Czy złomowanie pojazdu powoduje rozwiązanie ubezpieczenia OC?

Czy złomowanie pojazdu powoduje rozwiązanie ubezpieczenia OC?

Dowiedz się, o czym musisz pamiętać, gdy będziesz oddawał pojazd na złom. Sprawdź, czy ubezpieczenie OC wzostaje rozwiązane wraz ze złomowaniem auta oraz inne przydatne informacje, które pozwolą oszczędzić czas.

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej jest obowiązkowe dla każdego kierowcy posiadającego swój własny pojazd mechaniczny. Taka umowa zawierana jest najczęściej na okres roku z automatycznym przedłużeniem po upływie tego czasu. W niektórych sytuacjach istnieje jednak możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy. Jedną z nich jest złomowanie pojazdu.

Złomowanie samochodu a ubezpieczenie OC

Każdemu kierowcy może zdarzyć się awaria lub wypadek drogowy, w wyniku którego jego pojazd mechaniczny ulegnie nieodwracalnemu zniszczeniu. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest oddanie samochodu na złom, w celu rozebrania i pocięcia na części. W świetle prawa przestaje być wtedy pojazdem, gdyż nie ma możliwości poruszania się nim i nie posiada rejestracji, a jedyne co z niego pozostaje to odłamki stali, tworzyw oraz metali kolorowych. Z tego względu w praktyce przestaje istnieć przedmiot ubezpieczenia OC.
Z racji oddania samochodu do kasacji zostaje on całkowicie zlikwidowany, z czego wynika, że ubezpieczony jest ostatnim właścicielem pojazdu. Z tego powodu przysługuje mu możliwość wcześniejszego wypowiedzenia umowy oraz zwrot części składki OC za każdy niewykorzystany dzień ubezpieczenia. Jeśli kierowca wykupił ubezpieczenie na rok, to może ubiegać się o równowartość kwoty za okres od dnia, w którym samochód został zezłomowany, aż do momentu końca trwania umowy. W tym celu konieczne jest okazanie zaświadczenia o demontażu lub wyrejestrowaniu.

Jak wygląda proces złomowania pojazdu wraz z rozwiązaniem ubezpieczenia OC?

Pierwszy krok to dostarczenie samochodu lub innego pojazdu mechanicznego przeznaczonego do złomowania w możliwie kompletnej całości do stacji demontażu pojazdów. W wielu miejscach wymagane jest, aby waga pokrywała się w minimum 90% z masą zapisaną w dowodzie rejestracyjnym. W innym wypadku będzie pobierana opłata za każdy kilogram. Po wycenie i kasacji auta właściciel powinien otrzymać zaświadczenie o zezłomowaniu i unieważniony dowód rejestracyjny, a także opcjonalnie kartę pojazdu, jeśli została wydana. Następnie z takim dokumentem należy udać się do Urzędu Komunikacji, aby wyrejestrować pojazd.
W chwili wyrejestrowania pojazdu wygasa obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. W celu wypowiedzenia umowy konieczne będzie przygotowanie pisma i wysłanie listem poleconym, gdyż dowód nadania może mieć kluczowe znaczenie w razie wystąpienia kwestii spornych. Istnieje także możliwość złożenia pisemnego wypowiedzenia bezpośrednio do agenta ubezpieczeniowego. Pismo wypowiadające umowę należy przekazać najpóźniej na jeden dzień przed końcem trwania okresu umowy. W przypadku dostarczenia wniosku w późniejszym terminie nie ma obowiązku zwrotu składek za niewykorzystane dni ubezpieczenia.

Na co warto zwrócić uwagę oddając pojazd do złomowania?

Oddając samochód do złomowania koniecznie powinno się zwrócić uwagę na to, czy firma działa legalnie, gdyż tylko stacje demontażu z zezwoleniem wojewody mogą zgodnie z prawem kasować pojazdy i unieważniać dowody rejestracyjny. Obecnie zdarzają się z pozoru atrakcyjne propozycje skupu wraku auta przez pośredników, którzy w umowie wpisują dane nieistniejących lub bezdomnych osób. W takim przypadku dokument jest nieważny, a sprzedający pozostaje właścicielem auta. Oznacza to, że na nim spoczywa dalszy obowiązek przedłużenia ubezpieczenia OC.
Duże znaczenie przy oddawaniu samochodu na złom ma otrzymany dokument. Niektóre firmy oferują atrakcyjną cenę za kupno pojazdu i nawet samodzielnie załatwiają jego transport. Ostatecznie jednak zamiast zaświadczenia o złomowaniu przekazują umowę sprzedaży. W tej sytuacji nie musi ostatecznie dojść do kasacji samochodu, przez co nadal może istnieć jako zarejestrowany pojazd. Zwrot składki OC przysługuje jedynie po wypowiedzeniu polisy przez nabywcę. Jeśli tego nie zrobi, może sam zdecydować się na złomowanie auta i otrzymać należność za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)