Czym jest numer VIN i jaką spełnia rolę

Czym jest numer VIN i jaką spełnia rolę

Skrót VIN bardzo często spotkać można w branży motoryzacyjnej. Po rozwinięciu wygląda on tak: „Vehicle Identification Number”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Numer Identyfikacyjny Pojazdu”, jednak przyjęło się, iż w Polsce używamy określenia „Numer Nadwozia”.

W dowodzie rejestracyjnym samochodu znajduje się w rubryce E. Każdy pojazd ma przypisany indywidualny, niepowtarzalny i oryginalny numer VIN, dzięki któremu o wiele łatwiej jest skontrolować dany samochód i zweryfikować jego historię.

Jak można sprawdzić numer VIN

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, numer nadwozia (VIN) można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym samochodu, a dokładnie w polu oznaczonym symbolem E. Jeżeli jednak nie masz możliwości sprawdzenia tego elementu w dokumencie, istnieje kilka innych sposobów, które mogą okazać się skuteczne. Najbardziej popularnym jest odszukanie tabliczki z numerem identyfikacyjnym, która dostępna jest na karoserii pojazdu – niestety każdy producent stosuje inne wytyczne co do jej montażu, więc znajduje się ona w różnych miejscach, zależnie od modelu samochodu. Bardzo popularną lokalizacją jest wnętrze bagażnika (na dnie, pod osłonami), a także okolice silnika lub deska rozdzielcza. Warto się rozejrzeć, aby go nie przegapić. Ewentualnie, jeżeli Twoje starania idą na marne, poszukaj takich informacji w internecie. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać model samochodu i dodać pytanie „Gdzie jest VIN?”. Wyniki wyszukiwania z pewnością rozwieją wszelkie wątpliwości.

Do czego służy numer VIN

Jeżeli kupujesz samochód, możesz sprawdzić VIN, aby mieć pewność, czy stan pojazdu jest dla Ciebie zadowalający. Numer znajdujący się w dowodzie rejestracyjnym powinien pokrywać się z tym zlokalizowanym na karoserii. Przy pomocy numeru nadwozia można również dokładnie sprawdzić całą historię pojazdu. Jeżeli samochód był odpowiednio serwisowany (np. w ASO), wówczas po analizie VIN otrzymasz wiele informacji: możesz zobaczyć, jaki przebieg samochód miał w danym czasie, kiedy ostatnio wymieniono poszczególne części, a nawet czy pojazd nie brał udziału w kolizji lub wypadku. Co ważne, takim sposobem możesz również sprawdzić, czy auto nie było kradzione. Dzięki numerowi VIN dowiesz się także, w jakiej lokalizacji pojazd został wyprodukowany i jakie wyposażenie zostało w nim zainstalowane w momencie wyjazdu z fabryki.

Kiedy numer VIN może być potrzebny

Numer nadwozia często przydaje się przy zakupie części samochodowych, na przykład podczas awarii lub zużycia poszczególnych elementów. Odczytanie VIN pozwala dobrać odpowiednie komponenty, które będą zgodne z zaleceniami producenta. To także ważna kwestia podczas zakupu samochodu używanego. Sprawdzenie numeru VIN pozwala uzyskać podstawowe, często bardzo ważne informacje na temat pojazdu, jeszcze przed jego ewentualnym zakupem. 

 

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)