Czy samochody powypadkowe są coś warte?

Czy samochody powypadkowe są coś warte?

Rynek samochodów używanych jest zasypywany ofertami od osób prywatnych i z komisów, które odpowiadają za sprowadzanie pojazdów z zagranicy. Bardzo często samochody te były wcześniej uszkodzone na skutek kolizji bądź wypadku.

Czy zakup takiego egzemplarza to nietrafiona inwestycja? Czy samochody powypadkowe są coś warte? Czy szukać pojazdów z  bezwypadkową historią? Z pewnością każdy kupujący zadaje sobie właśnie te pytania. Jak się okazuje, odpowiedź na te kwestie jest dość interesująca.

Czy samochody po wypadku są dobre?

Pojazdy, które przed sprzedażą uległy uszkodzeniu, często potencjalnemu kupującemu kojarzą się bardzo źle. Fakt ten może być spowodowany tym, iż wiele powypadkowych modeli nie oferuje takich samych właściwości jak przed kolizją. Warto jednak zauważyć, że jest to sytuacja skrajna i tak naprawdę naprawione samochody wcale nie muszą być takie złe – wręcz przeciwnie. Jeżeli dany egzemplarz był uczestnikiem kolizji, ale właściciel dołożył wszelkich starań, żeby przywrócić go do prawidłowego funkcjonowania, to model ten może niczym nie różnić się od pozostałych pojazdów, bez historii z wypadkiem. Odpowiedni serwis, naprawa uszkodzonych elementów, kompleksowa kontrola i właściwe dobranie części zamiennych sprawiają, że pojazd ponownie może być użytkowany w ruchu publicznym i to bez żadnych śladów wcześniejszego uszkodzenia. Samochody powypadkowe są dobre, jeżeli ich właściciel odpowiednio o nie zadba. Pominięcie naprawy niektórych elementów może być odczuwalne w czasie jazdy – na przykład uszkodzone zawieszenie zacznie stukać, a pojazd nie będzie jechać prosto mimo odpowiedniego ułożenia kierownicy.

Samochód po wypadku i kwestie bezpieczeństwa

Jeżeli mówimy o kolizjach i wypadkach, to warto pamiętać, iż są to incydenty, które dzielimy na kilka typów. Uszkodzenie pojazdu może być widoczne tylko na karoserii (np. obtarty zderzak), a może także dojść do sytuacji, gdzie osprzęt samochodu uległ uszkodzeniu (np. wystrzelona poduszka powietrzna i zniszczona deska rozdzielcza, uszkodzona chłodnica bądź skrzynia biegów itp.). Jeżeli podczas kolizji dany model ma tylko kilka wgnieceń na karoserii, to zwykle wystarczy je odpowiednio zregenerować, wymalować bądź wymienić. Sprawa robi się odrobinę bardziej skomplikowana w momencie, gdy osprzęt samochodu ulega awarii. Wystrzelona poduszka powietrzna powinna zostać wymieniona na nową – jeżeli właściciel tego nie zrobił i sprzedaje samochód, to może narazić nowego właściciela na utratę życia lub zdrowia w przypadku drogowego incydentu. Decydując się na powypadkowy samochód używany należy zwrócić uwagę na ten element. Podobna sytuacja dotyczy najważniejszych punktów mechanicznych pojazdu – silnik, skrzynia biegów, zawieszenie. Sprawdź działanie tych części, najlepiej zrób to ze specjalistą, na przykład wspólnie z doświadczonym mechanikiem, jeśli sam nie masz odpowiedniej wiedzy na ten temat. Weryfikacja uszkodzeń i nieprawidłowości uchroni Cię przed błędną inwestycją. Jeżeli jednak wszystkie elementy pojazdu sprawiają wrażenie odpowiednio serwisowanych i nie widać żadnych nieścisłości, zakup powypadkowego pojazdu może okazać się dobrze wydanymi pieniędzmi, a samochód będzie funkcjonować jeszcze przez kilkanaście lat i wiele tysięcy kilometrów.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)