Czy zmiana nazwiska wpływa na ubezpieczenie samochodu?

Czy zmiana nazwiska wpływa na ubezpieczenie samochodu?

Zmiana nazwiska zawsze wiąże się z wieloma wymogami formalnymi, a ich spełnienie pozwala w pełni uniknąć kłopotów natury prawnej. Niestety wie o tym tylko garstka kierowców, większość zaś zupełnie nie przykłada do tego odpowiedniej uwagi, przez co wielu z nich boryka się w dłuższej perspektywie czasowej z problemami prawnymi i dużą stratą czasu. Cały proces zmiany informacji osobowych w większości urzędów nie jest jednak aż tak problematyczny, jak może się wydawać i zajmie nie dłużej, niż jeden dzień roboczy. Aby jednak tak się stało, należy wiedzieć kiedy zachodzi taka potrzeba.

Kiedy zazwyczaj zmieniamy nazwisko?

Zmiany nazwiska w Polsce dokonuje się zazwyczaj ze względu na zawarcie związku małżeńskiego, kiedy to jeden z partnerów przejmuje nazwisko męża bądź małżonki, ewentualnie wybiera nazwisko dwuczłonowe. Zmienić nazwisko można także w kilku ściśle określonych prawnie przypadkach, jest to jednak rzadko spotykana sytuacja i wymaga uzyskania zgody od właściwych urzędów, do których zalicza się wojewoda, kierownik urzędu stanu cywilnego bądź Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. We wniosku dostarczonym osobiście musi pojawić się między innymi jednoznaczny powód chęci zmiany nazwiska, które musi być ośmieszające lub niegodne czy też wcześniej bezprawnie zmienione.

Zmianę nazwiska należy zgłosić u ubezpieczyciela

Zawsze po zmianie nazwiska musimy dokonać uaktualnienia dowodu osobistego oraz paszportu, a także dowodu rejestracyjnego oraz prawa jazdy w przypadku kierowców i właścicieli pojazdów mechanicznych. Niewiele osób wie jednak o tym, że zmianę nazwiska należy także bezwzględnie zgłosić do firmy ubezpieczeniowej. Mimo, iż wedle przepisów kierowca nie jest zobligowany do poinformowania o tym fakcie, to w praktyce zdecydowanie warto to zrobić zarówno w przypadku polisy OC, jak i OC+AC oraz Assistance czy też NNW. Rozbieżności pomiędzy nazwiskiem kierowcy lub poszkodowanego, a osoby widniejącej w umowie jako ubezpieczony, rodzi bowiem wiele różnych problemów. Ubezpieczyciel nie będzie w stanie dokonać automatycznej identyfikacji tożsamości danej osoby, co może skutkować wstępnym odrzuceniem wniosku o wypłatę świadczenia lub wydłużeniem czasu jego akceptacji. Firma ubezpieczeniowa z pewnością poprosi o dokumenty potwierdzające zmianę nazwiska, które ułatwią proces weryfikacyjny. Niestety wiąże się to z kolejną stratą czasu.

Dużym problemem jest także przedłużenie umowy lub zmiany warunków czy też jej wypowiedzenie, gdyż wedle prawa oraz wewnętrznych procedur wszelkich zmian może dokonywać jedynie właściciel umowy bądź osoba do tego upoważniona. Właśnie z tego względu zdecydowanie lepiej poinformować ubezpieczyciela o zmianie nazwiska tak szybko, jak to możliwe. Co ciekawe, można to zrobić podczas osobistej wizyty na jednym spotkaniu u przedstawiciela bądź telefonicznie i mailowo po przedstawieniu kilku informacji identyfikujących

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)