samej jednostki napędowej, jak i dla skrzyni biegów. Wskazanie rodzaju napędu ułatwi dobór części zawieszenia, elektryki oraz układu hamulcowego.

Jak dobrać części samochodowe po numerze VIN?

Dobór części samochodowych po numerze VIN jest obecnie najskuteczniejszą metodą na znalezienie odpowiedniego komponentu do wszystkich podzespołów. Znajomość kilku ważnych informacji dotyczących modelu samochodu, jaki posiadamy, znacznie zwiększy szansę na uzyskanie katalogu wszystkich pasujących zamienników. Niezwykle ważnym kryterium jest rodzaj skrzyni biegów. Bowiem większość katalogów podzielona jest na części do aut z manualną skrzynią biegów oraz do samochodów wyposażonych w automat. Istotna jest także wersja wyposażenia. W katalogach możemy odnaleźć części do samochodów z klimatyzacją oraz do modeli, które takiego wyposażenia nie posiadają. Dzięki numerowi identyfikacyjnemu dostępne są części do prawie wszystkich części samochodu: nadwozie, podwozie, elektronika, silnik, układ przeniesienia napędu, elementy wyposażenia wnętrza, skrzynia biegów i wiele innych.

Szukanie części po VIN – czy jest skuteczne?

Wyszukiwanie części samochodowych po numerze VIN ma bardzo wiele zalet. Jest szybkie, skuteczne i bezpieczne. Dzięki temu bez problemu odnajdziemy najlepszy komponent do naszego auta. Aby jeszcze bardziej zwiększyć szansę na uzyskanie odpowiedniej części, warto przyjrzeć się elementowi, który wymontowaliśmy i przyjrzeć się umieszczonej na nim numeracji. Na tej podstawie możemy wybrać nową część, która oznaczona jest takimi samymi cyframi.

Zalety doboru części samochodowych po numerze VIN:

 • pewna i skuteczna metoda wyszukiwania części do samochodu;
 • precyzyjne dopasowanie każdego komponentu;
 • znaczna oszczędność czasu i pieniędzy;
 • minimalne ryzyko zwrotów i reklamacji;
 • mała możliwość zakupu niewłaściwej części.
Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)