Gdzie i jak sprawdzić historię samochodu?

Gdzie i jak sprawdzić historię samochodu?

Podczas zakupu auta większość klientów ocenia jego obecny stan, np. elementy blacharskie oraz mechaniczne. Niewielu jednak zwraca uwagę na historię danego pojazdu, gdy nie widać na nim ewidentnych śladów dużych lub mniejszych uszkodzeń. Tak naprawdę to właśnie historia powinna powie nam najwięcej na temat wybranego przez nas egzemplarza. Niestety, nieuczciwi sprzedający z reguły rzadko informują o przeprowadzonych naprawach, a auto, które zmieniło właścicieli już kilkukrotnie na przestrzeni wielu lat ma całkowicie zatartą historię. Da się jednak ją odzyskać i w pewnym stopniu uchronić się przed zakupem pojazdu, który ma za sobą wypadkową historię.

Internet to prawdziwa skarbnica wiedzy

Sieć internet przyniosła wiele nieoczekiwanych, lecz także bardzo pozytywnych zmian dla kupujących samochody osobowe, ciężarowe i specjalistyczne. Podstawową zaletą internetu jest możliwość bezpłatnego skorzystania z wielu wyszukiwarek, które umożliwiają przeszukanie wszystkich zasobów sieci w ułamku jednej tylko sekundy. Można wykorzystać tę funkcjonalność podczas zakupu pojazdu. Wystarczy wpisać numer VIN danego auta do pola wiodącej wyszukiwarki na świecie Google i wejść w zakładkę “Grafika”. Zazwyczaj auta po dużych uszkodzeniach i niedopuszczone do dalszego ruchu są wystawiane na aukcjach za bardzo niską cenę, gdyż ich naprawa wiąże się z bardzo dużymi nakładami finansowymi, a w ich opisie zawsze znajduje się numer VIN. Co więcej, wpisując numer VIN możemy także uzyskać kilka innych, równie ciekawych informacji. Naszą uwagę powinny przykuć historyczne aukcje lub ogłoszenia dotyczące tego samego pojazdu, który chcemy zakupić. Czasami okazuje się, że pojazd był sprzedawany kilkukrotnie w ciągu roku z uwagi na jego bardzo zły stan techniczny. Można także podejrzeć w ten sposób stan auta na dzień jego dawnej sprzedaży, czy np. nie było większych uszkodzeń.

Historię krajowego auta sprawdzimy w CEPiK

Centralna Ewidencja Pojazdów działająca pod ogólnodostępnym adresem historiapojazdu.gov.pl jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które dokonują zakupu auta użytkowanego wyłącznie w Polsce. Strona gromadzi wszelkie dane na temat corocznych przeglądów, a w darmowym raporcie znajdują się między innymi przebiegi zapisane przez diagnostę podczas corocznego przeglądu technicznego. W odpowiednich polach należy wpisać numer rejestracyjny oraz numer VIN i datę pierwszej rejestracji, dlatego należy je uzyskać od sprzedającego jeszcze przed podpisaniem ostatecznej umowy przeniesienia własności. Jeśli sprzedający nie chce ich podać to z reguły oznacza, iż ma coś do ukrycia. Wadą tego rozwiązania jest rejonizacja. Dane pozyskane ze strony dotyczą wyłącznie polskich przeglądów.

Warto odwiedzić ASO producenta pojazdu

Niewiele osób wie, że każda Autoryzowana Stacja Obsługi gromadzi wszystkie informacje na temat danego pojazdu wybranej marki, w tym wszelkie akcje serwisowe oraz naprawy, często także dysponują szczegółowymi zdjęciami i informacjami, które okażą się niezbędne podczas dokonywania zakupu. Nie wszystkie firmy decydują się jednak na ich udostępnienie z tytułu ochrony danych osobowych, niektóre wymagają uiszczenia dość dużej opłaty, a inne wymagają przeprowadzenia analizy auta w ASO jeszcze przed jego zakupem. Zazwyczaj to jednak bardzo dobry krok i warto zadzwonić do kilku pobliskich stacji w celu uzyskania wyceny. Każdy dealer może podchodzić do tego tematu w zupełnie odmienny sposób.

Czasami dobrym wyborem okazują raporty płatne

W internecie znajduje się wielu dostawców płatnych raportów realizowanych przez zewnętrzne serwisy gromadzące setki różnych danych z zaprzyjaźnionych stron i podają je w formie przystępnego raportu. Z reguły cena pojedynczego raportu nie przekracza 100 złotych i zazwyczaj zawiera ogromną ilość niezbędnych informacji. Możemy uzyskać dane na temat zarejestrowanych kradzieży oraz szkód całkowitych we wszystkich krajach, a nawet historię akcji serwisowych bądź też szczegółowe zdjęcia. Większość płatnych raportów ma także funkcję darmowej wyceny. Znajdziemy w niej podstawowe informacje na temat danego auta, a także zatajone dane możliwe do uzyskania.

Sprawdzenie historii auta przed jego zakupem jest zawsze dobrym wyborem i zdecydowanie warto z niego skorzystać. Na rynku, głównie dzięki dostępowi do sieci internetowej, znajdziemy wiele rozwiązań, które charakteryzują się dużą skutecznością i stosunkowo niską ceną, dlatego obecnie historię auta warto sprawdzić także w przypadku bardzo tanich pojazdów. Zachęcamy jednak do unikania stron, które nie uchodzą za miarodajne.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)