Jak dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego?

Jak dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego?

Dopisanie współwłaściciela do pojazdu to stosunkowo prosty proces, z którym większość z nas rzadko się spotyka na co dzień, dlatego rzadko mamy na ten temat odpowiednio dużą wiedzę. Proces sprowadza się jedynie do kilku podstawowych kroków, których wykonanie zajmie nie dłużej niż jeden dzień roboczy, zazwyczaj jest także w pełni darmowy. Warto poznać wszelkie etapy związane z wpisaniem współwłaściciela jeszcze przed odwiedzeniem Wydziału Komunikacji.

Z jakich powodów dopisuje się współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego?

Jest kilka podstawowych powodów, dla których niektórzy właściciele aut decydują się na dopisanie współwłaściciela do swojego pojazdu. Pierwszym jest możliwość obniżenia kosztów obowiązkowego ubezpieczenia OC. W Polsce zniżki za ubezpieczenie OC są naliczane przeważnie od osoby wpisanej do dowodu rejestracyjnego z największym stażem za kierownicą, nawet do wysokości 60% w przypadku długiej, bezszkodowej jazdy. To dobry wybór w przypadku kierowców, którzy nigdy wcześniej nie ubezpieczali auta na swoje nazwisko, wskutek czego nie mają żadnych zniżek. Warto wówczas do dowodu dopisać osobę z wypracowanymi zniżkami, dzięki czemu osoba bez stażu będzie “budować” swoje zniżki. Dopisanie współwłaściciela zdarza się także w sytuacji, gdy właściciel auta sprzedaje w nim udziały na rzecz innej osoby.

dowód rejestracyjny

Dokumenty niezbędne do dopisania współwłaściciela

Do dopisania współwłaściciela auta niezbędne będzie przygotowanie odpowiednich dokumentów, które będą potrzebne podczas wizyty we właściwym Wydziale Komunikacji. Należy między innymi sporządzić umowę pomiędzy właścicielem a współwłaścicielem i zawrzeć w niej informacje na temat procentowej i kosztowej wartości udziałów lub przygotować prostą umowę darowizny. W przypadku zakupu auta jest nieco inaczej. Warto umieścić wówczas przyszłych współwłaścicieli już w umowie kupna-sprzedaży podpisanej przez sprzedającego oraz kupujących.

Po zgromadzeniu dokumentów, odwiedź właściwy Wydział Komunikacji

Zawsze podczas dopisywania współwłaściciela do auta konieczne jest złożenie osobistej wizyty w Wydziale Komunikacji wraz ze wszystkimi przyszłym współwłaścicielami. Należy przedstawić między innymi przygotowaną wcześniej umowę kupna-sprzedaży lub umowę darowizny oraz kartę pojazdu i dowód zakupu ważnej polisy OC. Do tego kompletu dokumentów należy także dołączyć wypełniony własnoręcznie wniosek dostępny w większości Wydziałów Komunikacji. Co ważne, dopisanie współwłaścicieli jest całkowicie darmowe i nie wiąże się z jakimkolwiek kosztem w urzędzie. Inaczej jest w kwestii samej darowizny, którą obowiązuje podatek o wysokości zależnej od stopnia spokrewnienia. W przypadku osoby niespokrewnionej lub z dalekiej linii niezbędne będzie odprowadzenie podatku do Urzędu Skarbowego.

W przypadku, jeśli którykolwiek ze współwłaścicieli nie może zjawić się w Wydziale Komunikacji osobiście, warto sporządzić pełnomocnictwo, które upoważnia właściciela pojazdu do podjęcia wszystkich działań związanych z wpisaniem współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego. To dobre rozwiązanie, które wiąże się z opłatą o wysokości maksymalnie 17 zł w przypadku skorzystania z pełnomocnictwa dla profesjonalnego pełnomocnika.

Dalsze procedury

Po załatwieniu spraw w Wydziale Komunikacji należy także odwiedzić placówkę towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym został ubezpieczony dany pojazd. W większości towarzystw dopisanie współwłaściciela do auta jest czynnością uznawaną za istotną, gdyż może mieć wpływ na wysokość składki oraz stopień ochrony zapewniany przez wybraną polisę. Pracownik firmy z pewnością poinformuje o wyniku rekalkulacji składki już podczas pierwszej wizyty. Warto także dowiedzieć się zawczasu, czy dana firma ubezpieczeniowa nie zwraca uwagi na kolejność wpisania współwłaścicieli oraz ich udziały w pojeździe. Kilka towarzystw ubezpieczeniowych uznaje wyższość najważniejszego współwłaściciela nad innymi i to jego zniżki bierze pod uwagę podczas kalkulacji, dlatego warto, aby pierwszy współwłaściciel miał je największe.

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)