Jak określić wartość samochodu?

Jak określić wartość samochodu?

Sprzedaż używanego auta wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Większość sprzedających ma największy problem zdecydowanie z wyceną własnego pojazdu, która zależy od wielu aspektów technicznych, marki czy wariantu auta, a nawet od takich detali jak kolor lub rodzaj tapicerki. W niniejszym poradniku dowiesz się jak określić wartość swojego samochodu i na co zwracać uwagę podczas jego wyceny. Wbrew pozorom istotne są wszystkie dane, lecz niektóre mają znacznie większe znaczenie w kwestii możliwości uzyskania oczekiwanej ceny.

Na cenę auta wpływają wszelkie dane techniczne

Fundamentalną kwestią, która ma bezpośredni wpływ na wycenę danego auta, jest jego stan techniczny, rodzaj napędu i przebieg. Samochody nadające się do nawet niewielkiej naprawy automatycznie są odrzucane przez większość zainteresowanych ze względu na obawy związane z realną wartością naprawy. Właśnie z tego względu warto dokonać niewielkiej inwestycji i usunąć usterki we własnym zakresie, gdyż nawet tak małe uchybienia jak niedziałające spryskiwacze mogą mieć ogromny wpływ na możliwość sprzedaży danego auta. Dla współczesnych kupujących największą wadą danego auta jest jednak jego przebieg. Przyjęło się, że przebieg wyższy niż 200 000 km wywołuje ogromny wpływ na bezpieczeństwo użytkowania danego auta, co nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdą. Należy jednak liczyć się z tym, że jeśli przebieg naszego pojazdu jest wyższy niż ta magiczna wartość, będziemy zmuszeni do znacznego obniżenia ceny.

Istotny wpływ na cenę mają także podstawowe dane techniczne konkretnego auta. Klienci z reguły poszukują konkretnego silnika w danym modelu samochodu. Mało popularne jednostki napędowe negatywnie wpływają na wycenę danego auta i sprawiają, że możemy mieć problem z jego sprzedażą co dotyczy np. silników o niewielkiej pojemności w bardzo dużych SUVach. W naszym kraju klienci źle także patrzą na skrzynię automatyczną, która mimo iż jest bardzo wygodna, to w dalszym ciągu wywołuje duże i często także bezzasadne obawy u nieco starszych kupujących, którzy uznają wyłącznie skrzynie manualne.

Istotne są nawet detale

Wycena auta zależy także od jego wyposażenia, na co większość kupujących zwraca ogromną uwagę. Znacznie większą kwotę ze sprzedaży uzyskasz wtedy, kiedy Twój pojazd jest wyposażony fabrycznie w skórzaną tapicerkę oraz komputer pokładowy z dużym wyświetlaczem, nowoczesną kamerę cofania o wysokiej rozdzielczości czy też w czujniki parkowania, podgrzewane fotele lub aktywny tempomat. Z drugiej strony, bardzo często duży problem ze sprzedażą mają właściciele aut z najbardziej podstawowym wyposażeniem, w którym może się znajdować materiałowa tapicerka czy brak wyświetlacza LCD komputera pokładowego. Warto wówczas obniżyć jego cenę.

Nie bez znaczenia są także informacje na temat dotychczasowej historii pojazdu. Oczywiście najważniejsza jest wypadkowość – każda sytuacja drogowa związana z uszkodzeniem auta ma bezpośrednie odzwierciedlenie w cenie. Nawet niewielkie stłuczki mogą wywołać jej ogromne obniżenie przez kupujących.

Czasami warto skorzystać z oferty profesjonalisty

Na rynku znajdują się osoby, które mogą wycenić każdy pojazd w sposób bezstronny i obiektywny, dlatego czasami warto skorzystać z ich usług. Profesjonalna wycena jest prawnie wiążąca np. przy wprowadzeniu auta do własnej firmy czy podczas wyliczenia wysokości składki obowiązkowego ubezpieczenia OC lub dobrowolnego AC. Wycena sporządzana przez profesjonalistę będzie także przydatna w sytuacji, gdy przekazujemy dany pojazd w formie darowizny. Niezależnie od przeznaczenia auta, zachęcamy do stałego monitorowania wszystkich ofert danego pojazdu, zwracając jednocześnie uwagę na jego jednostkę napędową, wyposażenie czy wariant (kombi, sedan, coupe).

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)