Ile za złomowanie auta w 2019?

Ile za złomowanie auta w 2019?

Jeśli planujesz w najbliższym czasie zezłomować swój pojazd, to dowiedz się, ile możesz zarobić za swoje auto oraz jakich formalności musisz dopilnować. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek.

Odpowiednio zadbany samochód może posłużyć przez wiele lat. Przychodzi jednak czas, w którym trzeba się z nim pożegnać, gdyż nie nadaje się do dalszego użytkowania. Powody mogą być różne – poważna awaria, nieopłacalne koszty naprawy czy wypadek drogowy. W takim przypadku jedynym legalnym sposobem, aby pozbyć się pojazdu jest jego kasacja. Ile można otrzymać za złomowanie auta w 2019 roku?

Na co zwrócić uwagę, aby skorzystać na złomowaniu auta?

Oddając auto na złom, w pierwszej kolejności warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj firmy oraz legalność jej działania. Jedynie uprawnione do złomowania stacje demontażu pojazdów mają możliwość wydawania zaświadczeń o kasacji umożliwiających wyrejestrowanie i wypowiedzenie umowy OC samochodu. Duże znaczenie ma również stan auta, gdyż najczęściej wymagane jest, aby zostało dostarczone w kompletnym stanie. W przypadku brakujących części firma ma prawo obniżyć cenę za skup samochodu na zasadzie ryczałtowej opłaty za każdy kilogram lub na podstawie określonego cennika.
Każda stacja demontażu pojazdów indywidualnie wycenia samochody do złomowania na podstawie własnych kryteriów. Z tego względu przed oddaniem auta do kasacji, warto porównać sobie ofertę kilku firm znajdujących się w regionie, pamiętając, aby doliczyć do szacowanego zysku za złomowanie pojazdu koszty transportu. Duże znaczenie ma również szybkość wyceny oraz bezpośrednia zapłata za oddany samochód, aby właściciel mógł w jak najkrótszym czasie załatwić wszystkie formalności i otrzymać należyte wynagrodzenie.

Ile można otrzymać za złomowanie auta?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, ile można otrzymać za złomowanie auta. Aktualnie zależy to od indywidualnego sposobu wyceny wybranej firmy, a także wielu różnorodnych czynników. Jednym z nich jest marka i rocznik wydawanego pojazdu, gdyż ma to znaczenie dla wysokości kwoty możliwej do uzyskania za sprzedaż części samochodowych nadających się do ponownego użytku. Im młodszy model pojazdu, tym zysk za sprzedaż będzie wyższy, gdyż części ze starych aut nie cieszą się zbyt dużą popularnością na rynku. W nowych samochodach sprawdzany jest także często stan techniczny, popularność modelu czy rodzaj silnika.
W przypadku oddania do kasacji samochodu powypadkowego, który jest poważnie uszkodzony i nie ma możliwości wyciągnięcia z niego części, głównym czynnikiem branym pod uwagę jest masa. W zależności od możliwości danej firmy pojazd jest ważony lub sprawdzany pod kątem wagi w dowodzie rejestracyjnym. Czasami obie wartości są do siebie porównywane, aby sprawdzić, czy auto ma minimum 90% początkowej masy. Następnie pracownicy orientacyjnie odliczają masę tworzyw sztucznych i materiałów nie nadających się do huty skupującej złom. Za każdy kilogram uzyskanej wagi płacona jest określona stawka.

Co jeszcze wpływa na wartość złomowanego samochodu?

Każda firma indywidualnie ustala własny sposób wyceny, dlatego na wartość złomowanego samochodu mogą wpływać rozmaite czynniki. Niektóre skupy biorą pod uwagę jedynie masę pojazdu, inne koncentrują się na ogólnym stanie oraz uszkodzeniach samochodu, które mogą obniżyć proponowaną cenę. Aktualnie stacje demontażu pojazdów często podejmują stałą współpracę z eksporterami silników czy skrzyń biegów. To sprawia, że za konkretne modele części samochodowych utrzymanych w dobrym stanie można znacząco podwyższyć kwotę za sprzedaż pojazdu. Z tego względu warto znać podstawowe informacje, takie jak pojemność czy typ silnika.
Dostarczenie do złomowania samochodu z niesprawnym silnikiem również jest możliwe, a czasami nawet nie brane pod uwagę przy dokonywaniu wyceny. Głównie dzieje się tak w przypadku starych modeli aut, których silnik nie zostałby sprzedany. W nowszych pojazdach cena obniża się według indywidualnych kryteriów danej firmy. Zdarza się, że więcej gotówki można zaoszczędzić, a przy okazji wpłynąć na podwyższenie ceny za samochód w sytuacji, kiedy właściciel zdoła nim samodzielnie przyjechać. Innymi zaletami jest dobry stan opon czy alufelgi.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)